Menu

AMERİKAN 2016 ECLİPSE ÖDÜLLERİ - 1 Özel

Her yıl merakla beklenen ve At Yarışı Dünyasının Oscar ödülü olarak kabul edilen Eclipse Awards finalistleri açıklandı. 21 Ocak’ta Gulfstrem Park’ta belli olacak ödülün çeşitli kategorideki adayları şunlar;

Yılın Atı ödülü için Breeders Cup Classic rekabetini Pegasus Cup ile ezeli rekabete taşımaya aday Arrogate ve California Chrome’un yanı sıra, bu ödüle aday olabilmeyi başaran çok özel bir kısrak Songbird var. Songbird (Medaglia d’Oro - Ivanavinalot, West Acre) Kasım ayında G1 Breeders Cup Distaff yarışında fotoda Beholder’a geçilene kadar 11 yarışta mağlup edilemeyen bir isim.

2015’de 2 yaşlı dişi tay kategorisinde Eclipse ödülü alan kısrağın bir maiden mücadele olan ilk yarışı dışında kariyerinde G3 koşu dahi yok! Hep G1 ve G2 seviyesinde kazanan kısrak 7 yaşındaki rakibi bir başka şampiyon Eclipse ödüllü Beholder’a son yarışında burunla geçilirken herkes çılgınca bu iki kısrağı alkışlıyordu. Gönüllerde her ikisi de birinci olan yarışın birincisi tabii ki Beholder idi fakat Songbird 2016 performansı ile ödül için erkek şampiyonlara meydan okuyor.

İkinci aday Arrogate (Unbridled’s Song - Bubbler, Distorted Humor) daha yarış kariyerinin başında olsa da Breeders Cup’ta şampiyon California Chrome’u geriden gelip mağlup ederek ödüle aday oldu. İki G1 galibiyeti ile bu ödülü kazanması zayıf gözükse de Pegasus World Cup’u kazanırsa 2017’nin ödül adayı olacağına daha senenin başından garanti gözüyle bakabiliriz.

Ve şampiyon California Chrome (Lucky Pulpit - Love The Chase, Not For Love) 2016’yı üç G1 birinciliği ile kapatırken G1 Dubai World Cup’ın galibi olarak ödülün en büyük adayı… 2014’de de Eclipse ödülü alan şampiyon, Pegasus World Cup’ta genç rakibi Arrogate ve diğer şampiyonlarla kozlarını paylaşacak.

Yılın erkek çim atı kategorisinde İrlanda yetiştirmesi Adrian O’Brien’in antrene ettiği Michael Tabor ve ortaklarının sahip olduğu Highland Reel (Galileo -Hveger, Danehill) Amerika çiminde 2016 yılında iki G1 koşu kazanmış ve Breeders Cup Turf’da Highland Reel’a geçilen Flintshire (Dansili - Dance Routine, Sadler’s Wells) ve Breeders Cup Mile (1600 çim) koşusu galibi Tourist (Tiznow - Unbridled Melody, Unbridled’s Song) ile karşılacak. Highland Reel’in bu yıl İngiltere’nin en değerli koşularından olan Ascot pistindeki G1 King George IV and Queen Elisabeth Diamond koşusunu kazanmış olması onun için bir avantaj gibi duruyor. Hong Kong’daki G1 Vase koşusunda da az bir farkla birinciliği kaçırmasa ödülü almasına kesin gözle bakılabilirdi.

20.000 Dolar aşım bedeli ile bu yıl Amerika Hill’N Dale harasında aygırlığa başlayacak olan diğer finalist Flintshire’ın yarış geçmişi 2016 gibi parlak… Fransa, Hong Kong gibi üst düzey yarışçılık ülkelerinde G1 koşu kazanmış Flintshire, 2014’de G1 Arc de Triomphe’da şanssız bir şekilde Treve’ye geçilerek ikinci olmuştu. Üçüncü finalist olan Tourist de bu yıl aygırlığa başlıyor. Bu yıl birisi Breeders Cup Mile olmak üzere iki G1 galibiyetin sahibi olan Tiznow oğlu 12.500 Dolar bedelle Winstar harasında aygırlık kariyerine başlayacak.

Her üç finalistte 2016’yı ikişer G1 çim pist koşu galibiyeti ile kapattılar. Bakalım ödül kimin olacak?

Yılın Dişi Çim Atı kategorisinde Lady Eli, Miss Temple City ve Tepin üçlüsü var. Tepin (Bernstein - Life Happened, Stravinsky) 2016’da Amerika’da iki, İngiltere’de bir G1 birinciliği ve iki adet G1 ikinciliği ile ödülün büyük adayı… Mark Casse’nin antrene ettiği R.Masterson’un sahibi olduğu şampiyon kısrağın bu ikinciliklerinin birisinin erkek ödül adaylarından Tourist’in ardında olduğu düşünülürse 1600 metrenin şampiyon kısrağının değeri daha kolay anlaşılabilir. Zaten 2015 Eclipse ödülü de onun olmuştu.

Lady Eli (Divine Park - Sacre Coeur, Saint Ballado) zayıf pedigrisine rağmen 9 startta 7 birincilik ve 2 ikincilik yapmış, üç G1 galibi müstesna bir kısrak… 2016’da üç start alıp sadece bir G1 kazanması ödül için şansını zayıflatıyor.

Diğer ödül adayı Miss Temple City (Temple City - Glittering Tax, Artax) 2016’yı Amerikan çiminde üç G1 galibiyeti ile kapatan bir diğer kuvvetli aday… Eğer İngiltere’deki tek G1 koşusunda 4.değil de birinci olabilse idi ödülün tartışmasız sahibi olabilirdi.

Son DüzenlenmeCumartesi, 07 Ocak 2017 16:11

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık