Menu

ETIJAAH Meydan’a Çıktı… Özel

Dubai karnavalının son Perşembe yarış günü 23 Şubat’ta gerçekleşti. Karnaval, 4 Mart “Süper Cumartesi” sona erip, 25 Mart Cumartesi World Cup koşularıyla da 2017 uluslararası yarış sezonunun finali gerçekleşecek.

Günün programındaki, çim pistte 2810 metre mesafeli G3 Nad Al Sheba Trophy, World Cup günü koşulacak G2 Dubai Gold Cup ve G1 Dubai Sheema Classic’te şanslı olabilecek isimleri ortaya çıkarması yönüyle dikkati çekiyordu. Geçtiğimiz yıl Dubai Gold Cup’ı kazanan, Ağa Han’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Vazirabad (Manduro – Visorama, Linamix)’ın favori olduğu koşuda, 2016’da bu koşuyu kazanan Sheikhzayedroad (Dubawi - Royal Secrets, Highest Honor) ile sezon sonu Sundown’da G2 koşu kazanan Godolphin Ekürisi safkanı  Beautiful Romance (New Approach – Mazuna, Cape Cross) rakipleri olarak gösteriliyordu. Christope Soumillon, pek hızlı gitmeyen bu yarışta Vazirabad ile en geride beklemeyi tercih etti. Safkan son 600’de de etkili bir sprint de yapamayınca da, Oisin Murphy ile start alan Beautiful Romance, 1,5 boy farkla koşuyu kazandı. Vazirabad ikinci, Sheikhzayedroad üçüncü, Basateen dördüncü oldukları koşu 2.58.44 ile sonuçlandı.

Curlin Handicap, World Cup için bir hazırlık yarışı olması ve California Chrome’un koşması için geçen yıl son anda programa eklenmişti. Kum pistteki 2000 metre mesafeli koşu, bu yıl Listed düzeyine yükseltildi. 2015 G2 UAE Derby galibi ve 2016 World Cup ikincisi Mubtaahij (Dubawi – Pennegale, Pennekamp) en şanslı isimdi ama pek hazır görünmedi. Yarış yaşamını 2014’ten beri Dubai’de sürdüren ve dikkati çeken yarışları olmayan Etijaah (Daaher  – Hasheema, Darshaan) büyük kilo avantajı ve rakiplerinin Mubtaahij’i hayli yıpratmasından yararlanarak sürpriz bir birinciliğe imza attı. Sam Hitchcott’un bindiği safkanın bitiriş derecesi 2’03”95 oldu. Mubtaahij ikincilikte kalırken, Alabaster üçüncü, Sharpalo dördüncü oldular.

3 yaşlıların, kum pistte 1900 metre G3 UAE Oaks Koşusu son gün G2 UAE Derby’de şanslı olabilecek dişi tayları ortaya çıkarması açısından önemli bir sınavdı ama koşuyu kazanan Nomorerichblonde (Hard Spun  - Miss Luann, Unbridled's Song) erkek rakipler arasında şanslı olabilecek bir görüntü vermedi. Koşuyu önlerde kabullenen dişi tay, 2’01”85 yaptı ki bu UAE Oaks koşularında bugüne kadar gerçekleşen en kötü dereceydi. Midnight Chica, Complimenti ve Melesina tabelada yer bulan diğer isimler oldular.  Nomorerichblonde koşuyu,  bu sezon Dubai’de düzenli at binmeye başlayan Antonio Fresu ile kazandı.

3 yaşlı İngilizler, listed düzeyindeki Meydan Classic Koşusunda çim pistteki son sınavlarını verdiler. Koşunun birincisi Top Score (Hard Spun  - Windsor County, Elusive Quality) iki hafta önce katıldığı çim pistteki aynı mesafeli koşuyu da kazanmıştı. Adrie De Vries’in bindiği safkan 1’24”61’lik derece gerçekleştirdi. Koşuda Fly At Dawn ikinci, Really Special üçüncü, Masham Star dördüncü oldular.

Karnavalın Arap atlarına ait son mücadelesi olan G1 Al Maktoum Challenge R3 de günün önemli koşuları arasında yer alıyordu. Yarışseverlerimizin Veliefendi Hipodromunda 2015 ve 2016 yılları IFHAR koşularını kazanırken izlediği Handassa (Madjani  – Ziva, Dormane), bu koşuda ekürisi Versac Py’ın geçerek birinciliğe uzandı.  Af Al Hazer ve Bon Baiser De Faust  tabelanın diğer sıralarını paylaştılar. Handassa, jokeyi Jim Crowley’nin baştan sona iterek götürdüğü 2000 metrelik koşuyu 2’16”69 yaparak kazandı. Safkan Arap atları, son kez World Cup günkü G1 Dubai Kahayla Classic’i koşacaklar.

Günün diğer koşuları şu şekilde sonuçlandı:

3.KOŞU: 3 yk. İng.  2000/Ç  Handikap
1- VIREN’S ARMY
(Twirling Candy  - Blue Angel, Oratorio)
Colm O'Donoghue   57,5 Kg.
2- Cidmenever  3- Huge Future  4- Hasanour
2’03”48 / 1,5 Boy – 2 Boy – 1,5 Boy
 
7. KOŞU: 3 yk. İng.  1400/Ç  Handikap
1- SUYOOF
(Magic Albert - Magic Harmony, Danehill Dancer)
Jim Crowley   57 Kg.
2- Bravo Zolo  3- Tahanee  4- Steady  Peace
1’24”06 / Baş – Baş – 1,5 Boy

 

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Mart 2017 14:11

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık