Menu

Avustralya süperstarı WINX yine sahneye çıkıyor Özel

Longines Dünyanın en iyi yarış atı sıralamasında Arrogate ile en üst sırayı paylaşan süper kısrak Winx (Street Cry - Vegas Showgirl, Al Akbar) ard arda 16’ncı birinciliğini almak için Cumartesi günü G1 China Horse Club George Ryder Stakes’de rakipleri ile mücadele edecek.

Sydney’in dışındaki Rosehill Gardens çim pistindeki 1500 metrelik koşu için en iddialı rakipleri iki hafta önce 1200 metrelik G1 Canterbury Stakes’i birinci ve ikinci bitiren Le Romain ve Chautauqua olacak. Bir diğer rakibi G1 Cox Plate’de geçtiği Hartnell ise son yarışlarındaki formsuz görüntüsü ile daha zayıf gözüküyor. En son olarak 25 Şubat’ta 1600 metre çim pistte G1 Chipping Norton Stakes‘i kazanan Winx bakalım bu kez de kazanabilecek mi?

Bir diğer merakla izlenecek yarış da Hong Kong’da Pazar günü koşulacak. 140.’sı gerçekleştirilecek olan G1 BMW Hong Kong Derbisi 2000 metre çim pistte 4 yaşlı atların koştuğu prestjli bir yarış. Aynı zamanda Üçlü Seri olan G1 Hong Kong Classic Mile 1600 metre ve G1 Hong Kong Classic Cup 1800 metre koşularının son ayağı.

Bu yıl bu serinin ilk iki koşusunu kazanmış olan Rapper Dragon (Street Boss - Swing Dance, Danehill Dancer) bu yarış için en şanslı isim. Yerel otoritelerce son yılların en güçlü Derbi katılımcılarının olduğu, zor bir yarış olarak nitelendirilen bu yıl ki Derbi’nin diğer katılımcıları arasında, geçen yıl Avustralya’da G1 kazanmış Eagle Way ve geçen yıl Fransa Chantilly’de 2400 metrede G1 kazanmış Helene Charisma, geçen yıl Royal Ascot’ta kazanmış Limitless var. İlki 1873’de koşulan Hong Kong Derbisinin bu yılki ikramiyesi yaklaşık 2.3 milyon $. Kazanmak için büyük bir çekişme olacak.

Amerika’da ise Cumartesi günü Kentucky Derbisi için önemli hazırlık yarışlarından biri olan G2 Rebel Stakes Oaklawn pistinde 1700 metre kum pistte koşulacak. 900.000 $ ödüllü yarış için 11 tay mücadele edecek.

Ünlü antrenör Bob Baffert bu kez piste American Anthem’i (Bodemeister - Indy’s Windy, A.P Indy) çıkartıyor. Geçen hafta Mastery ile G2 San Felipe Stakes’i kazanan ünlü antrenör tayın yarış sonrası ayağının çatlaması sonucu sevinç ile hüznü bir arada yaşamıştı. Bu kez geçen yıl iki kez start alan, kazandığı maiden sonrasında G3 yarışta  daha önce G1 kazanan Gormley’e geçilen American Anthem ile şansını deneyecek olan Baffert, geçen yedi yılın altısında antrene ettiği atlarla Rebel Stakes’i kazanma başarısı göstermişti.

Bu yarış için Baffert ”Oaklawn’da Rebel Stakes’da hep başarılıyız çünkü ahırın gerçekten en iyi atlarını buraya gönderiyoruz “şeklinde görüş bildirdi. Başarılı jokeyi Mike Smith ile koşacak tayın bu yarıştaki rakipleri son üç Stakes yarışını da ikinci bitiren Flatter’in kır oğlu Petrov (2x3 A.P Indy inbreedi taşıyor), bir millik Smarty Jones Stakes’da Petrov’u geçen Uncontested, 2010 yılından beri bu piste at getirmeyen Zenyetta’nın antrenörü John Shirreffs’in antrene ettiği G3 galibi Royal Mo, ilk kez piste çıkan Pioneerof the Nile’in Wayne Lukas tarafından antrene edilen oğlu Silver Bullion olacak.

Baffert aynı gün Oaklawn Park‘da koşulacak 250.000 $ ödüllü Essex Handicap içinde Mor Spirit’i Oaklawn’a gönderdi. Jokey Mike Smith idaresinde koşacak olan 2015 yılının G1 galibi safkanı, bu yarışla kariyerinde yeni bir çıkış arayacak.

Santa Anita’da ise bir başka G1 mücadelede şampiyon kısraklar birincilik için yarışacaklar. 400.000 $ ödüllü 1700 metre kum pistte 8 adet 4 ve yukarı yaşlı kısrak G1 Santa Margarita Stakes’i kazanmak için uğraşacak. Bunların arasında iki süperstar diğerlerinden ayrılıyor. 5 yaşındaki Vale Dori (Asiatic Boy - Valerina, Halo Sunshine) bu mesafedeki son dört yarışını -ki bunların son üçü G2 mücadelelerdi- kazanmış bir kısrak. Bob Baffert’in antrene ettiği Şeyh Muhammed Khalifa’nın sahibi olduğu Arjantin yetiştirmesi kısrak bu koşuda da çok şanslı olacak.

Rakibi ise yine 5 yaşında olan Finest City (City Zip - Be Envied, Lemon Drop Kid). Bu şampiyon kısrakta geçen yılın Breeders Cup Kısrak Sprint koşusu G1 galibiydi. Bu yıl da yine 1400 metrede G2 Santa Monica Stakes’i kolayca kazanmıştı. Uzayan mesafede ne yapacağı merak edilen Finest City geçen yıl 1600 ve üzeri mesafede G1 yarışlarında tabela yapmıştı. Atın ilgilileri “Her ne kadar uzayan mesafede eksik koştuğu düşünülse de geçildiği atların Beholder ve Stellar Wind gibi orta mesafenin şampiyon kısrakları olduğu düşünülürse bu yarışta iyi koşacağını düşünüyoruz” şeklinde yarışı değerlendirdiler. 

Son DüzenlenmeCuma, 17 Mart 2017 12:49

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık