Menu

ATLARDA VÜCUT DIŞI ŞOK DALGASI TERAPİSİ (ESWT)

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda sizlerle, gün geçtikçe popüler hale gelen bir terapi yöntemini paylaşacağım.

“Vücut dışı şok dalgası terapisi” adı verilen bu yöntemin Dünya’da kullanımı her geçen gün artmakta ve kullanıma bağlı görülen faydaları da rapor edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Vücut dışından uygulanan, vücut bölgesi üzerinde herhangi bir kesik oluşturulmadan gerçekleştirilen bu yöntemin asıl kullanım amacı tendon, ligament ve kemiklerde iyileşmeyi uyarmak ve daha çabuk iyileşme olmasını sağlamaktır.

Ayrıca bu yöntemin en önemli özelliklerinden biri de kronik ve iyileşmeyen yaralanmaları aktif yangı fazına döndürmesidir. Yani iyileşme görülmeyen bir yaralanmayı aktif faza geri döndürerek tekrar iyileşme safhasının başlatılmasını sağlar.

Nasıl Çalışır ?

Şok dalgaları direk olarak sorunlu bölgeye yönlendirilir. Bu sayede dokuda kan akışı ve  osteojenik faktörde artış olur, direkt olarak analjezik etki gösterir. Bu terapi yöntemi, yüksek enerjili ses dalgalarının dokularda ilerlerken basıncı artırması temeline dayalı olarak çalışır.

 

 

 

 

 

Odaklanan ve odaklanmayan olmak üzere 2 farklı çeşidi vardır. Odaklanan şok dalgaları ile terapi yönteminde derin dokulara enerji uygulanarak spesifik bir tedavi hedeflenir. Bu yöntem en çok kas-iskelet problemlerinde kullanılır. Odaklanmayan şok dalgaları ile terapi yönteminde ise daha az enerjili şok dalgaları kullanılır. Bu yöntem genelde yüzeysel dokuların tedavisi için tercih edilir, derin dokulara ulaşamaz.

Kullanım Alanları

Ligament ve Tendon Yaralanmaları: Dünya’da bu yöntem en çok tedaviye cevap vermeyip dinlenmeye bırakılan ligament ve tendon yaralanmalarında kullanılır. Çalışmalar, terapi yöntemi ile bu tür yaralanmalarda yeni kolajen lifleri ve proteoglycan depolanması ile iyileşme safhasının tetiklendiğini göstermiştir. Bu maddeler tendon ve ligament yaralanmalarının iyileşmesinde esas maddelerdir.

Yumuşak Doku ve Eklem Problemleri: Şok dalgaları ile terapi yöntemi yumuşak doku ve eklem problemlerinde yangı ve şişlik durumunu azaltıcı etki göstermektedir.

Kök Hücre Tedavisine Cevap Vermeyen Tendon Problemleri: Şok dalgaları ile terapi uygulanıp sorunun ilk aşamasına dönülmekte ve daha sonra kök hücre tedavisi uygulanmaktadır.

Normal Tedavi Prosedürleri Sırasında: Bu terapi yönteminin medikal tedavi ile birlikte uygulanmasının da tedaviyi hızlandırıcı etkisi kanıtlanmıştır.

Ağrı Kontrolünde. Şok dalgaları ile terapi yöntemi ağrı kontrolünde de kullanılmaktadır. Ancak bu özelliği henüz tartışma aşamasındadır çünkü özellikle topallık tedavilerinde terapi yöntemi ile tedaviden sonraki 8-48 saat içerisinde ağrı geçiyor olmasına rağmen bu süreden sonra topallık tekrar ilk aşamasına dönmektedir.

Yara Tedavisinde: Terapi yöntemi de dahil edilerek tedavi edilen yaralarda iyileşme sonrası dokunun görünümünün daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.

Kronik Ağrılarda

Açısal Bacak Bozukluklarında: Büyümekte olan taylarda görülen bu tip problemlerde de şok dalgalarının etkili olduğu saptanmıştır.

Omurga Problemlerinde

Kemik Kırıklarında

İdman Yaralanmalarında

Faydaları

· Hızlı şekilde ağrının azaltılması

· Daha çabuk iyileşme sağlaması

· Hem akut hem de kronik olaylarda kullanılabilme özelliği

· Steroidlerde şekillenen hiçbir yan etkiye sahip olmaması

· İlaç tedavilerine alternatif olması ve ilaçların yan etkilerine sahip olmaması

· Bazı vakalarda cerrahi müdahale yerine kullanılabilecek başarılı bir tedavi olması

· Uygulamada sakinleştirme, anestezi veya ilaç gerektirmemesi

· Genel olarak 3 ile 5 arası seans ile faydalarının görülebiliyor olması

· Yaralanma tedavilerinde diğer yöntemlerle kıyaslama yapılınca daha ucuz ve zararsız bir yöntem olması

· Hiçbir yan etkisinin olmaması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi bu yöntem vücudun birçok çeşitli bölgesinde kullanılmaktadır.

Aşağıdaki resimlerde şok dalgalarının yara iyileşmesi üzerindeki etkileri görülmektedir.

                

 

 

 

 


         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 yılı Kentucky Derby ve Preakness Stakes galibi I’ll Have Another isimli atın sağrısı için de şok dalgası terapisi uygulanmıştır. Ancak terapi yonteminin kısa süreli ağrı kesici etkisi nedeniyle bu durum yarışçılık camiasinda tartışma yaratmıştır. Kentucky ve California’da yarışlardan önceki 10 gün süre içerisinde şok dalgası terapisinin uygulanması yasaklanmıştır.

Yazan & Düzenleyen

Veteriner Hekim

Zeynep ÖZER

Kaynaklar;

- Royal Veterinary College

- Rossdales Veterinary Surgeons

- Kentucky Equine Research

- Iowa State University College Of Veterinary Medicine

- American Association Of Equine Practitioners

- Melbourne Equine Veterinary Group

- University Of Wisconsin School Of Veterinary Medicine

- Kansas State University College Of Veterinary Medicine

- University Of Glasgow School Of Veterinary Medicine

- Middletown Animal Hospital

Son DüzenlenmeSalı, 03 Şubat 2015 12:24

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık