Menu

2000 Guineas’te CHURCHILL’in zaferi… Özel

6 Mayıs 2017 Cumartesi günü İngiltere’nin Newmarket pistinde koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Qipco 2000 Guineas Stakes’i (İngiltere Erkek Tay Deneme), Michael Tabor, Derrick Smith ve Mrs John Magnier ortaklığına ait, A P O’Brien’ın antrene ettiği Churchill (3y de Galileo – Meow, Storm Cat), jokeyi Ryan Moore ile kazandı.

1600 metre çim pistte koşulan 283.550 £ (1.3 Milyon TL) birincilik ikramiyeli koşuda 3 yaşlı 10 safkan start aldı. Ekürisi Lancaster Bomber (War Front)’in uzun süre lider götürdüğü yarışta son 400’den sonra yaptığı etkili sprint ile rakiplerine hakim olarak 1 boy farkla ve 1’36”61’lik derecesi ile birinciliğe uzanan Churchill, bu galibiyetiyle kariyerinin 7’nci startında 6’ncı birinciliğine imza atarken, kazancını da 842.744 £’a yükseltti.

İrlanda’nın Curragh pistinde koştuğu ve yarış hayatının ilk yarışı olan maiden mücadeleyi 3’üncü tamamladıktan sonra bir daha yenilgi yüzü görmeyen ve geçtiğimiz sene sırasıyla G3 Japan Racing Association Tyros Stakes, G2 Galileo European Breeders Fund Futurity Stakes, G1 Goffs Vincent O'Brien National Stakes ve G1 Dubai Dewhurst Stakes’i kazanan şampiyon safkan, bu seneyi 2000 Guineas galibiyetiyle açmış oldu.

Beklendiği gibi Churchill’in zaferi ile noktalanan klasik mücadelede, ikinciliği Godolphin’e ait Barney Roy (Excelebration), üçüncülüğü Al Shagap Racing’e ait Al Wukair (Dream Ahead) elde ederken, geçtiğimiz yıl Enternasyonal G3 Trakya Koşusunda Waneta’ya geçilen Godolphin ekürisine ait yarıştaki bir diğer isim Top Score (Hard Spun) ise mücadeleden 7’nci olarak ayrıldı.

 

Son DüzenlenmePazar, 07 May 2017 11:41

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık