Menu

G1 Apple Blossom Handikapı Curlin kızı STELLAR WIND kazandı Özel

Amerika’nın en kıymetli dişi yarışlarından biri olan ve Oaklawn Park Hipodromunda 1700 metre kum pistte koşulan Apple Blossom Handikap’ı, şampiyon Stellar Wind (Curlin - Evening Star, Malibu Moon) kazandı. 5 yaşına çok iyi bir başlangıç yapan Stellar Wind daha önce 3 yaşında G1 Santa Anita Oaks koşusunu kazanmış, G1 Breeders Cup Distaff’da ise ikinci olmuştu.

Dört yaşında iki G1 koşusu kazanan kısrak bu yıla da G1 kazanarak başladı. Bu yarışa kadar kazandığı tüm koşuları kendi evinde, yani Güney Kaliforniya’da kazanan Stellar Wind, ilk kez Kalifornia dışında bir pistte kazandı.

Daha önceki çıkışlarında G1 Kentucky Oaks’ta dördüncü ve Breeders Cup’ta ise ikinci olmuştu. 600.000 $ ödüllü koşuyu her zamanki jokeyi Victor Espinoza idaresinde kazanan şampiyon, 1’42”75 ile 1.5 boy farkla kazanırken 13 yarışta 7 birincilik, 2 ikincilik ve 1 üçüncülük elde edip kazancını yaklaşık 1.800.000 $’a taşıdı.

Yarışın ikincisi yine çok başarılı bir kısrak olan ve fakat henüz G1 seviyesinde yarış kazanamamış olan Terra Promessa oldu. Yine bir Curlin kızı olan 4 yaşlı  kısrak, 1700 metre üzerinde üçü G3 seviyesinde dört Stakes yarış galibi... G2 Azeri Stakes’i Terra Promesa önünde kazanan Streamline bu iki kısrağın ardında üçüncü oldu.

Dört ve yukarı yaşlı dişilere ait olan Apple Blossom Handikap 1958’den bu yana koşuluyor. Azeri isimli kısrağın 2002-2003 ve 2004’de ard arda üç kez kazandığı ve kazanma rekorunu elinde tuttuğu yarışı bu güne kadar en çok kazanan jokey Mike Smith...

Şampiyon Zenyetta’nın da iki kez kazandığı bu yarış Amerika’nın en iyi kısraklarının kazanmayı hedefledikleri bir koşu. Daha önceleri Paseana, Bayakoa, Banshee Breeze ve Heavenly Prize gibi şampiyon kısrakların kazandığı koşunun rekoru 1984 ‘de 1.40.29’luk derece ile kazanan Heatherten’e ait…

 

Son DüzenlenmePazar, 16 Nisan 2017 16:11

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık