Menu

ATLARDA MİDE ÜLSERLERİ

Merhaba sevgili yarış severler. Bu hafta birçok okurumuzun da belki belalısı olan mide ülserlerini anlatacağım.

Ama önce önemli bir soruya cevap verelim. Daha çok yakın geçmişe kadar inananların olduğu hatta belki hala inananların olabileceği bir soru. “ Atta mide var mı?

Elbette vardır. Irktan ırka değişmekle birlikte 8-16 lt hacim kapasitesine sahip oldukçada büyük bir organdır. Yani atın yedikleri direk bağırsağa geçmemekte bizdeki gibi önce midede toplanmaktadır.

Mide ülserleri spor atlarında çok sık görülür. Son yıllarda gelişen teşhis olanakları ve buna istinaden tutulan istatistiklere göre spor atlarının yüzde 60 ile Yüzde 90’ı arasında değişen oranda mide ülserlerine rastlanılmaktadır.

Atların mideleri yüksek miktarda ve devamlı olarak yemlerin sindirilmesi için hidroklorik asit üretir. İnsanlarda bu asit yemek ile uyarılarak üretilmesine rağmen atlarda devamlı salınır ve mide mukozasında zaman içinde tahrişle yol açarak ilk ülser odaklarını oluşturur.

Doğada ya da uzun saatler merada olan atlar devamlı otladıkları için mideleri boş kalmaz. Dolayısıyla mide asidinin etkileri azalmış olur. Fakat ahır yaşayanı olan atların mideleri devamlı otlayanlar gibi değil uzun süre boş kalabilir. Bu durumda asidin mideye zarar vermesi için ortam oluşur. O yüzden ahırlarda devamlı ot olması sağlıkları açısından büyük önem taşır. Fakat sıkı idman temposundaki atları 24 saat otlatamazsınız. Az yiyebilecekleri ama çiğnemeyi devamlı tutacakları sık örgülü fileler idealdir bunun için.

Spor atları idman yapmak zorundadırlar. Bu idmanın türü ve şekli önemsizdir. Her atlı spor dalında farklıdır sonuçta. İdman yapan atlar daha çok aç kalırlar. Bu da mide asidinin mideye zarar vermesi için yeterli bir sebeptir.

Kaba yemin miktarı ve türü  çok önemlidir. Konsantresi ne kadar azalırsa o kadar az tükürük oluşur. Tükürük mide asidinin etkileri baskılar. İyi konsantre kaba yem mide ülserinin engellenmesi için olmazsa olmazdır. Alfalfa adı verilen hepimizin bildiği yonca çiçeği yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden mide ülserine iyi gelir. Atlara tadımlık yonca değil beslemelik yonca yedirilmelidir.

Hepimizin malumu ilaçlarda mide mukozasına zarar vererek mide asidin işini kolaylaştırır. Resimde solda sağlıklı sağda ise ülserli mide mukozası görülmektedir.

 

Belirtileri;

-        Diş gıcırdatma,

-        Yoğun esneme,

-        Tükürük artışı

-        Yemleme ve su içme sonrası hafif sancı, aralıklı kronik sancı

-        Yem bırakma, iştahsızlık,

-        Bazen ishal,

-        Gereğinden fazla yatma, kazıma (davranış değişiklikleri)

-        Zayıf performans.

Hekimler klinik bulgulara bakarak ve mideye kadar girebilen uzun endoskoplar ile teşhisi koyarak tedaviye başlarlar. Tedavi seçenekleri son yıllarda oldukça artmış ve cevap alınır bir seviyeye gelmiştir. Yarış atlarında problem çıkarmasına rağmen iyi bir tedavi ve yem rasyonu ile atın performansı düşmeden tedavisi yapılabilmektedir.

Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim 

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:41

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık