Menu

Egzersize Bağlı Akciğer Kanamaları...

Merhaba sevgili yarış severler. Bu hafta yarış atlarının ve atçılarımızın kâbusu olan egzersize bağlı akciğer kanamaları hakkında bilgi vereceğim.

Maalesef bu problem at sahipleri ve antrenörler için kötü bir kâbus gibidir. Çünkü atın eklem, kas gücü ne kadar iyi olursa olsun akciğer kanaması var ise ciddi performans düşüklüğüne hatta zamansız yarış hayatının sonlanmasına sebep olur. Egzersize bağlı denmesinin sebebi idman ya da yarış sonrası kendini belli etmesindendir.

Bu rahatsızlık yarış atlarında %40 ile % 70 oranında istatistik verilerine sahip bir durumdur. Bu istatistik bir ya da birden fazla kanama yapmış atları da içermektedir.

Anlaşılması kolaydır. Kötü bir idman ya da yarış performansı, idman jokeyinin şikayeti, öksürük, nefesini uzun süre toplayamama antrenörleri şüphelendirir ve endoskopik muayene yaptırırlar. Muayeneyi yapan veteriner hekimler nefes borusundaki taze kanı görerek teşhisi koyarlar. Kanama derecesine göre azdan çok yoğuna kadar bir derecelendirme ile problemin seviyesi hakkında bilgi verirler. Bazen yoğun kanamalarda kan burundan dışarı akarak kendini gösterir ve böylelikle teşhis için endoskopik muayeneye bile gerek kalmaz. Sebepleri hakkında hala yapılmakta olan çalışmalar mevcuttur.

-          Tayken geçirilmiş uzun süreli akciğer enfeksiyonları,

-          Yetersiz idmana seviyesinde tayların zorlanılması,

-          Yüksek akciğer kan basıncı,

-          Kalp problemlerinden dolayı oluşan kalp basıncı,

-          Üst ve alt solunum yolunun hastalıkları tıkanıklıkları

-          Alt solunum yollarının akıntılı zamanlarında idmana devam,

-          Kan pıhtılaşma problemleri

-          Havalandırması ve altlığı kötü ahırlar.

Son yıllarda atın ön ayaklarının yere vuruş basıncından akciğerlere gelen travmatik basıncında kanamaya sebep olduğuna dair teoride ortaya çıkmıştır. Bu teori doğru olmaya yakındır çünkü ön ayak aksiyonun verdiği basınç kürek kemiğinden itibaren atın yukarı ve gerisine doğrudur. Akciğer kanamalarında da kan atın akciğerinin yukarı gerisi kısmından gelmektedir.

Akciğer ve kan damarlarının basıncına bağlı olarak kronik bir kanamanın maalesef etkili bir tedavisi yoktur. Akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak geçici kanamalar asıl problemin tedavisi ile birlikte kronikleşmeyebilir. Kanaması var olan bir atın asıl yönetilmesi gereken nasıl bir idman ve yarış programında olacağıdır. Eğer hafif kanaması var ise nispeten daha kolay idare edilebilir ama yoğun kanamalı atların idman ve yarış performansı ne yapılırsa yapılsın kanamayı engellemediği için sıkıntılıdır. Sıcak havalardan ziyade serin ve soğuk havalarda koşmak, çiftlik istirahatlerine göndermek, uzun süre dinlendirmek denenebilecek uygulamalardır.

Kanamalı atların tedavilerine elbette yardımcı olan seçenekler mevcuttur. C vitamini, k vitamini, sarımsak tozları, bazı kanama önleyici kanama tozları kullanılmaktadır ama kanımca hiçbiri işe yaramamaktadır. Kalp basıncı tedavileri kısa süre içinde belki yarayabilir fakat doping etkili olduklarından yarışa yakın kullanılmazlar.

İşeticiler (diüretikler) şu an yaygın olarak kullanılan ilaçlardandır. Bir çok kalp hastası insanın kullandığı işeticiler vücuttan su atımı ile birlikte tansiyonu düşürmekte ve kanamanın miktarını azaltmaktadır. Kuzey Amerika’da LASİX ( diüretik) kullanılarak yarışlara iştirak etmek yasaldır.

Avrupa ve ülkemizde bu tip işetici ilaçların kullanımı yasaktır. Ancak bekleme süresi dışında atın galop ve sprintlerinde oluşabilecek kanamalar için kullanımı ben hep öneririm. Fakat Lasix uygulanıp işe yaramayan çok sayıda vaka olduğundan altında yatan sebebi tam olarak ortaya çıkmadan ilaç kullanımı sadece deneme yanılma olmaktadır.

Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmeCuma, 31 Ekim 2014 10:58

1 yorum

  • ayhan korkmaz
    ayhan korkmaz Cuma, 31 Ekim 2014 14:05 Yorum Linki

    Hocam bu bilgi için çok teşekkür ederim, merak ettiğim bir konu da benim için çok aydınlatıcı oldu. Şükran.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık