Menu

Karnaval Hızlı Başladı… Özel

Dubai World Cup Carnival (DWCC) mitingi 11 Ocak Perşembe günü Meydan Hipodromunda başladı. Açılışı, safkan Arap atlarının G1 mücadelesi Al Maktoum Challenge da Paddy’s Day yaptı. Patrick Dobbs’un bindiği safkan, kum pistteki 1600 metrelik koşuyu 1.46.37 ile kazandı. USA’nın çeşitli hipodromlarındaki kum pistlerinde start alan Paddy’s Day’in, sekiz G1 koşu birinciliği bulunuyor. Sezonu Abu Dhabi çim pistinde açan bu safkan katıldığı iki koşuda da varlık gösterememişti.

Günün en önemli koşusu İngiliz atlarının katıldığı G2 Al Maktoum Challenge Round 1 mücadelesiydi. Kum pistteki 1600 metrelik koşuda Heavy Metal (Exceed And Excel - Rock Opera) jokeyi Mickael Barzalona ile 1.37.80 yaparak kolay bir birincilik elde etti. Heavy Metal, Dubai veliaht prensi Hamdan Bin Muhammed Al Maktoum’un sahibi olduğu safkan ve veliaht prens de babası gibi, yarış atlarına hayli düşkün bir isim. Koşunun ikincisi Thunder Snow, üçüncü North America oldular.

Bu yıl G3 düzeyine yükseltilen Singspiel Stakes de, günün bir diğer açık koşusuydu. Çim pistteki 1800 metrelik koşuda Godolphin Ekürisi safkanları Benbatl (Dubawi  – Nahrain) ile Emotionless ilk iki sırayı paylaştılar. Bu kez veliaht pensin safkanı Earnshaw üçüncülükte kaldı. Oisin Murphy’nin bindiği Benbatl 1.46. 99 ile kazanırken, bu koşuya ait en iyi dereceyi gerçekleştirdi.

Günün dikkati çeken diğer mücadeleleri de kısa mesafeli handikap koşular oldu. 1400 metrelik koşuyu Dubai’de ilk kez start alan Godolphin’in dört yaşlı safkanı D’Bai (Dubawi - Savannah Belle) William Buick ile kazanan isim olurken ekürisi Bravo Zolo’yu geride bıraktı. D’Bai, bu koşudaki 1.22.32’lik derecesiyle, yeni pist rekorunu kırıyordu. Mike De Cock’un şans verilen atlarından Noah From Goa üçüncülükte kaldı.

Çim pistteki 1000 metrelik handikap koşuyu da,  60 kilo ile start alan Ertijaal (Oasis Dream – Shabiba)  jokeyi Jim Crowley ile kazandı. Hit The Bid ile girdiği zorlu mücadeleden yarım boy farkla galip ayrılan Ertijaal, 0.56.02 ile bu mesafenin de rekorunu kırdı. Şeyh Hamdan’ın Shadwell harasında yetiştirdiği ve sahibi olduğu safkan, çim pist 1200 metre rekorunu da 1.08.98 ile elinde tutuyor.

Veliaht prense gecenin ilk mutluluğunu 1900 metrelik handikap koşuyu Mickael Barzalona ile kazanan Frankyfourfingers (Sunday Break  – Texaloula) yaşattı. Koşunun diğer sıralarını Storm Belt ile Alabaster paylaştı. Son koşularında göz dolduran Frankyfourfingers, ikincilikte bıraktığı rakibine  9 boydan fazla fark yaparak gelecek koşuları için umut verdi.

Christophe Soumillon günün 2410 metrelik kapanış koşusunu, tüm becerisini ortaya koyarak Golden Wood (Gold Away – Twisting) ile kazandı. 2.27.87 yapan Golden Wood, koşuyu Godolphin Ekürisinin güçlü safkanları Gold Star ile ülkemizde izleme şansını bulduğumuz Best Solution’dan fotofiniş sonucu kurtardı.  

Son DüzenlenmeCuma, 12 Ocak 2018 13:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık