Menu

ATLARDA KÖK HÜCRE UYGULAMALARI

Merhaba sevgili at severler. Bu hafta atlarda sık uygulama alanı bulmaya başlamış olan son zamanların popüler tedavi yolu kök hücrelerden bahsedeceğim. İnsan hekimliğinde birçok alanda kullanım alanı bulunan kök hücreler at sağlığında özellikle tendon, ligament ve eklem hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır.

Önce kök hücre nedir tanımı yapalım. Kök hücre işlevsel olarak farklılaşmamış yani herhangi bir organ hücresine benzemeyen, olgunlaşmamış bir hücredir. Bu hücreler değişim gösterme yeteneğine sahiptir. Yani başka bir organın hücresine dönüşebilirler. Bu yüzden tıbbın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Vücudumuzda birçok organdan kök hücre elde edilebilir. Fakat asıl önemli olan hücreler embriyonik olanlardır. Elde edilmesi çok zordur. Tüp bebek yoluyla oluşturulan fazla embriyolardan ya da kürtaj, düşük sonrası ceninlerden elde edilmektedir. Çoğunlukla artık kordon kanının depolanması yoluna gidilmektedir.

Atlarda ise kök hücre elde etmek yolları yağ hücreleri, deri, kan ve kemik iliğidir. Biz kemik iliğinden üretilen ya da ayrıştırılan kök hücrelerini tedavilerde kullanmaktayız. Anestezi altında kalça ve göğüs kemiğinden ilik biyopsi iğnesi yardımı ile kemik iliği alınır. Laboratuvara gönderilen kemik iliğinden ayrıştırılarak elde edebilen hücreler ayrıca 2-3 hafta içinde çoğaltılarak da üretilebilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde alınan kemik iliğinden bulunduğu yerde özel santrifuj cihazları sayesinde kök hücre elde edilmektedir.

Elde edilen hücreler özellikle tendon tedavilerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Burada ki amaç hasarlı tendon bölgesine kök hücre enjekte ederek enjekte edilen kök hücrelerinin sağlıklı tendon hücresine dönüşmesini sağlamaktır. Fakat tedaviden sonra bunun gerçekleşip gerçekleşmediği kesin olarak tespit edilemez. Çünkü anlaşılması ancak biyopsi alınması ile sağlanacağından tendondan parça alıp incelemek ancak üzerinde çalışma yapılan atlarda yapılabilir.

Veteriner hekimler ultrason yardımı ile hücreleri direk olarak hasarlı bölgeye enjekte ederler. Yarış atlarındaki tedavi sonrası tendon vakalarının tekrar nüks etmesi sık olur. Çünkü spor atları içinde tendonları büyük yüke ve basınca uğrayan dalı yarış atlarıdır. O yüzden uzun dinlenme ve özel idman programına rağmen atlar yarış dahi göremeden hasar nüks edebilir.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmePerşembe, 22 Ocak 2015 11:31

2 yorum

  • Deliormanli
    Deliormanli Çarşamba, 25 May 2016 11:59 Yorum Linki

    8rontgen 2enjeksiyon 1aşi 1muayne=480tl 1rontgen 34tl olmus hayirli işler tjk hayirli işler türkiye atcimiz atini hastaneye.goturmeye korkar olmuş Allah kolaylik versin atçi kardeşim..

  • ÖZCAN YILMAZ
    ÖZCAN YILMAZ Perşembe, 22 Ocak 2015 19:08 Yorum Linki

    ABD DE 3000 AT ÜZERİNDE BU YÖNTEMLE ÇALIŞMA YAPILMIŞ. BAŞARI YÜZDE 80. MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK....SADECE ATIN KANI ...BİR DE TÜP ÜCRETİ. SANTRİFÜJ.....SONRASI ENJEKSİYON.....TÜP KAÇ KURUŞ MU... EN FAZLA 50 KURUŞ.... ATÇININ SESİ Mİ.....ALIN SİZE TIBBİ BİLGİ ÜCRETSİZ..............BİZ İNSANLARA DA YAPIYORUZ.....MALİYETSİZ..........100O-2000 LİRA LAFLARINA İTİBAR ETMEYİNİZ........DERNEKLER BİRAZ DA ATÇI LEHİNE İŞLER YAPMALI.............BİR POZ DİGİTAL RÖNTGENİN TJK HASTANELERİNDE 21 TL YE ÇEKİLMESİ HER GELEN ATTA EN AZ 4 POZ. BİR DE MUAYENE ÜCRETİ. 100 LİRA EN AZI. KARŞILAŞTIRIRSAN 200-230 LİRA.........MALİYET Mİ? BİZİM HASTANE ÖZEL FİYAT ANLAŞMASI BİR POZ DİGİTAL RÖNTGEN 25 KURUŞ.........ARTIK ATÇILARIN SOYGUNA DUR DEMESİ GEREK........ATÇININ SESİ DERGİ ÇIKARIP BELEŞ DAĞITIYORUM DEMEKLE OLUNMAZ......ATÇININ SESİ İCRAATLA OLUR...........................................TÜM YÜREKLİ ATÇILAR İYİ VE EKONOMİK ATÇILIK İÇİN BİR ARAYA GELMEK ZORUNDADIR.............HERKESE BU ANLAMLA KOLAYLIKLAR.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık