Menu

HONG KONG'taki G1 Yarışlar Nefesleri Kesti… Özel

Geçtiğimiz hafta Hong Kong Sha Tin Hipodromunda koşulan 4 G1 yarış 96.400 seyirci önünde nefesleri kesti. Japon süperstarı Maurice toplam 25.000.000 HK doları ödüllü Longines Hong Kong Cup (HK-I)‘da rakiplerini domine ederek kazandı.

Silver Hawk-Roberto baba hattının temsilcisi olan Screen Halo’nun 5 yaşındaki temsilcisi, geçen hafta ‘Longines Dünyada yılın en iyi jokeyi’ ödülünü alan Ryan Moore ile aralarında geçen yılın şampiyonu A Shin Hikari gibi atlarında bulunduğu rakiplerine şans tanımadı. Son düzlüğü dönerken öndeki atlarla arasındaki yaklaşık 20 boyluk farkı kapatan Maurice, adeta  uçarcasına geldi ve 2000 metre çim pistte koşulan yarışı 2’00”95 yaparak kazandı.

Koşunun ikincisi Secret Weapon (GB) olurken, Staphanos üçüncü,  Lovely Day de dördüncü oldu. Yarışı kazanan Maurice ,2015 Longines Hong Kong Mile koşusunun galibi ve Japonya’da 2015’de Yılın Atı seçilmiş bir şampiyon. İlgililerinin kafası kariyerine devam etmesi veya aygırlığa ayrılması konusunda oldukça karışık.

G1 2400 çim pistte koşulan Hong Kong Vase koşusu da benzer bitişe sahne oldu. Satono Crown, Breeders Cup Turf galibi olan ve geçen yıl bu yarışı kazanan Highland Reel’i son sprinti ile geçerek 2’26”22’lik bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu. 16.500.000 HK doları toplam ikramiyeli yarışın üçüncülüğünü Fransız atı One Foot In Heaven elde etti. Jokey Ryan Moore bu kez ikincilik kürsüsüne çıkarken kazanan Satono Crown son düzlükte kalabalık trafiğin arasından uçarcasına yol bularak fotoyu birinci olarak geçti. Marju’nun oğlu ile kazanan jokey Joao Moreira ülkesinde ‘Sihirli Adam’ lakabı ile çağrılıyor.

Günün bir başka yarışı 18.500.000 HK doları ikramiyeli, G1 mücadele olan ve çim pistte koşulan bir sprint yarışı idi. İlk dört sırayı Hong Kong’lu atların aldığı 1200 metrelik yarışı 1’08”80’lik derecesi ile Aerovelocity (NZ) kazandı. 8 yaşında bir Yeni Zelanda yetiştirmesi olan eski savaşçı, fotoda Lucky Bubbles’ı mağlup etti. 2014 ‘de de bu yarışı kazanma başarısını gösteren iğdiş Aerovelocity ülkemizde Bull Market ile temsil edilen Silly Season-Tom Fool baba hattından gelmektedir. Geçen yılın kazananı Peniabhobia üçüncü olurken Amazing Kids ise mücadeleyi dördüncü tamamladı. Geçmişte Hong Kong atlarının bu yarışın tarihinde 18 yarışın 13’nü kazandığını hatırlarsak bu yılda da gelenek tekrarlandı diyebiliriz.

G1 Hong Kong Mile koşusunda da yerel atlar aynı sahneyi tekrarladı. 1600 metre çim pistte 23.000.000 HK doları ikramiyeli 3 ve yukarı yaşlı atların mücadelesinde kazanan Beauty Only (IRE) oldu. Danehill hattından gelen Holy Roman Emperor’un iğdiş oğlu kazanırken jokeyi J.Purton ile 1’33”48 gibi güzel bir derece gerçekleştirdi. Helene Paragon ikinci, Joyful Trinity üçüncü ve de Contentment dördüncü olarak sıralandılar. Tek misafir olan Breeders Cup Sprint 8’cisi İrlandalı Cougar Mountain yarışı 10’uncu olarak tamamladı. Aynı hayal kırıklığını yarışta 6’ncı olan 2014 yılının Hong Kong’da yılın atı seçilen şampiyon safkanı Able Friend de yaşadı.

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 21 Aralık 2016 11:34

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık