Menu

Amerikan Klasiklerine giden yolda çekişmeli bir Hafta Sonu Özel

4 Mart Cumartesi günü Kentucky Derbisi ve Kentucky Oaks (Kısrak Koşusu) gibi klasik yarışlara katılabilmeyi planlayan atların sahaya çıktığı bir gün olacak. Amerikan Derbi yarışına katılabilmek için önceden belirlenen değişik eyaletlerdeki Stakes koşularında ilk dörde giren atlara verilen puanların toplamına göre 20 at belirleniyor. Bu klasik yarış için en fazla puan toplayan ilk 20 at Kentucky Derby galibi olabilmek için yarışıyor. Bu yüzden bu puanların toplanması için handikap puanları ne olursa olsun bütün atlar zorlu bir yarış içine giriyor ve hazırlık yarışlarında şans arıyorlar.

Erkek 3 yaşlı taylardan Irish War Cry (Curlin - Irish Sovereign, Polish Numbers) G2 Holy Bull Stakes zaferinin ardından açıklandığı üzere Kentucky Derby’ye giden yolda Gulfstream Park’ta G2 Fountain Of Youth Stakes‘de start alacak. Antrenörü Graham Motion idaresinde bu yarış için çok iyi bir hazırlık dönemi geçiren Irish War Cry, 1700 metre kum pistte 400.000 dolar ikramiye ile koşulacak yarışın favorisi durumunda. Geçen yarışta geçtiği Gunnevera, Breeders Cup Juvenile koşusu üçüncülüğünden beri ilk startını alacak olan geçen yılın iki G1 koşu galibi Practical Joke, birden fazla Stakes yarış galibi Three Rules, daha önce çimde G3 galibiyeti bulunan ve kumu ilk kez deneyen Made You Look ve Peru şampiyonu Huracan Americo ‘un da aralarında olduğu 10 rakibine karşı favori unvanını korumaya çalışacak.

Bir diğer koşuda ise El Areeb (Exchange Rate - Feathered Diamond, A.P.Indy) daha önce Stakes koşu kazanamamış 9 rakibine karşı Aqueduct pistinde 300.000 dolar ödüllü 1700 metre kum pistte koşulacak olan G3 Gotham Stakes’destart alacak. Daha önce iki G3 birinciliği bulunan, son dört yarışında geçilmeyen ve bu dört koşuyu kazanırken rakiplerine toplam 29.5 boy fark atan kır tay, bu yarışı da kazanarak Kentuck Derby için şanslı atların arasına girmek istiyor.

Dişi taylar ise Santa Anita Park hipodromunda 100.000 dolar ödüllü 1700 metre kum pistte koşulacak olan G3 Santa Ysebel Stakes’de kozlarını paylaşacaklar. Tabii ki bütün gözler şampiyon namzeti Unique Bella (Tapit - Unrivaled Belle, Unbridled’s Song)’nın üzerinde olacak.

Kentucky Oaks koşusunun erken favorisi olan muhteşem kısrak 8.5 boyla kazandığı G2 Las Virgines Stakes koşusunun ardından bir ay sonra pistlere çıktığında bu kez daha zorlu rakiplerle karşılaşacak. Aralarında geçen yılı G1 Starlet Stakes’i kazanarak kapatan ve bu yıl ilk startını alacak olan Abel Tasman ve 11 Şubat’ta California Oaks koşusunu kazanan Tap It All’un olduğu 6 rakibine karşı mücadele edecek olan Unique Bella,rakiplerinin de kabul ettiği bir biçimde koşunun net favorisi durumunda. Herkes onu geçmenin zor olduğunu düşünüyor. Bu yarıştan sonra G1 Santa Anita Oaks ve sonrasında G1 Kentucky Oaks şeklinde bir yol haritası olan kısrağın neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Mart 2017 12:55

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık