Menu

ATLARDA TERLEMEME HASTALIĞI (ANHİDROSİS)

Merhaba sevgili yarış severler. Bu hafta yarış atlarında görülen terlememe ( Anhidrosis) hastalığından bahsedeceğim. Atlet olarak yetişen bir canlının terlememesi olur mu diye düşünebilirsiniz. Ama bu hastalıkta sıkı bir idman ya da yarış sonrasında hafif bir nemlenme dahi görülmeyebilir.

Bu hastalığın olduğu atlarda eyer altında, bacak içlerinde hafif bir nemlenme belki görülebilir ama bu terleme-nemlenme atçıları “ at terliyor, terlememe problemi yok” algısına düşürebilir. Bu tür bir terlemede olması gerekenden çok azdır ve anormal bir durumdur.

Kesin olarak bu hastalığın sebebi bilinmemektedir. Ter bezlerinin salgı yapmasını engelleyen hormonal bir problem, vücutta oluşan elektrolit azlığı sebepler arasında sayılmaktadır ama bunlar kesin değildir. Sıcak ve nemli iklimdeki atlarda oluştuğuna dair bir istatistik olmamasına rağmen bu tür iklimlerde hastalığın artığı ve kötüleştiği kesindir.

Her canlıda olduğu gibi vücut ısısının düşmesi terleme ile sağlanmaktadır. Anhidrosis olan atlar terleme ile vücut ısısını düşüremezler. Dolayısıyla performans sonrası bu ısısı aşırı soluyarak atmaya çalışırlar. Performans sonrası uzun süreli karından soluma, nefesini toplayamama durumu gözlenir. Bu atlar her ne kadar idmana çıkıp yarış koşsalar da zayıf performans gösterirler.

Semptomlar:

-          İştahsızlık.

-          Kalp hızında artış.

-          Solunum hızında artış.

-          Terlememe.

-          Zayıf performans.

-          Kuru ve mat renkte vücut örtüsü. Hatta bazı bölgelerde kıl dökülmesi.

Kontrolü çok kolay bir hastalık değildir. Çünkü özel ve herkes tarafında kabul edilmiş bir tedavisi yoktur. B1 ve C vitamini, kobalt, iyot, l-tyrosin ve elektrolit takviyelerinin ya da resimde sadece bu hastalık için kullanın yem katkılarının kullanılması önerilmektedir. Tiroid bezi tedavisinde kullanılan tiroid hormonları da kullanılmaktadır. Fakat etkinlikleri tartışmalıdır. Bazı uzmanlar bu tür tedavinin kesinlikle çalışmadığını belirtmekteler.

Son zamanlarda değişik bir tedavi denemesi ortaya çıkmıştır. Kolay ve ucuz olması sebebiyle atlara bira vermek. Evet, Kuzey Amerika’da bu yöntemde denenmektedir. Ben hiç denemedim ve etkisinin nasıl olacağını bilmiyorum ama denenebilir.

Bu hastalıkta yapılması gerekenler agresif bir şekilde uygulanırsa iyileşme zaman içinde görülebilir.

1-    Atın sıcak ve nemli iklim zamanlarında idmandan alınması, ya da serin bölgelere gönderilmesi.

2-    Günün en serin zamanlarında idman edilmesi ya da dışarı çıkarılması,

3-    Ahırlara kuvvetli fanlar ya da klima takılması. ( Bu hastalık tedavisi için büyük salon klimalarından ahırlarına takan bir çok atçımız mevcuttur )

4-    Gün içinde sık sık soğuk suyla yıkamak, yazın soğuk su bulmak zordur o yüzden uzun süreli duş yaptırmak.

5-    Vücutta daha az ısı üreten bir beslenmeye geçmek. ( Rasyondaki tahıllı yem miktarını yani nişastayı azaltmak)

Yapılmaması gereken tek şey ise atçılarımızın nereden öğrendiklerini bilmediğim ama sıklıkla atları terletmek maksadıyla kullandıkları ilaçların kullanılmamasıdır. Verilen ilacın atı terletme etkisi yoktur. Kalbi aşırı hızlandırdığı için kan dolaşımı da hızlanır ve bununla birlikte vücut ısısı da arttığından aşırı terleme görülür. Attan ter almak için kullanılan bu ilaç ile yarar sağlanması imkansızdır. Hele ki terlememe hastalığı olan bir atta durumu daha da kötüleştirecektir. Fakat normal bir atta “işe yaradı” , ”atın performansı arttı” şeklindeki, yaklaşımlara şu şekilde katılabilirim. Bu ilaç sonuçta kalp destek ilacı olduğundan kalbi sorunlu atlarda geçici bir yarar sağlayabilir. Hepsi bu kadar.

Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmeÇarşamba, 12 Kasım 2014 10:40

2 yorum

 • Anıl DAL
  Anıl DAL Perşembe, 13 Kasım 2014 12:22 Yorum Linki

  Haklısınız. Sitemiz sadece atçı ve yarış severler tarafından takip edilmiyor. Atı sadece yarışan bir meta olmaktan kurtarmak aslında bizim amacımız. Bundan böyle hitabıma sevgili at severler olarak başlayacağım.
  Teşekkür ederim.

 • KNT
  KNT Çarşamba, 12 Kasım 2014 18:02 Yorum Linki

  ANIL BEY TEŞEKKÜRLER İLGİNÇ BİR YAZI BİLGİLENDİK SAĞOLUN; HİTAP CÜMLENİZE BİR İTİRAZIM VAR BEN MESELA YARIŞSEVER DEĞİL ATSEVERİM, SAYGILAR....

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık