Menu

Preakness Stakes sürprizle sonuçlandı... Özel

Bu yıl 142.si koşulan Preakness Stakes’i yarışın sürpriz isimlerinden biri olan Cloud Computing (Maclean’s Music - Quick Temper, A.P. Indy) şampiyon jokeyi Javier Castellano ile 1’55”98’lik bir derece gerçekleştirerek kazanmayı başardı.

Antrenörü Chad Brown ve sahipleri Klaravich Stables & William H. Lawrance’a katıldıkları ilk Preakness koşusundan zaferle ayrılmalarını sağlayan Cloud Computing, 2017 Şubat ayında başladığı koşu kariyerini 3 ay içinde Triple Crown’un bir ayağını kazanarak taçlandırdı.

Triple Crown için hazırlık yarışları olan G3 Gotham Stakes ikincisi ve G2 Wood Memorial üçüncüsü olan tay, babası Maclean’s Music’e de ilk G1 galibiyetini hediye etti. 6.500 $’a Kentucky’de Hill N’ Dale harasında sıfat yapan aygır hayatı boyunca start aldığı tek yarışı kazanmış sonrasında hara kariyerine başlamış bir isim olması ile de ilgi çekici bir hikaye sahibi…

Taylığında Keeneland satışlarında 200.000 $ bedelle el değiştiren Cloud Computing,Preakness galibiyeti ile kazancını 1 milyon doların üzerine taşıdı. Start aldığı 4 yarışta 2-1-1 gibi bir totosu olan tay parlak bir kariyere göz kırpıyor. Yarışın ikincisi geçen yılın Breeder’s Cup Juvenile galibi ve bu yılın Kentucky Derbi 4.cüsü Classic Empire oldu. Derbi birincisi Always Dreaming ise hayal kırıklığı yaratarak son düzlük dönülene kadar Classic Empire ile yaptığı mücadeleden yorgun düştü ve yarışı gerilerde tamamladı. Üçüncü Senior Investment olurken dördüncü Derbi ikincisi Lookin at Lee oldu.

Yarıştan sonra Classic Empire’ın antrenörü Mark Casse ‘yarışı önde kabul etmeseydik kazanabilir miydik bilmiyorum. Ama bekleseydik ve Always Dreaming’e geçilse idik çok üzülürdüm. Şaşırdığım nokta Always Dreaming’in yarışı çabuk bırakması oldu. Biraz daha bizimle mücadele etseydi belki bizi de birinciliğe taşıyacaktı. Önde yalnız kalmamız bizim son 50 metrede geçilmemizi sağladı. Bugün için doğru işler yaptığımızı düşünüyorum ve atımla gurur duyuyorum’ şeklinde yarışı değerlendirirken, kazanan antrenörü Chad Brown ‘Bu tay ile adım adım gidiyoruz. Bugün gündemde bu yarış vardı ve kazandık. Belmont için henüz çok erken. Bekleyecek ve tayın durumuna göre nereye gideceğimizi göreceğiz’ diyerek bundan sonraki hedefleri için temkinli konuştu.

Cloud Computing’in anneannesinin 7 yaşında G1 kazanmayı başarabilmiş Halo America olduğunu düşünürsek, bugüne kadar yıpranmadan koşulan tayın bundan sonra geliştikçe ve yaş aldıkça daha başarılı olabileceğini düşünmek hayal olmayacaktır. İlginç bir ayrıntı da kazanan tayın pedigrisinde saklı. 5 jenerasyon içindeki 32 baba arasında yalnızca bir kez Northern Dancer kanına sahip olan Cloud Computing bu yönü ile de incelenmeye değer diye düşünüyorum. Amerikan Triple Crown’unun son ayağı olan Belmont Stakes’i şimdiden heyecanla beklemeye başladık. 2400 metre kum pistte tam bir dayanıklılık testi olan yarışta bakalım hangi taylar koşma şerefine erişecekler.

Son DüzenlenmePazar, 21 May 2017 14:33

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık