Menu

Dubai’de Süper Cumartesi sürprizli geçti… Özel

Dubai Karnavalın “Süper Cumartesi” olarak adlandırılan yarış günü 4 Mart’ta koşuldu. Toplam 1 milyon 800 bin dolar ikramiye dağıtılan ve tümü İngiliz atlarına ayrılan programda iki G1, bir G2, iki G3, bir Listed ve bir de şartlı koşu yer alıyordu.

Bu önemli yarış gününde Godolphin Ekürisi 7 koşuda 13 safkanla temsil edildi. Ayrıca, Şeyh Muhammed’in oğlunun 5, Şeyh Hamdan’ın 7, Şeyh Muhammed bin Halife’nin de 4 safkanı mücadelesi ettiler. 

Kum pistteki 2000 metrelik G1 Al Maktoum Challenge R3, üç hafta sonra koşulacak, 10 milyon dolar ikramiyeli G1 Dubai World Cup öncesinin son sınavıydı. Şeyh Muhammed’in oğlunun sahibi olduğu Long River (A P Indy  - Round Pond, Awesome Again) Dubai’deki ilk birinciliğini bu koşuyu 2’04”20 ile kazanarak elde etti. Geçtiğimiz yılın birincisi Special Fighter ikinci, Şili atı Frua Cruzada üçüncü, Move Up dördüncü oldular. Long River bu birinciliği ile son gün koşabilecek puana ulaşır ama performansının Dubai World Cup koşmaya yeterliliği tartışılabilir.

Günün diğer G1 mücadelesi, 1800 metre çim pistte Jebel Hatta koşusuydu. Bu koşuda başarılı olan isimler için 6 milyon dolar ikramiyeli G1 Dubai Turf’ün kapıları açılıyordu… Dubai’deki ilk yarışında alacağı sonuç merakla beklenen Decorated Knight (Galileo  – Pearling, Storm Cat) güvenenleri yanıltmayarak bu önemli koşuyu kazandı. Andrea Atzeni’nin bindiği bu safkan 1’49”95 ile birinciliğe uzanırken, Folkswood, Muffri’Ha ve Sanshaawes boyun farklarıyla diğer sıraları paylaştılar. Geçen yıl Dubai Turf’u kazanan Ertijaal, koşu içinde sorun yaşadığı için, jokeyi Jim Crowley atından inmek zorunda kaldı.

G2 City Of Gold, 6 milyon dolar ikramiyeli G1 Dubai Sheema Classic gibi çim pistte 2410 metre olarak koşuldu. Geçtiğimiz yıl bu koşu ve sonrasında da Sheema Classic’i kazanan Postponed, son 100 metrede Godolphin Ekürisi’nin sıkı markajından kurtulamayınca ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Koşuyu Andreas de Viries’in bindiği Prize Money (Authorized - Dresden Doll, Elusive Quality) kazandı. Bu zorlu mücadeleden Emotionlees üçüncü, Rembrandt Van Rijn dördüncü ayrıldılar. Postponed’ın pek hazır görünmediği koşuyu, ekürisi King Bolote’de yavaş tempoda götürünce 2’29”33 ile sonuçlandı.

G1 Dubai Golden Shaheen öncesinin sınavı kabul edilen G3 Mahab Al Shimaal, favori isimlerden Reynoldothewizard start almayınca, 9 safkanın katılımıyla gerçekleşti. Yarış yaşamını Dubai’de sürdüren Morawij (Exceed And Excel - Sister Moonshine, Piccolo) uyumlu jokeyi Christopher Hayes’le birinciliğe uzanırken, favori Cool Cowboy’un sondaki güçlü atakları, ona ancak baş farkıyla ikinciliği getirdi. Koşunun üçüncüsü Dundonnell, dördüncü Comicas oldular.

G3 Burj Nahaar kum pistte 1600 metrelik mesafesiyle, son gün koşulacak G2 Godolphin Mile’ın provası olarak kabul ediliyor. Uzun süredir Meydan Hipodromu kum pistinde start alan 7 yaşındaki Heavy Metal (Exceed And Excel – Rock Opera, Lecture) çok parlak bir yarış yaparak rakiplerine hiç şans tanımadı. Mickael Barzalona’nın bindiği Heavy Metal’ı bu performansıyla son gün Godolphin Mile’da izleyebiliriz. Koşunun diğer sıralarını Ross, Alabaster ve Stormardal paylaştılar. Heavy Metal 6,5 boy farkla kazandığı bu koşuyu 1’37”19 ile tamamladı.

3 yaşlıların Listed düzeyindeki, kum pistte 1900 metrelik koşusu Al Bastikiya’yı, Pat Dobbs’un bindiği Cosmo Charlie (Stay Thirsty - Lake Como, Salt Lake) 1.58.87’lik derecesiyle, çıktığı gibi kazanmayı başardı. Cosmo Charlie bu birinciliğiyle, G2 UAE Derby’ye katılma vizesini de almış oldu. Quatar Man ikinci, Cappezano üçüncü, Nobelium’un dördüncü kaldığı koşuda, Fawree start çıkışında jokeyini düşürdü.

Gecenin şartlı koşusu olan, 1200 metre mesafeli Nad Al Sheba Turf Sprint’te Fityaan ve Sir Maximillian koşmadılar. 16 safkanın start aldığı koşuda Godolphin Ekürisi safkanları Jungle Cat (Iffraaj - Mike's Wildcat, Forest Wildcat) ile Baccarat ilk iki sırayı paylaştılar. 1’09”21 ile biten koşuda üçüncülüğü The Right Man, dördüncülüğü Tupi aldılar. Bu koşuya William Buick ile katılan Jungle Cat’in yarışı, son gün koşulacak 1000 metre mesafeli G1 Al Quoz Sprint için umut verici göründü.

Son DüzenlenmePazar, 05 Mart 2017 11:25

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık