Menu

RAPPER DRAGON Hong Kong’da Seriyi Tamamladı… Özel

Bu yıl 140.sı yapılan BMW Hong Kong Derbisini beklendiği gibi favori Rapper Dragon (Street Boss - Swing Dance, Danehill Dancer) kazandı. 4 yaşlı atların Klasik serilerinin sonuncusu olan yaklaşık 2.3 milyon dolar ödüllü yarış 2000 metre çim pistte koşuldu.

İğdiş safkan yağmurun ağırlaştırdığı Sha Tin pistinde daha önce Klasik serinin ilk iki yarışında kazandığı gibi liderliği erken aldı ve bir daha kimseye yakalanmadan 1.5 boyla fotoyu önde geçmeyi başardı. Geç kaldığı düşünülen atakları ile Pakistan Star bir önceki Hong Kong Classic kupasındaki gibi ikinci, Rapper Dragon’un da antrenörü olan John Moore’un antrenesindeki Beauty Generation ise üçüncü oldu.

Hong Kong’lu yarışseverlerin ‘Sihirbaz’ olarak çağırdıkları jokey Joao Moreira ilk kez Derbi kazanma sevincini yaşarken antrenör John Moore altıncı derbi galibiyetine ulaştı.

Rapper Dragon Klasik seriyi kazanmayı başaran ilk at olarak tarihe geçti. 1873’den beri koşulan Hong Kong derbisi kesintisiz olarak koşulan en eski yarışlardan birisi olma özelliğine sahip. 2004-2012 arasında Mercedes Benz tarafından sponsorluğu yapılan yarışın 2013 ‘den bu yana sponsorluğunu BMW yapıyor.

Japonya’da ise ülkenin bir numaralı 2017 Arc D’Triomphe adayı Satono Diamond (Deep Impact - Malpensa, Orpen) dört yaşlı kariyerine kazanarak başladı. Yaklaşık 1.140.000 dolar ödüllü 3000 metre üzerinden çim pistte koşulan G2 Hanshin Daishoten’i geçen yılın galibi Cheval Grand önünde kazanan şampiyon safkan, geçen yılı Japon St.Leger’ini ve 3 yukarı yaşlı atların katıldığı prestijli G1 Arima Kinen koşusunu kazanarak kapatmıştı.

Japon atları zaman zaman Fransa’da Arc koşusunda Japonya’yı temsil etmeye çalışıyorlar. Geçen yıl Satono Diamond’u da geçerek Japon derbisini kazanan yine bir Deep Impact oğlu olan Makahiki 3 yaşlı olarak önce Chantilly’de hazırlık olarak G2 Prix Niel koşusunu kazanmış ve sonra Arc’a katılıp 16 atta 14’üncü olabilmişti. Satono Diamond için de şimdiden hedef Arc kazanmak olarak belirlendi. Jokeyi Christophe Lemaire yarıştan sonra ‘Hem hız, hem de uzun mesafe dayanıklılığına sahip. Gün geçtikçe gelişiyor ve son yarışından bu yana üç ay geçmesine rağmen yarış içinde harika bir nefesi var’ şeklinde görüşlerini açıkladı. Aynı jokey geçen yıl Arc’da Makahiki’ye binmişti. Deep Impact’ın kendisi de Arc koşmuş ve hayranları Japonya’dan temsilcilerini izlemek için Fransa’ya akın etmişti. Onların yoğun desteği ve alkışlarına rağmen ancak üçüncü olabildiğini göz önüne alırsak Japonların kendilerini Avrupa’da ispat etmek için bu koşuyu kazanmayı ne kadar çok istediklerini daha iyi anlayabiliriz.

Hepinize iyi haftalar dileklerimle ‘Darısı başımıza’ diyerek bitirmek istiyorum.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 20 Mart 2017 13:25

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık