Menu

Dubai SÜPER CUMARTESİ Rehberi… Özel

Dubai World Cup Carnival’ın son yarış günü 4 Mart Cumartesi koşuluyor. “Super Saturday” olarak adlandırılan programda, tümü thoroughbred’lere ait olmak üzere, altısı grup, 7 koşu yer alıyor.  Süper Cumartesi, 1 milyon 800 bin dolar toplam ikramiyesiyle de Dubai World Cup’tan sonraki en yüksek ikramiyeli yarış günü olacak.

1.KOŞU: Al Bastikiya /Listed 3 yş. İng. 1900 m. Kum   

G2 UAE Derby’nin hazırlık koşusu olarak kabul ediliyor. Büyük eküriler, en iyi taylarını batı dünyasındaki mücadelelere hazırladıkları için, buraya getirmeyi tercih etmiyorlar. Karnavalda yapılan Tay Deneme koşularındaki performanslarına göre, bazı tayları da yine buradaki Derby’yi koşmadan Avrupa’ki mücadeleler için ayırıyorlar.

Her şeye rağmen, geçmiş yıllarda bu koşuyu kazanan isimler arasında Asiatic Boy (2005), Mendip (2010) ve Mubtaahij (2015) gibi üst düzey isimlere de rastlıyoruz.   

USA’dan gelen Han Sense, buradaki ilk koşusunda hayal kırıklığı yarattı. Aquaduct’ta G2 ve G3 koşularda 2. kalan Han Sense’den farklı bir yarış beklenebilir. Godolphin Ekürisi safkanı Summerset House, ilk startında kolayca maiden’dan çıkarken dikkati çekmişti.  Yarış deneyimi fazla olmayan bu taylar arasında Thegreatcollection, Zumurudee ve Capezzano’nun alacağı başarılı sonuçlar da sürpriz sayılmamalı.

2.KOŞU: Mahab Al Shimaal/G3 3 yk. İng. 1200 m. Kum

G1 Dubai Golden Shaheen’in son provası kabul edilen, günün önemli koşularından biri…

Krypton Factor (2012), Reynoldtothewizard (2013) ve Muarrab (2016) bu koşu birincilikleri sonrası, Golden Shaheen’i de kazanmayı başarmışlardı.

Muarrab geçtiğimiz yıl bu koşuyu kazanırken, 1’10”20 ile de pist rekoru kırmıştı. Bu yıl katıldığı aynı mesafeli mücadelelerde, Cool Cowboy’a baş farkıyla ve Reynoldtothewizard’a yarım boy farkla geçilerek ikinci kalmıştı.

3.KOŞU: Dubai City Of Gold/G2 3 yk. İng. 2410 m. Çim

1998 yılından beri düzenlenen ve 6 milyon dolar ikramiyeli G1 Dubai Sheema Classic için bir güç denemesi olan bu mücadele, 2003 yılında Grand Ekinoks’un ikinciliğiyle ilgi odağımız olmuştu. 2010 yılında Pan River da bu koşuyu ikinci tamamlayarak son güne katılabilme vizesi almıştı.

Bu günkü City Of Gold’da start alacak olan Postponed’un yarışı tüm Avrupa’da merak konusu. 124 puanla IFHA listesinin 8. sırasında yer alan Postponed, geçen yıl bu koşuyu ve sonrasında da Sheema Classic’i 2’29”97’lik derecesiyle rekor kırarak kazanmıştı. İki G2, dört G1 koşu geçilmeyen Postponed, favori olarak katıldığı G1 Prix de L’Arc de Triomphe’ta 5. kalarak hayal kırıklığı yarattı ve o günden beri start almıyor.

Koşuya Prize Money’nin yanısıra, üç safkanla daha katılan Godolphin Ekürisi ve Şeyh Muhammed’in oğlunun safkanı Rembrandt Van Rijn favorinin hatasını kollayacaklar.

4.KOŞU: Burj Nahaar/G3  3 yk. İng. 1600 m. Kum.  

2011 yılında Mendip, 2012 ve 2013’te African Story, 2015’te Tamarkuz, 2016’da bugün Mahab Al Shimaal’i koşan Cool Cowboy’un bu koşuyu kazanan başarılı safkanlardı. African Story ile Tamarkuz, bu koşu sonrası, G2 Godolphin Mile’ı da kazandılar. Geçtiğimiz yıl, Burj Nahaar’da az farklarla 2. ve 3. kalan Ross ile Le Bernardin’i bu yılda aynı koşuda izleyeceğiz.

Godolphin Mile’da bu koşu için gelecek USA ve Japon atlarının şanslı olacaklarını düşünüyoruz. Bugün koşan safkanlar arasında, La Bernardin puan olarak hayli öne çıkıyor ama Heavy Metal, Alabaster, Ross’un da birincilikleri sürpriz olmayacak. 

5.KOŞU: Nad Al Sheba Turf Sprint/Şartlı 3 yk. İng. 1200 m. Çim

Çim pistte 1000 metre mesafeli G1 Al Quoz Sprint ve kum pistteki 1200 metrelik G1 Dubai Golden Shaheen’e katılabilme vizesi için safkanlar son şanslarını bu koşuda kullanacaklar. Krypton Factor, 2012 yılında Golden Shaheen’ı kazanıp, 2013’te 3. kalmıştı. 9 yaşındaki veteran safkan, bu yıl Meydan Hipodromu’nda bir koşu kazanmayı başarsa da eski gücünde görünmüyor.

Baccarat ile Jungle Cat eküri avantajını kullanarak koşuda şanslı olmaya çalışacaklar. Fransa’dan gelen ve Dubai’de ilk kez start alacak olan Right Man’in performansı bu grupta iddialı olmasına yeterli görünüyor.

6.KOŞU: Al Maktoum Challange R3/G1 3.yk. İng. 2000 m. Kum

Festivalin en eski ve en yüksek ikramiyeli,  World Cup’a giden yoldaki son sınavı. African Story (2015), Prince Bishop (2014), Electrocutionist (2006) ve Dubai Millenium (2000) bu koşuyu ve World Cup kazanmayı başaran Godolphin Ekürisi safkanları olarak dikkati çekiyorlar. Gerek African Story, gerekse Prince Bishop Al Maktoum Ch. İle World Cup’ı farklı yıllarda kazandılar.

Geçen sezon Veliefendi’de izlediğimiz Godolphin Ekürisi safkanı Move Up’ta bu koşuya katılan isimler arasında yer alıyor. Move Up geçtiğimiz yıl, G2 Boğaziçi Koşusu’nu Fly By Me’nin 2 boy önünde kazanmıştı. Bu safkan, yarış yaşamına Lingfield sentetik pistinde 5. kaldığı maiden koşuyla başladı ve sonrasında da tüm yarışlarını çim pistte koştu. Çim pistte katıldığı 7 koşuda, 5 birincilik, 2 üçüncülük elde etti. Move Up, performans olarak da bu rakipleriyle baş edebilecek düzeyde görünüyor.   

Geçtiğimiz yıl bu koşuyu kazanan Special Fighter ise sonrasında World Cup’ı  4. tamamlamıştı ama o tarihten beri start almaması düşündürücü. Koşuda dikkati çeken bir başka isim de geçen yılın G2 UAE Derby galibi, Japon atı Lani. UAE Derby galibiyeti ile USA vizesi alan Lani, G1 Kentucky Derby ve G1 Preakness Stakes’te varlık gösteremedi. G1 Belmont Stakes’te ise 3. kaldı.

7.KOŞU: Jebel Hatta/G1 3. Yk. İng. 1800 m. Çim

World Cup gününün bir başka önemli sınavı da çim pistte 1800 metre mesafeli G1 Dubai Turf öncesi bu koşu olacak. Ipi Tombe (2003), Presvis (2010) ve Sajjha (2013) Jebel Hatta ve Dubai Turf’u kazanmayı başaran isimler.

İngiltere’den gelen Galileo yavrusu Decorated Knight, istikrarlı koşuları ve üst düzey performansıyla bu grubun üzerinde bir görüntü veriyor. Geçtiğimiz yıl bu koşuyu 3. tamamlayan Ertijaal, Zarak’ın kazandığı koşuda 2. ve 3. kalan Earnshaw ile Promising Run sürpriz şansı verdiğimiz isimler.   

Son DüzenlenmeÇarşamba, 01 Mart 2017 12:41

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık