Menu

WINX’i ne ağır saha, ne de rakipleri durdurabildi… Özel

Avustralya’nın süper kraliçesi Winx, G1 China Horse Club George Ryder Stakes’i de kazanarak ard arda 16 birinciliğini elde etti ve efsane Black Caviar’ın rekorunun peşinde olduğunu herkese gösterdi.

Ağır bir pistte 1500 metre mesafede koşulan yarışı en yakın rakibinin 7 boy önünde kazanırken ağır pistte her zamanki jokeyi Hugh Bowman ile 1’34”87 gibi bir derece gerçekleştirdi. Bu 11’inci G1 galibiyeti ile Black Caviar’ın 15 G1 kazanma rekorunu da yaklaşan Winx’in önünde bu kez yine bir G1 hedefi gözüküyor. Antrenörü Chris Waller’in belirttiğine göre 2000 metre çim pistte koşulacak olan Avustralya’nın en değerli koşularından biri olan G1 Queen Elizabeth koşusunu koşacak olan şampiyon kısrak, geçilmezlik unvanını bu yarışta da sürdürmeye çalışacak.

Amerika Oaklawn hipodromunda 1700 metre kum pistte koşulan ve Kentucky Derbisi öncesi hazırlık yarışlarından biri olan 900.000 $ ödüllü G2 Rebel Stakes yarışını Malagacy (Shackleford - Classiest Gem, Dehere) sürpriz bir biçimde kazanarak ileride adından çok söz ettireceğinin sinyallerini verdi.

Aynı zamanda 7 kez en iyi antrenör dalında Eclipse ödüllü antrenörü Todd Pletcher’e de bu yıl ki derbi için ‘biz de bu yarışta varız ve iddialıyız’ dedirtti. TJK aygırı Dehere’nin kısrak babası olduğu Malagacy, bir kez daha Amerika’dan bize Dehere’in kısrak babası olarak değerini hatırlattı.

İkili olarak start almayan ve bu güne kadar biri maiden biri şartlı olmak üzere iki yarış kazanan Malagacy ilk Grup koşu birinciliğine jokeyi Javier Castellano ile Sonneteer’in 2.5 boy önünde uzanırken bitiriş derecesi 1’43 oldu. 83/1 gibi bir oranla kazanan Malagacy için bir sonraki muhtemel hedef G1 Arkansas Derbisi olarak gözüküyor. Yarışın favorisi American Anthem çok kötü koşarken antrenörü Bob Baffert için bu yarış tam bir hayal kırıklığı oldu. Oaklawan’daki tek tesellisi ise Essex Handicap için Oaklawn’a gönderdiği 4 yaşlı Mor Spirit (Eskenderiya - I’m a Dixie Girl, Dixie Union)’in kazanmasıydı.

Santa Anita Park hipodromunda günün bir diğer zevkli ve çekişmeli yarışında Şeyh Khalifa El Maktum’un 5 yaşlı kısrağı Vale Dori (Asiatic Boy - Valerina, Halo Sunhine) rakibi şampiyon sprinter kısrak Finest City’yi 1.5 boy farkla geçerek G1 Santa Margarita Stakes’ i kazandı. 1800 metreye çıkan mesafenin Finest City’e ters geleceğini düşünenler bence yanıldılar. Çünkü  bu yarışta üçü G2 seviyesinde olan son dört koşusunu kazanmış, müthiş formda Vale Dori bu kadar mükemmel koşmasa birinciliğe uzanmasına az kalmıştı. Jokeyi Rafael Bejarano ile 1’12”21 ile 1200 metresini geçtiği yarışta 1’48”81 ile birinciliğe uzanan şampiyon kısrağın antrenörü Bob Baffert…. Maç yarışı şeklinde geçmesi beklenen yarış gerçekten de öyle geçti. Vale Dori hep önde, Finest City hemen arkasında başladılar ve diğerlerinden yaklaşık 10 boy önde başladıkları gibi bitirdiler. 13 startında 8 birincilik ve 934.943 $ kazanca ulaşan Vale Dori diğer ağır siklet kısraklar Stellar Wind ve Songbird ile ringe çıkmaya hazır. Finest City’i de bu üçlüye katarsak bundan sonra da kısraklar arasında güzel grup mücadeleler izleyeceğimiz kesin.

 

Son DüzenlenmePazar, 19 Mart 2017 13:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık