Menu

ATLARDA PRP TERAPİSİ...

Merhaba sevgili at severler bu hafta son on yılda insanlarda da yaygınlaşmaya başlayan bir tedavi yöntemi hakkında bilgi vereceğim. İngilizce platelet rich plasma (PRP)  yani plateletten zengin plazma özellikle tendon ve eklem hastalıklarında oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Bildiğiniz üzere kanımızda bazı hücreler vardır. Kırmızı kan hücreleri yani eritsositler, beyaz kan hücreleri lökositler ve trombositler. PRP’de özel bir yöntem ile kan içindeki sıvı kısım ile trombositlerin birlikte ayrıştırılmasıdır.  PRP kanın ayrıştırılmış sıvı kısmının yoğun miktarda trombosit hücrelerinin içermesini anlamına gelir.

Plateletlerin yani trombositlerin önemi nedir? Bu hücreler vücudumuzda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak doku onarımı ile görevlidirler. PRP kullanımındaki amaç büyüme faktörleri ihtiva eden trombositlerin hasarlı dokuda daha kaliteli ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlamasına yöneliktir. Özellikle damarlaşmanın az olduğu dokularda etkilidir. Çünkü bu bölgelerde kan dolaşımı az olduğundan yeterli kanlanma sağlanamaz ve iyileşme hızlı ve kaliteli gerçekleşmez. PRP tedavisi bu bölgelerde kaliteli iyileşmeyi amaçlar.

Attan alınan kan laboratuvarda özel santrifüjlerde ayrıştırma işlemine tabi tutularak steril bir şekilde PRP hazırlanır.

Laboratuvar imkanı olmayan saha şartlarında da firmalar özel preparatlar ile PRP hazırlanması imkanını sağlamışlardır.

Hasarlı bölgeye direk olarak enjekte edilir.

Atlarda kullanım alanları.

-          Her türlü tendon hasarlarında. Özellikle  superficial flexor tendon ve suspersor ligamentler.

-          Tendon kılıfı hasarlarında.

-          Osteoartritis. Eklem içi kemik üremelerinde.

-          Syonovitis. Eklem sıvısı bozukluklarında

-          Göz ülserlerinde.

-          Büyük deri yaralanmalarında yara sağaltımında kullanılmaktadır.

PRP’nin avantajı basit bir santrifüj cihazı ya PRP kiti ile hızlıca yapılabilmesi, hastanın kendi kanından elde edildiğinden allerjik bir reaksiyon riski bulunmamasıdır.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmeÇarşamba, 26 Kasım 2014 14:50

3 yorum

 • Anıl DAL
  Anıl DAL Perşembe, 27 Kasım 2014 14:38 Yorum Linki

  Bizde teşekkür ederiz. Evet söz edilen tedaviden bir tanesi budur. Diğeri de kök hücre uygulamalarıdır. Onun hakkında da zaman içinde bilgi vereceğim.
  İyi günler..

 • Anıl DAL
  Anıl DAL Perşembe, 27 Kasım 2014 14:36 Yorum Linki

  Teşekkürler. Evet hücre tedavilerinden bir tanesi. Diğeride kök hücre uygulaması. Onun hakkında da zaman içinde bilgi vereceğim.

 • KNT
  KNT Perşembe, 27 Kasım 2014 11:33 Yorum Linki

  Teşekkür ederim, çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Atçılar arasında konuşulan hücre tedavisi denen bu olay mı?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık