Menu

SUSAM KEMİĞİ YANGISI (SESAMOİDİTİS)

Merhaba sevgili at severler. Bu hafta spor atlarında oldukça sık görülen susam kemiği yangısı (sesamoiditis) halk dilinde susam kemiği zafiyetinden bahsedeceğim.

Atlarda çoğunlukla sözü edilen susam kemiği topuk eklemini (molet) oluşturan yapıdaki kemiklerdir. Aslında topuk eklemindekiler proksimal yani yukarıdaki susam kemiği distalde yani aşağıda olan ise tırnak içindeki naviküler (kayıkçı) kemiğidir. Her topuk ekleminde iç ve dış olarak adlandırılan 2 susam kemiği bulunmaktadır.

Yüksek tempolu at disiplinlerinde oldukça önemli bir kemiktir. Çabuk yangılanabilen, iyileşmesi yavaş tedavisi diğer kemik hastalıklarına göre kolay olmayan bir organdır.

            

 Bu bölge yarış atlarının en dinamik bölgesidir. Hem çok dinamik hem de çok elastik bir bölgedir. Susam kemikleri üst tarafından suspensor ligament ve alt taraflarından sesamoidal ligmantlerin yapıştığı üstünden tüm tendonların geçtiği, çevresininden de farklı bir ligament tarafından sarılmış olan kompleks bir yapıyı oluşturur. Doğal olarak bu kemiğin hastalığı beraberinde farklı dokuların hasarını da getirebileceğinden problem oluştuğunda tek bir kemik hastalığı olarak ele alınmaz.

Yarış sahasına yeni gelmiş atların kontrol muayenesinde ya da tayların satış öncesi çekilen filmlerinde daha sık olarak karşılaşılır. Bu kontrollerden geçmeyen taylarda ise ilk zaman idmanlarında değil ama sertleşmeye başlayan idmanlar sonrası ya jokey şikayeti ya da bölgesel ısı, şişlik durumlarından sonra da fark edilebilir. Teşhis çekilen röntgen filmlerine göre konulur.

Kemik yapısında çatlağa benzer çizgi şekilde zayıflıklar gösterebileceği gibi, kemik çevresinin düzensizliği, şekil bozukluğu, ya da bölgesel kemik erimeleri şeklinde de görünebilir.

            

Tedavisi bölgesel kan beslenmesinin zayıf olmasından dolayı yavaştır. Ve yüksek kalitede iyileşme her zaman olmaz. İlerlemiş vakalarda her türlü tedavi seçeneği değerlendirebilir. Şok dalga tedavisi, kök hücre ve prp uygulamaları, lokal irritan ilaçlar, koterizasyon, damar genişletici ve kan sulandırıcı ilaçlar ve kemik kuvvetlendirici ilaçlar hekim tercihine göre kullanılabilir. Her ne kadar yoğun tedavi uygulansa dahi uzun süreli istirahat verilmeden ciddi vakalar iyileşmez. İyileşme aslında daha iyi hale gelmesidir. Çünkü çoğu vaka uzun istirahat ve tedaviye rağmen istenilen seviyeye gelmez. Zaman içinde bozulan kemik dokusu çevre ligamentlere zarar vermeye başlar hatta kemiğin kendisi de kırılabilir.

Tedavideki başarıyı erken teşhis etkilediğinden yeni tayların kontrol edilmesini her zaman öneririm.

Tüm at severlerimize at ile dolu günler, yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına da sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

 

 

Son DüzenlenmePazar, 10 Nisan 2016 11:32

4 yorum

 • metin topaloglu
  metin topaloglu Çarşamba, 03 Ağustos 2016 16:15 Yorum Linki

  anıl bey bu konuyla ilgili bilginize yardımınıza ihtiyacımız var iletişime geçebilirmiyiz saygılar..

 • Oktay duraktekin
  Oktay duraktekin Cuma, 18 Aralık 2015 11:54 Yorum Linki

  Anıl bey iyi gunler 1.5 yaslı tayımın molet kemiginin ince oldugu film sonucunda ogrendim.guclendirmek icin ne yapabilirim.

 • Anıl
  Anıl Çarşamba, 18 Şubat 2015 19:49 Yorum Linki

  Teşekkür ederim. Kornaj ile ilgili yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

  Saygılar,

  http://www.yarisdergisi.com/haberler/at-sagligi/5597-kornaj

 • KNT
  KNT Çarşamba, 18 Şubat 2015 16:09 Yorum Linki

  Tesekkürler anıl bey, çok faydalı bilgiler; kornej ne demek nasıl oluşur? bu konuda da aydınlatabilirseniz memnun olurum....saygılar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık