Menu

Atlarda İç Parazit Kontrolü (Vet. Anıl DAL)

Merhaba sevgili yarış severler. Bu hafta atlarda kontrol altına alınmadığında verim ve performans düşüklüğüne yol açan iç parazitler hakkında bilgi vereceğim.

Bilindiği üzere iç parazitler insanlarda dahil olmak üzere tüm çiftlik hayvanlarında yemden yararlanamamaya, sancıya, zayıflamaya ve verim düşüklüğüne yol açmaktadırlar. Atların yem ile aldığı besin maddelerine ortak olurlar. Bu yüzden ister harada ister yarış sahalarında atlarda  iç parazit mücadelesinin kuralına uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir. Günümüzde gelişen ilaç sanayisine bağlı olarak hemen hemen bütün iç parazitler için etkili ilaçlar mevcuttur. Biz veteriner hekimler tarafından en az 2 ay süre aralıklarla ilaçlama yapılması öğütlenmektedir.

 

Atlarda görülen iç parazit tipleri:

 

Kıl kurtları: Kirli altlık, su, yem ve diğer atların dışkılarıyla bulaşabilir. Anüste yoğun kaşıntıya ve yaralara sebep olurlar.

 

Askaridler ( Yuvarlak solucanlar): Genelde otlarla alınırlar. Yumurtalar 2 hafta içinde açılır.  Larvalar akciğerlere ve karaciğerlere göç edebilirler.

 

Mide kurtları: Atlarda oldukça sık görülen iç parazitlerdendir. Mide mukozasına yapışırlar ve sancıya, yem yememeye ve performans düşüklüğüne sebep olurlar.

 

Strongilus ( kan solucanları) : Atlarda en sık görülen parazit cinsidir. Larvaları kanda dolaşarak damat tıkanıklığına ve sancıya sebep olurlar.

 

Tenyalar: Meradan otlarla bulaşır. Zayıflığa, sancıya sebep olurlar.

 

İç parazit mücadelesinde kural her seferinde farklı bir etken maddeli ilaç kullanılmasıdır.

 

 1. Ocak/Şubat

 Pirantel

 2. Mart/Nisan

 Benzimidazol

 3. Mayıs/Haziran

 İvermektin

 4. Temmuz/Ağustos

 Pirantel

 5. Eylül/Ekim

 Benzimidazol

 6. Kasım/Aralık

 İvermektin

 

Eğer iki ayda bir bu programa göre bir ilaçlama yapılırsa iç parazitlere karşı iyi bir koruma sağlanabilmektedir.

Haftaya buluşmak üzere hoşça kalın. Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.">Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:41

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık