Menu

Bir Kısrak ve 7 Ülkeden 40 Bayan… Özel

3 yaşındaki kısrak Global Glamour (Star Witness - Spectacula, Testa Rossa) Avustralya’da kazanmaya devam ederken sahipleri onları heyecanla ve gıpta ile izleyen tüm yarış dünyasına istedikleri mesajı verdiler. Çünkü bu kısrağın yedi değişik ülkeden 40 tane kadın sahibi var ve kurdukları sendikanın adı da oldukça orijinal; ”It’s All About The Girls” Sendikası, yani “Kızlar Hakkında Herşey”…

Herşey Fasig Tipton satış organizasyonu çalışanları olan Elaine Lawlor ve Anna Seitz’in tamamen kadınlardan oluşan bir sendikasyon ile at sahibi olarak yarış koşma ve kazanma fikri ile başladı. Magic Millions’un sahibi olan yine kendileri gibi bayan Katie Page Harvey’in de bayanların at sahibi olmasını desteklemek adına Magic Millions satışlarından alınan bir tayın yine Magic Millions tarafından sponsor olunan Avustralya 2 yaşlı Classic koşunda koşması ve kazanması halinde ve atın sahibinin bayan sahibi olması durumunda 500.000 Dolar extra bonus vereceğini açıklaması bu ikiliye doping etkisi yaptı.

Öncelikle Arqana, Goffs, Fasig Tipton gibi at satış organizasyonlarında çalışan erkeklerin eşlerinden başlayarak sendikaya kayıt yapmaya başladılar. Sonunda bir kısmı sektörün yıllarca içinde olan ve fakat daha önce kendi başlarına at sahibi olmamış yedi değişik ülke vatandaşı 40 bayanın oluşturduğu ve herkesin %2.5 hisse ile temsil edildikleri bir sendikaları olmuştu.

Ve sendika 65.000 Avustralya dolarına (yaklaşık 180.000 TL) Global Glamour’u satın aldı. Hepsi kadınlardan oluşan bu sendika atı yarışlara hazırlanması için yine bir bayan antrenöre teslim ettiler. Avustralyalı, baba geleneğini sürdüren, ünlü bayan antrenör Gai Waterhouse ile birlikte Global Glamour 8 yarışta bir hafta ara ile iki G1, bir G2 galibiyet ve 1.135.500 Avustralya doları (yaklaşık 3.150.000 TL) kazanca ulaştı.

13 Şubat’ta 1200 metrelik G2 Finger Stakes’i 5.5 boyla rahat kazanan kısrak için sendikanın hayallerini hala çok daha büyük hedefler süslüyor. Başlangıçta “neden olmasın, haydi hep birlikte biraz eğlenelim” diyerek başlanan sendika, tüm dünyaya örnek hale geldi ve Avustralya yarışçılığına müthiş bir renk kattı.

Şimdi sendikanın hedefi Global Glamour ile Royal Ascot’da kazanarak aynı renk ve heyecanı İngiltere’ye taşımak… Arkasında 40 bayanın olduğu kısrak bakalım bunu başarabilecek mi?

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 22 Şubat 2017 10:59

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık