Menu

OFFLEE WILD temsilcisi ERAGON Pegasus World Cup’ta... Özel

12 Milyon dolar ödüllü G1 Pegasus World Cup koşusuna giriş için satılan 12 haktan birine sahip olan James McIngvale,  Çelikoğlu Ekürisi tarafından ülkemize getirilip kısa bir süre aşım yaptıktan sonra yaşamını yitiren ünlü Offlee Wild’ın 5 yaşındaki oğlu Eragon (Arg) (Offlee Wild (USA) - Express Time (ARG), Shy Tom (USA))’u satın aldı.

Bu yarışı kazanabilmek uğruna muhtemelen Arrogate ve California Chrome ile yarışacak olan Arjantin yetiştirmesi 6 yaşındaki şampiyon safkan, Arjantin’deki 3 G1 galibiyeti (Gran Premio Joaquin S De Anchorena, Gran Premio Estrellas Mile, Gran Premio Hipodromo De Palermo) ile göze çarpıyor. Kuşkusuz safkanın bizim için önemli özelliklerinden biri, ülkemizde ilk jenerasyon tayları start alamadan hyatını kaybeden şampiyon aygır Offlee Wild’ın oğlu olması…

Daha önce de Amerika’da başarılı olmuş, G1 kazanmış ve şampiyon unvanı almış Güney Amerika kökenleri atların arasında Candy Ride, Gentlemen, Invasor,  Siphon ve unutulmaz kısraklar Bayakoa ve Paseana’nın olduğunu hatırlarsak, Eragon’un da bu yarışta iddialı olabileceğini öngörebiliriz. Ama bu onun için şampiyonlara karşı çok zor bir sınav olacak.

Offlee Wild’ın bir diğer oğlu Bayern’in de California Chrome’u geçen bir at olması işi iyice ilginç hale getirecek kuşkusuz. Kumu sevdiğini Arjantin’de kazandığı 1600 metre mesafeli G1 kum koşularında 1’33 ve 1”34 gibi dereceler yaparak ispatlayan Eragon 20 startının 10’unu kazanmış durumda.

James McIngvale aslında Pegasus Cup’a geçen yılın sprint şampiyonu Runhappy ile katılmayı planlıyordu. Ancak Supersaver’in oğlu sonbaharda 1800 metrelik Breeders Cup Dirt yarışını çok kötü koşunca Runhappy’nin aygırlık kariyerine başlamasının daha doğru olacağına karar verdi. O günden bu yana Pegasus Cup için satın alacağı atı arayan McIngvale, sonunda Eragon’da karar kıldı.

Güney Amerika’dan gelen atların iklim değişikliği dezavantajına sahip oldukları daha önce defalarca test edildiğinden Eragon’un bu dezavantajı atlatması için antrenör Laura Wohlers’in başında olduğu ekip yoğun bir mesai harcamakta… Her zaman zor yarışların öncesinde büyük hazırlıkların, gözyaşı ve emeğin olduğunu unutmamak lazım…

Son DüzenlenmePerşembe, 29 Aralık 2016 11:09

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık