Menu

DERİ HASTALIKLARINA GENEL BİR BAKIŞ...

Merhaba sevgili at severler. Bu hafta görseli çok bir yazı paylaşacağım. Çok sık karşılaştığımız deri hastalıklarından bazılarını tanımaya çalışacağız.

1- Ürtiker: Vücudun her yerini ya da bir bölgesini birkaç dakikadan birkaç saate kadar hızla kaplayan genelde yuvarlak kabarık şişliklerdir. Kıllar zamanla dökülebilir. Havadan gelen alerjenler  (Ağaç, ot, çalı, çimen poleni, toz vs.) ilaç ya da aşı reaksiyonu ile oluştuğu düşünülmektedir. Diğer alerjik reaksiyonlara benzer.Kaşıntılıdır.Kortizon enjeksiyonları ile kontrol altına alınır fakat birkaç kez tekrarlayabilir. Allerji ilaçları genelde ya az etkilidir ya da etkisizdir.

2-Dermatofilus: Bir deri enfeksiyonudur. Dermatophilus congolensis isimli bakteriden kaynaklanır. Normalde deride bulunur ama düşen bağışıklıkta, stres altında, yağmurlu ve nemli sıcak havalarda ya da deri yaralarında oluşur. Mantarla karışabilir. İngilizce rain rot, rain scold olarak adlandırılır. Tedavide ölü kıllar fırça ile alınmalı, deri antiseptik solüsyonlar ile yıkanmalıdır. Sistemik antibiyotikler kullanılır. Tedaviye genelde olumlu cevap verir.

3-Deri Mantarı: Dermatofitoz: Kaşıntılı, kabuklu deri dökülmeleri ile karakterizedir. Çok sayıda etkeni vardır. Bazen alerjik reaksiyonlar ve dermatofilus ile karışır. O yüzden tedavide dikkatli olunması gerekir. Deri kazıntısının laboratuvarda incelenmesi ile tam tanı koyulur. Hekim tavsiyesine göre çok değişik tedavi yolları tercih edilebilir. Tedaviye olumlu cevap alınır.

4- Fotosensitizasyon, güneş yanığı: Vücuda alınan bazı maddelerden dolayı pembe ve beyaz kıllı alanların ultraviyole ışınlara hassaslaşması ile karakterize bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa yol açan etmenler iki yol türlüdür. Beslenme, deri ile alınan maddeler atı ışığa duyarlı hale getirebilir, bağırsaklardan emilerek karaciğerde ortaya çıkan başka bir  ajan vasıtasıyla ışığa duyarlılık meydana gelebilir. Tedavide ise karanlıkta otlatmak, güneşten korumak ve kortizon enjeksiyonları ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır.

5- Kulak plakları: Kulak içinde çıkan ve sebebi bilinmeyen beyaz kabarıklardır. Sık görülür. Virüs ya da sokucu böceklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Özel bir tedavisi yoktur. Atı rahatsız etmiyorsa dokunulmaz.

6- İltihablı egzema: Bizim bıcılgan olarak bildiğimiz hastalıktır. Bakteri, mantar ya da alerjik etkenlerin aynı  içinde olabildiği ve genelde ayaklarda görülen bir hastalıktır. Bazen uyuz etkenleri bile sebep olur. Ağrılı ve deri çatladığı için kanamalı olabilir. Tedavide bölge kılları alınır. Su değmesi kesinlikle engellenir. Kum ve çamur antiseptikler ile temizlenmelidir. Çok sayıda değişik pomad ile hazırlanan karışımlar bu hastalığa iyi gelmektedir. Tedaviye cevap verir.

7-Siğiller:  Çoğunlukla ağız, burun ve göz çevresinde az olarak ayak, penis, vagina çevresinde rastlanılan papilloma virüsüdür. Çiftlikten gelen genç hayvanlarda çok görülür. Az olduğunda bol güneş görmesi yeterli olabilir. Ama bazen tüm ağız ve burun çevresini sarabilir. Kökleri ince olursa cerrahi yolla uzaklaştırılabilir, lokal koterizasyon uygulanabilir. Fakat yayvan köklülerde siğillerden alınan  örneklerden aşı yapımı önerilmektedir.

Sevgili at severler çok daha fazla deri hastalığı mevcuttur ama çok görülenleri size anlatmaya çalıştım.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmeÇarşamba, 24 Aralık 2014 20:08

1 yorum

  • KNT
    KNT Perşembe, 25 Aralık 2014 11:33 Yorum Linki

    ÇOK FAYDALI BİLGİLER TESEKKÜRLER, aTLARDA DİŞ KÖKÜ İLTİHABI İLE İLGİLİ BİLGİDE VEREBİLİR MİSİNİZ ANIL BEY ? saygılar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık