Menu

Toyota Bluegrass Stakes’de IRAP Sürprizi... Özel

Bu yıl Amerika, hem Mayıs ayında koşulacak olan Kentucky Derby’ye katılabilmek için puan toplamaya çalışan, hem de puanı olup kondisyon ve prestij kazanmaya çalışan tayların katıldığı Grup seviyesindeki hazırlık yarışlarının sürpriz bir biçimde bitmesine artık alıştı.

Hafta sonu Keeneland Hipodromunda 32.000 seyirci önünde koşulan 1 Milyon dolar ödüllü G1 Toyota Bluegrass Stakes’de de senaryo tekrarlandı ve daha yarış kazanamamış 1/31 orana sahip Irap (Tiznow - Silken Cat, Storm Cat), koşunun favorisi olan geçen yıl  iki G1 yarış kazanmış ve de bu yıla Derby favorilerinden Gunnevera’nın ardından G2 Fountain of Youth Stakes ‘de  ikinci olan Practical Joke ve bu yarışa kadar geçilmeden gelen McCraken önünde kazanmayı başardı.

Şimdiye kadar anneden abisi olan Speightstown (Gone West - Silken Cat, Storm Cat)’un maidenden çıkamayan kardeşi olarak anılan Irap, bu koşuyu kazanarak sahibi olan Paul Reddam’a Kentucky Derby kazanma umudunu verdi. Speightstown G1 Breeders Cup Sprint galibiyeti gibi süper bir yarış kariyeri sonrasında haraya alınıp harada da çok başarılı olan ve 100.000 dolar aşım bedeli ile Winstar harasında aşımlara devam eden 14 G1 galibi vermiş kıymetli bir aygır.

Daha önce iki kez Kentucky Derby kazanmış Doug O’Neill‘in antrene ettiği Irap, bu yarışla kazancını 760.000 dolara ve Derby için puanını 108’e yükseltti. Geçen yılın şampiyon erkek 2 yaşlısı Classic Empire’ın jokeyi olan Julien Leparoux idaresinde 1700 metreyi 1’50”39 ile koşan Irap, bakalım değerli abisi Speightstown’un Derby kazanan kardeşi olma onurunu yaşayabilecek mi? Bu yıl Kentucky Derby birden çok atın kazanma umudu taşıdığı ilginç bir yarış olacak gibi duruyor.

Hafta sonu Kentucky Derby yolundaki bir diğer önemli yarış olan 750.000 dolar ödüllü  G2 Wood Memorial Stakes, Churchill Downs pistinde koşuldu ve koşuyu sezona müthiş bir şekilde G2 Holy Bull Stakes’i kazanarak başlayan ve sonrasında G2 Fountain of Youth Stakes‘de hayal kırıklığı yaşatarak 7’nci olabilen Curlin’in oğlu  Irish War Cry 3.5 boy farkla kazandı.

Graham Motion’un antrene ettiği tay, jokey Rajiv Maragh idaresinde 1700 metreyi kum pistte 1’50”91 ile bitirdi. Motion yarış sonrasında ”kazandığımız Holy Bull sonrasındaki yarışta neden 7.olduğumuz benim için hala çözülmemiş bir bulmaca! Şimdi kazandık ama 1-7-1 yaptığımız üç yarışta da Irish War Cry aynı antrenman seviyesinde idi. O yarışı neden o kadar kötü koştu hala çözebilmiş değilim. Daha önce de böyle bir şeyi hiç yaşamadım” değerlendirmesinde bulundu. Irısh War Cry iyi bir gününde olursa Mayıs ayının ilk Pazar günü koşulacak büyük koşunun kuşkusuz en büyük favorilerinden biri… Bir New Jersey eyaleti yetiştirmesi olan tay 1915’de ki Regret ve 1934’de ki Cavalcade’den sonra Kentucky Derby kazanan üçüncü New Jersey yetiştirmesi olmaya çalışacak. Bu eyaletten gelen atlardan derbide son koşabilen tay 1992 ‘de üçüncü olan Dance Floor’du.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 10 Nisan 2017 18:53

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık