Menu

DİŞ KÖKÜ İLTİHAPLANMASI...

Merhaba sevgili at severler. Bu hafta bir okuyucumuzun isteği üzerine diş kökü iltihaplanması/apsesi hakkında bilgi vereceğim. Diş kökü enfeksiyonları alt ve üst çene kemiklerinin eşit olarak hastalandığı ve sık görülebilen bir problemdir.

Sebeplerine gelince. Çoğunlukla saptanamayan kırıklar, gelişim bozuklukları (fazla diş), kan yoluyla bulaşan bakteriler, lokal travmaya yol açan sert ve delici otlar sebebiyle meydana gelebilir.

Problem önce diş eti iltihabı olarak başlar. Dişin et ile birleştiği yerden köken alan enfeksiyon çevre dokusunu hastalandırarak dişin köküne kadar yol alır. Diş köküne ulaşan enfeksiyon alt çenede şişlik meydana getirerek kendini belli eder. Bazen burada çene kemiği üzerinde irin akıntısı başlar.

Üst çenedeki enfeksiyonda ise diş kökünden sinüs boşluklarına kadar enfeksiyon yayılabilir. Pis ağız kokusu, zamanla artmaya başlayan yem yememe, aşırı gözyaşı, üst çene bölgesinde şişlik, ilerlemiş durumda ise burundan akıntı gelmeye başlayarak hastalık kendini belli eder.

Yem yeme problemi ilk zamanlarda oluşmayabilir ve enfeksiyon ilerleyene kadar kendini belli etmeyebilir. Fakat tükürük artışı ya da at davranışındaki değişiklerden anlaşılabilir.

Tanıda dikkatli olunmalıdır. Çünkü at hekime ilk önce basit bir yem yememe ile gelebilir ve hastalığın başlangıç durumu gözden kaçabilir. Fakat ilerleyen zamanlarda problem devam ederse bu tür bir hastalık yönünden detaylı muayene edilmelidir. Tam tanı röntgen çekilerek konur.

Resimde görüle kırmızı ok apse boşluğunu göstermektedir.

Bu tür bir problemde tedavi hastalıklı dişin çekişmesi ile başlanır. Diş çekilmeden yapılan tedavilerden sonuç alınamaz. Genç hayvanlarda çekilen dişin boşluğu diğer dişlerin yavaş yavaş hareketi ile kapanır. Sistemik antibiyotik ve lokal antiseptikli yıkamalar ile tedavi edilir. Tedavi bazen yorucu ve uzun süreli olabilir. Çünkü atın yem ve ot yeme işlemi devam ettiğinden bölge istenilen temizlikte tutulamaz. Eğer sinüs boşluklarına bulaşan bir enfeksiyon var ise o zaman sinüslerinde cerrahi yol ile açılıp temizlenmesi gerekir. Tedavide eğer geç kalınır ise ( özellikle çiftlik şartlarında) enfeksiyon alt ya da üst çene kemiğine yayılır. Hastalık bölgesel kemik zayıflığına ve tedavisi zor bir duruma ulaşabilir. Böyle bir durumla karşılaşan atçıların dikkatli olması ve işi zaman bırakmaması gerekir.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmeÇarşamba, 07 Ocak 2015 19:33

2 yorum

 • KNT
  KNT Pazar, 08 Şubat 2015 20:20 Yorum Linki

  ANIL BEY TEŞEKKÜRLER BU GÜZEL YAZI İÇİN ÇOK FAYDALANDIK.
  3-4 LÜ ATLARDA NORMAL MİKTARDA YEM YİYEN ATLARDA KİLO ALAMAMA NEDEN OLUR? TİROİD BOZUKLUKLARI? PRİMABOLON TED YANITSIZ? NE ÖNERİRSİNİZ?

 • ayhan korkmaz
  ayhan korkmaz Cumartesi, 10 Ocak 2015 15:31 Yorum Linki

  Teşekkürler Anıl hocam,selamlar.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık