Menu

Geçen Yılın Şampiyonu Tekrar Sahnede… Özel

Classic Empire (Pioneerof The Nile - Sambuca Classica, Cat Thief) 2017 yılına 4 Şubat’taki G2 Holy Bull Stakes ile başlarken herkes onun bu koşuyu kazanıp Kentucky Derbisine favori olarak gideceğini düşünmüştü! Ancak hiç de öyle olmadı, şampiyon için o yarış tam bir hayal kırıklığı oldu ve mücadeleyi üçüncü bitirebildi.

Geçen yılın G1 Breeders Cup Juvenile ve G1 Breeders Futurity galibi olan tayın yarış sonrası yapılan kontrollerinde tırnak içinde apse teşhisi konmuş ve tedavisine başlanmıştı. Her ne kadar ahırdan gelen haberler böyle ise de herkesin kafasında soru işaretleri dolaşmaya başlamışken şampiyon 1.000.000 $ ödüllü G1 Arkansas Derby’yi 1800 metre kum pistte güçlü ve formda rakiplerini geçerek jokeyi Julien Leparoux idaresinde 1’48”93 ile kazanmayı başardı.

Antrenörü Mark Casse yarıştan sonra ”Biz her zaman ona inandık, kabiliyet ve gücüne güvendik. Geçirdiklerimizden sonra buraya gelebilmek önemliydi. Bundan sonrası daha kolay olacak inancındayız.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kentucky Derbisine doğru zaman daralırken ve neredeyse apseden dolayı 3 hafta çalışmamışken G1 kazanarak Derbiye giden şampiyon Classic Empire klasını tekrar ispat etti. Henüz yüzde yüz hazır olduğu düşünülmese de Mayısın ilk haftasına kadar hazırlıklarına devam edecek şampiyon derbiye favori olarak girecek gibi görünüyor.

Uncle Mo temsilcisi Conquest Mo Money ikinci, Lookin At Lee üçüncü olurken yarışın şanslı görülen isimlerinden Shackleford temsilcisi olan G2 Rebel Stakes galibi Malagacy tabela dışı kaldı.

Keeneland’de koşulan günün bir diğer G1 mücadelesi olan Jenny Wley Stakes'de, geçen yılın G1 Breeders Cup Fillies ikincisi, 2 yaşlı iken G1 Breeders Cup Juvenile galibi, 10 startta 7 birincilik ve 3 ikinciliği bulunan Lady Eli (Divine Park - Sacre Cour, Saint Ballado) sahaya çıktı. 350.000 $ ödüllü 1700 metre çim pistte koşulan yarış jokeyi Paco Lopez idaresindeki Godolphin’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu Dickinson (Medaglia D’oro - Little Belle, A.P.Indy) tarafından kazanıldı.

Daha önce çim pistte G2 seviyesinde birinciliği bulunan kısrak ilk kez G1 seviyesinde yarış kazandı. 1’41”98 ile biten yarış müthiş bir mücadeleye sahne oldu ve fotoda sonuçlandı. Babasının 17’nci G1 galibi temsilcisi olan kısrak, G1 Ashland Stakes galibi ve Oaks ikincisi Little Belle’nin kızı… Annesinin kum pist performansına rağmen çim pistte başarılı olan Dickinson ve bu yarışın ikincisi şampiyon Lady Eli bundan sonra da çim pistte karşılaşmaya devam edecekler gibi duruyor.

Son DüzenlenmeSalı, 18 Nisan 2017 14:43

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık