Logo
Bu sayfayı yazdır

PEGASUS WORLD CUP Heyecanı... Özel

Pegasus, Yunan mitolojisinde ‘kanatlı at’ anlamına gelir. Deniz Tanrısı Poseidon ile yılan saçlı Gorgon Medusa'nın oğlu, dev Chrysaor'un kardeşi olduğuna inanılır. Ayrıca Zeus'un oğlu Herkül'ün kardeşi olarak da bilinir. Perseus'un kafasını kesip öldürdüğü Medusa'nın kafasından veya toprağa sıçrayan kanlarından doğduğu şeklinde iki değişik söylenti vardır. Rengi tamamen beyazdır ve uçmasına olanak veren iki büyük kanadı vardır. Uçarken havada koşan at gibi görünür. Pegasus'un Türk mitolojisindeki adı Tulpar’dır. Farsça'daki adı ise Burak’tır.

Pegasus World Cup bu nedenle efsanevi atın adını taşımakta olup 110 metrelik bir heykeli de Florida’nın Hallandale Plajındaki Gulfstream Park Hipodromunda bulunmaktadır.

1932 Avusturya doğumlu ve Kanada’da çalışan iş adamı, siyasetçi, yarış atı sahibi ve yetiştiricisi olan Frank Stronach, Ocak 2016’da Gulfstream’daki bir konferansta bu yarış fikrini önerdi ve Ocak ayının ortasında veya sonunda Gulstream Park veya Santa Anita Park’ta yapılması planlandı. Kuzey Amerika’da doğum sezonunun Şubat ayı ortalarında başlamasından dolayı bir atın son bir yarış yapmasını mümkün kılmak amacıyla Ocak ayı seçildi.

Antrenör Bob Baffert’e göre bu tarihin bir diğer sebebi ise genellikle yılın bu zamanlarında Amerika’da yarışların daha sakin bir dönem geçirmesi ve diğer büyük yarışlar için İlkbaharın beklenmeyecek olmasıdır. Ve böylece fikrin sahibi olan Stronach Group, Mayıs 2016’da yarışın planlarını resmen ilan etti.

4 yaş ve üstü safkanlara açık olan ve her bir safkanın 1 Milyon Dolar ödeyerek katılabildiği koşu 12 safkan ile 1800 metre mesafede kum pistte koşulmakta. Tüm katılımcılar aynı zamanda yarışmakla kalmayıp bu organizasyondaki idari, medya hakları ve sponsorluklardan elde edilen net gelirin tamamından eşit olarak yararlanma imkanına sahipler.

Pegasus World Cup ilk olarak 28 Ocak 2017’de Gulfstream Park’ta yapıldı. 12 Milyon Dolarlık ödülü ile dünyanın en pahalı yarışı olan Dubai World Cup’ı geride bıraktı. Koşuyu Bob Baffert’in antrene ettiği Arrogate (Unbridled’s Song — Bubbler, Distorted Humor), 1’47’’61’lik bir derece gerçekleştirerek jokeyi Mike E. Smith ile kazandı. Koşuda Shaman Ghost (Ghostzapper — Getback Time, Gilded Time ) ikinci, Neolithic (Harlan’s Holiday — Swingit, Victory Gallop ) üçüncü ve Keen Ice (Curlin – Medomak, Awesome Again ) ise dördüncü oldular. Arrogate 11 kez start alıp 7 birincilik, 1 ikincilik ve 1 kez de üçüncülük elde ederek toplam 17.422.600 $ ikramiye kazanmıştır.

Bu sene 27 Ocak’ta yine Gulfstream Park’ta gerçekleşecek olan koşuya katılan safkanlardan Gun Runner şimdiden tüm otoritelerin şans tanıdığı bir isim. 2017’de yılın atı seçilen Candy Ride’nin oğlu 4’ü G1 olmak üzere 5 yarış kazandı. Sezonu Breeder’s Cup Classic zaferiyle kapatan safkan büyük ihtimalle ve her hangi bir aksilik olmaz ise bu büyük koşuyu kazanacaktır.

Diğer safkanların şu anki erken bahis oranları şöyledir;

 Gun Runner

1.66

 Collected

6

 West Coast

8

 Sharp Azteca

9

 Forever Unbridled

10

 Prime Attraction

17

 Toast Of New York

17

 Giant Expectations

21

 Gunnevera

21

 Seeking The Soul

21

 Stellar Wind

26

 Mind Your Biscuits

34

 Destin

51

 Fear The Cowboy

34

 War Story

51

 Game Over

51

 Giuseppe The Great

51

 Singing Bullet

67

 

Son DüzenlenmePazartesi, 22 Ocak 2018 16:21

Son Ekledikleri: Hasret Delice (Yarış Yazarı)

Tüm Hakları Saklıdır. 2013 - Yarış Dergisi