Menu

SHAMAN GHOST Fırtınayı Durdurdu… Özel

Ghostzapper’in 5 yaşındaki oğlu Shaman Ghost, 750.000 Dolar ödüllü Santa Anita Handikapı kazanarak 28 Ocak’ta koşulan Pegasus World Cup’ta Arrogate’in arkasında yaptığı ikinciliği sonrasında formunu devam ettirdiğini gösterdi.

Jokeyi Javier Castellano ile 2000 metre kum pistte koşuyu 2’01”57’lik derece ile yaklaşık bir boyla kazanırken ikinci olan Midnight Storm’un da hem çim, hem kum pistte G1 kazanma hayallerini ertelemesine neden oldu.

Antrenörü Jimmy Jerkens yarıştan sonra ‘Son düzlüğe Midnight Storm ile birlikte çıktıklarında yarışın ikisi arasında geçeceği kesinleşmişti ve o an iyi olan kazansın diye düşündüm. Shaman Ghost tüm yarışlarını başarılı koşuyor ve kazanarak saygıyı hak etti’ şeklinde düşüncelerini belirtti.

Santa Anita Park hipodromun da sahibi olan ünlü Stronach ailesinin sahibi olduğu şampiyon safkan 15 startta 7-2-2 gibi bir ilk üçe giriş skoru yaparken kazancını da 3.5 milyon dolara taşıdı. Yarışın üçüncüsü Follow Me Crew, dördüncüsü Hi Happy oldu.

Shaman Ghost daha önce 2015’de 3 yaşında ‘Kanada’da Yılın Atı’ seçilmişti. Herkes Frank Stronach’ın, sahibi olduğu Santa Anita hipodromunda ilk kez Pegasus World Cup’u organize ettiği için bu yarışta kendini ve formasını temsil edecek bir at olsun diye California Chrome ve Arrogate’in yanına Shaman Ghost’u koştuğunu düşünürken, Kanada şampiyonu o yarışı çok iyi koşarak ikinci olarak bitirmişti. Bugün ise artık herkes Shaman kendini ispatladı diye düşünüyor.

Aygırlıktan son anda döndü ve G1 kazandı…

Günün diğer bir G1 mücadelesi Santa Anita çim pistinde yapıldı. Frank E.Kilroe Mile Stakes’i koşunun sürpriz atlarından olan Calumet harasının 7 yaşındaki Brezilya yetiştirmesi safkanı Bal A Bali (Put It Back - In My Side, Clackson) 1600 metre çim pistte 1’33”86 yaparak yarım boy farkla kazandı.

Brezilya’da başlayan koşu kariyerinde Brezilya Triple Crown’unu gerçekleştiren Bal a Bali, Amerika kariyerine çimde bir G3 kazanarak başlamış ve o günden bu yana hep çim pistteki grup mücadelelerin içinde olup tabela derecelerle yetinmişti. Jokeyi Javier Castellano ile parlak bir yarış çıkararak kazanırken antrenörü ünlü Richard Mandela’yı da haklı çıkarttı. Çünkü atın sahibi olan Calumet harası onu bu yıl aygır olarak harada düşünüyordu. Hatta 10.000 dolar sıfat bedeli belirlemişlerdi. Antrenörünün ısrarı ile pistlerde kalan Bal a Bali, bu yarışı kazanarak antrenörünü yanıltmadı. Koşunun ikincisi geçen yıl bu koşuyu kazanan What a View oldu. Koşunun hayal kırıklığı yaratanı ise iki ünlü antrenör arasında el değiştiren Dortmund idi. Art Sherman antrenesinde çıktığı ilk yarışta çim pistte yarışı gerilerde bitiren Dortmund için bundan sonra çim pist denenmeyecek. Bu başarısız yarıştan sonra başarılı olduğu kum pistte kariyerine devam etmesinin uygun olacağı konusunda hem jokeyi, hem de antrenörü ortak fikirdeler.

MASTERY kenter kazandı ama :(

Santa Anita kum pistinde aynı gün  koşulan ve Kentucky Derby için hazırlık yarışlarından olan G2 San Felipe Stakes’i, beklendiği gibi Mastery (Candy Ride - Steady Course, Old Trieste) rakiplerini domine ederek kazandı. Bu yarışa kadar geçilmeden ve G1 kazanarak gelen tay, koşuyu 6.5 boy farkla ve 1700 metrede 1’42”28 gibi iyi bir derece ile bitirmesine rağmen yarış sonrasında ayağında çatlak oluşması herkesi üzdü.

Ameliyat geçirecek olan Mastery’nin sahalara dönüşü en erken Sonbaharı bulacak. G1 galibi Gormley, G2 galibi Iliad gibi tayları kolayca geçen Mastery, yaşadığı şanssızlık olmasa Derbinin en büyük favorilerinden biri olmaya adaydı.

Son DüzenlenmePazar, 12 Mart 2017 16:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık