Menu

STRES KIRIKLARI...

Merhaba sevgili at severler. Bu hafta kemiklerde oluşan teşhisi zor ve büyük problem yaratan bir sorun olan stres kırıkları hakkında bilgi vereceğim.

Stres kırıkları kemik yapıda oluşan ince daha doğrusu Türkçe kıl çatlaklar-kırıklar olarak adlandırabiliriz. Bu hasarlar genelde röntgen muayenelerinde rastlanılmaz. Çünkü kemikte röntgen ışının yakalayabileceği kadar bir açılma yoktur. Bir röntgen filminde gönderilen ışın bir boşluktan geçerse orada oluşan boşluğa göre yorum yapıldığından bu tür bir problemde hasarlı bölgenin filmi çekilse dahi problem gözden kaçabilir. İlerleyen zamanlarda bazı kırıklar, hatta iyileşme bölgeleri sonunda görülür hale gelebilir. Hatta bu çatlaklar atın uyutulmasına sebep verecek dramatik kırıklara da yol açabilir.

Yarış atlarında aslında oldukça sık görülen bir problemdir. Atçılar bilir, veteriner hekimler ne kadar uğraşsalar dahi bazı topallıklar maalesef teşhis edilemezler. Ve kısa süreli tedavilere de cevap vermezler. 2-4 aylık istirahatler sonrasında problemin geçtiği görülür.

Bence saptanamayan topallıkların çoğu bu çatlak-kırıklar yüzündendir. Saptanamamasının sebebi yeterli teşhis araçlarının elimizde olmayışından kaynaklanmaktadır. Fakat yakın bir gelecekte bu tür cihazlar at sağlığına katılacaklardır. Böylelikle teşhis edilemeyen çok sayıda vaka hakkında fikir sahibi olacağız.

Bu sakatlık kendini çok değişik senaryolarla belli eder.

İdman jokeyinden devamlı şikayet gelir. Yürüyüş kötüdür. Galop ya da sprint sonrası kısa süreli bir topallık görülür. Topallık ciddi seviyede de olabilir. 24 saat sonra azalır. Ama tamamen geçmez. At haftalık kenterlerine devam eder. Kenterlerinde nispeten daha az şikayet gelir ama sert idmanından sonra gene topallar. Her türlü teşhis ve tedaviye başvurulmasına rağmen problem saptanamamış ve iyileşmemiş ise;

Atta kronik, seviyesi değişmeyen bir topallık vardır. Yürüyüşünde, bineğinde topaldır. Bazı atlar düzenli idman ya da yarış programında bile olabilir. Her türlü teşhis ve tedaviye rağmen topallık sebebi saptanamamışsa;

Topallıkların muayenelerinde veteriner hekimlerin sinirleri uyuşturarak tırnaktan omza kadar yaptığı sinir blokajından sonuç alınamadığında;

Atımızın ana kemiklerinin herhangi bir yerinde bu tür bir çatlak-kırık olduğundan şüphelenebiliriz.

Bazen bu tür topallık her iki ayakta bile olabilir.

Genelde oluştuğu kemikler;

-          Ön kol kemikleri ( metacarpus III, antebrachium, humerus ve scapula-kürek kemiği )

-          Arka bacak kemikleri ( metatarsus III, tibia, femur, pelvis- kalça kemiği)

-          Omurgayı oluşturan omurların herhangi bir yerinde.

Teşhiste kullanılan cihaz kemik sintigrafisidir. Bu teşhis aracında vücuda radyoaktif bir madde enjekte edilir. Bu madde hasarlı bölgede çoğalma özelliğine sahip olduğundan cihazın tarayıcı ile birlikte vücut taranarak ilacın yoğunlaşmasına göre yorum yapılır.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 11 Nisan 2018 10:58

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık