Menu

UNIQUE BELLA Şampiyon Olma Yolunda Engel Tanımıyor… Özel

Don Alberto Stable'nin sahibi olduğu Unique Bella,4 Mart Cumartesi günü koşulan $100,000 ödüllü G3 Santa Ysabel Stakes’i de kazanarak G1 Longines Kentucky Oaks için en büyük favori olduğunu kanıtladı. Arka arkaya dördüncü yarışını kazanan Tapit kızı, bu kez 2.5 boy farkla kazanırken üzerinde yine devamlı jokeyi Mike Smith vardı.

Yarıştaki diğer bir G1 galibi Abel Tasman uzun bir aradan sonra çok güzel bir yarış çıkararak kazananı zorlasa da geçemedi ama bu yılın büyük mücadelelerine hazır olduğu görüntüsü verdi.

Unique Bella’nın antrenörü Jerry Hollendorfer ‘Her yarışı bir adım olarak değerlendiriyoruz. Çok iyi bir kısrağımız var, şüphesiz ve hedefimiz şimdilik Santa Anita Oaks… Onu da kazanır veya istediğimiz gibi koşabilirsek yönümüzü Kentucky’e çevireceğiz’ dedi.

1’43”11 derece ile biten 1700 metrelik yarışın 1600’ü 1’36”73 ile geçildi. İkinci olan Abel Tasman’ın jokeyi Joe Talamo ‘Bugün için kazanana şapka çıkarmamız lazım. Son düzlüğü dönerken altımda gerçekten çok potansiyeli olan bir at vardı. O potansiyeli son düzlükte ortaya koyduk ama Unique Bella gerçekten özel bir kısrak’ değerlendirmesinde bulundu. İkincinin 8.5 boy gerisinde kalan Spooky Woods üçüncü, onun ardında Mistressofthenight dördüncü olarak yarışı tamamladılar.

Cumartesi gününün diğer önemli koşularından birisi Kentucky Derbisi yolunda mücadele eden erkek 3 yaşlı tayların piste çıktığı 71.cisi koşulan 400.000 dolar ödüllü G2 Fountain Of Youth Stakes idi. 1700 metre kum pistte koşulan koşuyu bir önceki koşusu olan Holy Bull Stakes’de Irish War Cry’a geçilen Gunnevera (Dialed In - Unbridled Rage, Unbridled) 1’44”25 ile 5.5 boy farkla kazandı. Amerikanın en prestijli G1 seviyesinde iki 2 yaşlı tay koşusu galibi Practical Joke iyi bir yarış sonrası ikinci kalırken, yarışa tempo veren Three Rules üçüncü oldu. Favori Irish War Cry ise hayal kırıklığı yaratarak yarışı gerilerde tamamladı.

Gunnevera’ya bu yarışta binen ünlü jokey Javier Castellano yarıştan sonra ‘Çok kolay kazandık. 3 yaşında ama yarışın içinde 6 yaşında bir at gibi olgun davranmayı biliyor’ şeklinde değerlendirmede bulundu. Gunnevera geçen yılı G2 ve G3 birincilikleri ile ve Breeders Cup Juvenile 3.lüğü ile kapatmayı başarabilmiş iyi bir 2 yaşlı iken, bu yarışla beraber aynı kariyeri 3 yaşına da taşıyabileceğini kanıtladı ve Holy Bull Stakes ikinciliği sonrası ‘acaba aşama kaydedebilecek mi?’sorularının yanıtını da vermiş oldu.

Bir sonraki hedefi Nisan ayındaki G1 Florida Derby olan Gunnevera, 2015 Keeneland satışlarından yearling olarak 16.000 dolar bedelle Venezuellalı Peacock Stable için antrenörü Antonio Sano tarafından alınmıştı.

Sano ‘Çok mutluyum, ilk kez Derby için bir atım var ve heyecan dayanılmaz’ şeklinde değerlendirmede bulunurken, böyle bir tayı yearling olarak alıp onunla 1.000.000 dolar kazanç sınırını geçip, Derby’ye iddialı bir şekilde gitmek antrenörün becerisini göstermektedir diye düşünmemek elde değil.

Bir diğer G3 koşu olan Gotham Stakes’i J Boys Echo (Mineshaft -Letgomyecho, Menifee) 3.5 boy farkla kazandı. 1700 metre Aqueduct kum pistinde 1’46”34 derece ile kazanan tay antrenörü Dale Romans’a Kentucky Derbisi için umut verdi. Daha önce G3 koşularda plaseleri bulunan J Boys Echo bu kez jokeyi Robby Alvarado ile kazanmayı başardı. Cloud Computing ikinci, favori El Areeb üçüncü oldu. Bundan sonra Nisan ayında G2 Wood Memorial veya G2 Toyota Bluegrass Stakes koşması planlanan J Boys Echo’nun bu ciddi, büyük hazırlık yarışlarında nasıl koşacağı onun ilerideki kariyeri açısından yol gösterici olacak.

 

Son DüzenlenmePazar, 05 Mart 2017 14:19

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık