Menu

2016 DÜNYA KISRAK BABALARI Değerlendirmesi… Özel

Sunday Silence listenin en tepesinde… Türkiye’nin başarılı aygırlarından Divine Light’ın babası olan şampiyon aygır Amerika’da ezeli rakibi Easy Goer’a karşı kazandığı ve hala hafızalarda yer alan neredeyse maç yarışlarının ardından Japonya’da başladığı hara kariyerine şampiyon kısrak babası olarak devam ediyor.

Ünlü aygır 36 Milyon dolara yaklaşan 2016 kazancı ve 1.66 AEI* ile sadece ‘kazanç olarak’ en tepede bulunuyor. Çünkü hemen altında yer alan Storm Cat ve Danehill onun kadar kazanç sağlayamasalar da ‘Stakes kazanan’ yavru sayısında 28 ve 31 Stakes galibi ile 19 stakes galibi bulunan Sunday Silence’a açık fark atmış durumdalar.

Storm Cat bu anlamda Danehill’i de 1.70 AEI ‘i ile mat ediyor. Storm Cat’in aygırımız Mountain Cat’ın babası olduğunu ve Mountain Cat’in de ülkemizde hem 2016’da, hem de tüm yıllar Kısrak Babası sıralamasında en tepede olduğunu görmek bizi şaşırtmıyor. Her ne kadar 2016’da G1 düzeyinde kazanan tay veren kısrağın babası olamasa da, bugüne kadar verdiği Kuloğlu, Güngör Baba, Live Well ve Bekmezbey onu G1 düzeyinde temsil ettiler.

Storm Cat ülkemizde ithal 4 kısraktan doğan doğan 8 tay ile kısrak babası listesinde temsil edildi. Bunların en iyisinin Hattat ekürisinde koşan Maverick (Common Grounds) KV-8 seviyesinde birinciliği bulunması ilginçtir.

Sunday Silence’ın oğlu Divine Light ise ülkemizde bugüne kadar kısrak babası olarak sadece iki tayla temsil edildi ve başarılı olamadı. Ama tabii iki tay başarı ölçütü olmak için çok az bir sayı. Bunun değerlendirmesini zaman bizlere gösterecektir.

Dünya listesinin üst sıralarına bakmaya devam edersek üçüncü sırada A.P. Indy’ı görüyoruz. Seattle Slew’un müstesna oğlu 22 Stakes galibi tay ve 1.66 AEI ile bu yeri hak ediyor. Bizde aygırlık yapan, Storm Bird oğlu annesi de Seatlle Slew kızı olan Ocean Crest’in kısrak babalığının hayal kırıklığı yarattığını göz önüne alırsak, At yarışı dünyasında her zaman iki artı ikinin dört etmediğini görebiliriz.

Şampiyon Arrogate kısrak babası Distorted Humor’u 2016 listesinde 4.sıraya ve de bir diğer şampiyon California Chrome kısrak babası Not For Love’u listenin 8.sırasına taşırken Mr. Prospector kan hattına kısrak babası listesinde bir soluk veriyorlar. Unbridled’s Song 1.49 AEI ve Tourist‘in kazançları ile 6.sırada aynı kanı temsil ediyor. İlk onda 3 Mr. Prospector hattından gelen aygır var.

Danehill Avrupa şampiyonu Hıghland Reel’in kısrak babası olma şerefi ile 5.sırada ama 31 Stakes galibinin babası olması bu anlamda onu bir numara yapıyor.

French Deputy babası Deputy Minister’i 7.sıraya yerleşerek temsil ediyor. 1.65 AEI ile oldukça başarılı… Bu kandan gelen Always A Classic’in de ülkemizde Tatvan İncisi, Kainat, Kopenhag ve Helgalein ile temsil edilerek çok başarılı bir kısrak babası olmasına değinmeden geçilemez.

9.sırada Storm Cat’ın oğlu Giant’s Causeway babasının yolundan ilerlediğini gösterdi. 10. sırayı ise bir fenomen alıyor! Sadler’s Wells hala dünya kısrak babası listelerinin üst sıralarında gezmeye devam ediyor. Flintshire (Dansili) bu yıl Amerikan çimini kavururken Sadlers Wells bugüne kadar Kısrak babası olarak verdiği 331 Stakes koşu galibi ile bu listeye yıldızlardan bir gülümseme ile bakıyordur eminim.

* (Average Earning Index)

Sadlers Wells

Son DüzenlenmePerşembe, 05 Ocak 2017 16:17

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık