Menu

Santa Anita’da Grup Koşular Haftası… Özel

11 Mart Amerika’nın Santa Anita Park hipodromu zevkli mücadelelere sahne olacak. Cumartesi günü koşulacak olan G1 Santa Anita Handikap yarışı geçen yıl çimde fırtınalar estiren Midnight Storm (Pioneerof the Nile - My Tina, Bertrando) için kum pistte bir kez daha G1 deneyeceği önemli bir sınav olacak.

6 yaşındaki safkan geçen yıl çimde biri G1 olmak üzere 5 Stakes yarışı kazandıktan sonra kum pistteki G1 Pasific Classic’te hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu kötü yarış o gün için hem mesafenin 2000 metre oluşuna hem de kum piste bağlanmıştı. Daha sonra kum pistte 2017’nin ilk gününde G2 San Pasqual Stakes’i 1700 metre kum pistte nispeten daha zayıf rakipleri yanında kazanmayı başarmıştı.

Daha çok bir miler olarak değerlendiren Midnight Storm yine bir 2000 metrelik G1 koşuda kazanmayı deneyecek. 750.000 dolar ödüllü yarışı kazanarak hem kumda, hem çimde G1 kazanma onuruna erişmek isteyen atın ilgilileri bu yarışı kazanacağını düşünüyorlar.

Kum pistte yaptığı galoplarında 1600’ü 1.40 ile bitiren safkan bu yarışta Rafael Barajeno ile start alacak. Yarıştaki en büyük rakibi ise kum pistin çok iyi atlarından, şampiyon Arrogate’in arkasında Pegasus World Cup’ta ikincilik elde eden ünlü Stronach ailesinin 5 yaşındaki atı Shaman Ghost (Ghostzapper -Getback Time, Gilded Time) olacak. Kum pistte 1800 metrede G1 Woodward Stakes ve 2400 metrede G2 Brooklyn Invitation Stakes galibiyeti bulunan Shaman Ghost, Pegasus World Cup’da sergilediği performansı devam ettirmek isteyecek. O koşunun birincisi Arrogate ve üçüncüsü Neolithic’in şanslarını Dubai World Cup’da deneyeceklerini düşündüğümüzde Santa Anita handikap’ın da güzel bir mücadeleye sahne olacağını söyleyebiliriz.

Bu koşunun diğer şanslı olabilecek atları arasında çimde G2 galibiyeti bulunan   Isotherm, bir diğer stakes galibi Imperative, 2015 yılının Santa Anita’da G1 Gold Cup galibi eski şampiyon Hard Aces sayılabilir. Koşunun ödülü gibi kalibresi ve kazanan atın prestijinin de çok olacağı bir yarış olacak.

Yine Santa Anita’da koşulacak bir diğer yarışta ise Dortmund (Big Brown- Our Josephina, Tale Of The Cat) pistlere dönüyor. Kasım ayındaki G1 Breeder’s Cup Dirt yarışında dördüncü olduktan sonra ilk kez sahaya çıkacak Dortmund, 2015 yılındaki parlak 3 yaşlı sezonunda iki G2 ve bir G1 kazanarak Kentucky Derbiye girmiş American Pharoah’ın kazandığı koşuda üçüncü kalmıştı. Preakness’de ise dördüncü olan Dortmund, 2016’da 4 yaşında 4 start almış ve bunların üçünde California Chrome’a geçilmişti. Esas en çok konuşulan ise atın sahibi Kaleem Shah’ın cesaretli bir kararla 2016’nın sonlarında ünlü Eclipse ödüllü antrenör Bob Baffert ile yollarını ayırması ve Dortmund’u bir diğer ünlü antrenör Art Sherman’a teslim etmiş olması idi. Yeni antrenörü idaresinde hazırlanan şampiyonun ilk startı olacak olan bu koşu merakla bekleniyor. Tabii koşunun Dortmund açısından bir başka ilki de koşunun çim pistte olması. 400.000 dolar ödüllü G1 Frank E.Kilroe Mile Stakes 1600 metrelik çim koşusunda daha önce çimde stakes kazanmış iyi atlarla mücadele ederek çim pistte nasıl bir kariyer başlangıcı yapabileceğini gösterecek.

Rakipleri arasında  G2 Arcadia Stakes’i iki kez kazanmış Bolo, Kilroe Mile koşusunun 2016’daki galibi What A View, Brezilya yetiştirmesi grup yarışlarının tecrübeli ismi Bal A Bali, G2 galibi Flamboyant gibi ciddi kariyerli atlar bulunmakta. Bu yarışta eski antrenörü Bob Baffert’ın atı olmasa da ilerleyen sezonda Dortmund ve Art Sherman’ın Baffert ile karşılaşacağı da muhtemel. İlgiyle izlenecek bir sezon başlangıcı olacak.

Bob Baffert günün bir diğer yarışında, 400.000 dolar ödüllü 1700 metre kum pistte koşulacak olan G2 San Felipe Stakes’te geçen yılı aldığı 3 startta da geçilmeden kapatan G1 galibi Mastery (Candy Ride - Steady Course, Old Trieste)’i piste çıkartıyor. Kentucky Derbi yolunda önemli bir 3 yaş kariyer başlangıcı yapmak isteyen Mastery, geçen yılı 1700 metrede G1 Los Alamitos Futurity galibiyeti ile kapatmıştı. 7.5 boyla yarışı kazanırken klasik yarışlara göz kırpan tayın mükemmel bir hazırlık dönemi sonrası ne yapacağını hep birlikte göreceğiz. Bu yarıştaki en büyük rakipleri G1 galibi Malibu Moon oğlu Gormley ve G2 galibi Ghostzapper oğlu Iliad olacak. Gormley’in geçen yıl iki kez kazanırken ikisinde de favori olan Baffert’in antrene ettiği atları geçmesi yarışı ilginç hale getiriyor.

Son DüzenlenmePerşembe, 09 Mart 2017 11:45

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık