Menu

2016’nın Son Kayıpları… Özel

ARC ve İrlanda Derbisi galibi Hurricane Run (Montjeu - Hold On, Surumu ) 14 yaşında yetiştirildiği ve aygır olarak görev yaptığı Almanya’nın Ammerland harasında öldü. Michael Tabor’un sahibi olduğu ve Andre Fabre tarafından antrene edilen Hurricane Run kariyerinde G1 King George VI ve Queen Elizabeth Diamond Stakes ve G1 Gold Cup olmak üzere İngiltere, İrlanda ve Fransa’da G1 galibiyetleri olan ve kazancı 4.300.352 $ ulaşmış olağanüstü bir yarış atıydı.

Aygırlığa Coolmore İrlanda’da başlayan şampiyon, daha sonra 2013 yılında Almanya’da yetiştiği Ammerland harasında hara kariyerine devam etti. Breeders Cup yarışlarında hayal kırıklıkları bulunsa da harada Ectot gibi bir Amerikan Grup galibi vermesi talihin cilvesi olsa gerek. 7 sezon yaptığı aygırlık görevinde 31 stakes galibi veren ve yavrularının kazancı 15.300.000 $ ulaşan Hurricane Run yarış tarihindeki yerini kuşkusuz şampiyon bir aygır olarak değil ve fakat şampiyon bir yarış atı olarak alacaktır.

Bir kayıp haberi de Amerika’dan geldi. Eclipse ödüllü Şampiyon Turkoman (Alydar - Taba, Table Play) pansiyoner olarak kaldığı E.A Ranch Kaliforniya’da yaşamını yitirdi. 17 hand boyu ve arkadan gelen müthiş stili ile çok ciddi bir taraftar kitlesine sahip olan Alydar’ın oğlu, 22 startta 8 birincilik ve 2.146.924 $ ikramiye ile yarış hayatını kapatırken herkes onun aygırlık kariyerini merak ediyordu. Ancak şampiyon harada yarış pistlerinde olduğu kadar başarılı olamadı. Peru şampiyonu Captain Garfio ve G1 galipleri Turk Passer ve Man From Wicklow dışında bu seviyede tay veremeyen şampiyon safkan, bir at için uzun sayılabilecek 34 senenin ardından yaşlılığın getirdiği komplikasyonlar sebebi ile öldü ama yarışseverlerin gönlünde dev TURK olarak yaşamaya devam edecek.

Son DüzenlenmePazartesi, 26 Aralık 2016 10:39

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık