Menu

Süper Cumartesi, Süper Dereceler ve Süper Atlar… Özel

31 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek Dubai World Cup öncesi son yarış günü olan Süper Cumartesi 10 Mart günü gerçekleşti. 1200 metre kum ve çim pist ile 2410 metre çim pist rekorları ve G1 Jebel Hatta ile G1 Al Maktoum Challenge R3 koşusu rekorlarının kırıldığı yarış gününün yıldızı M. Challenge’ı kazanan North America oldu. Bu safkanın World Cup için USA’dan gelecek şampiyon rakipler arasında alacağı sonuç merak konusu ama G2 City Of Gold’ta göz kamaştıran Hawkbill ve Frontiersman’in bu başarılarını son gün G1 Sheema Classic’te taçlandırma şansları yüksek görünüyor.

Günün diğer istatistikleri, tüm karnaval boyunca olduğu gibi bu gün de Godolphin Ekürisi’ni işaret ediyor… Antrenörleri Charlie Appleby üç 1.’lik, jokeyleri William Buick ve Darley Harası aygırı Dubawi’nin yavruları bu önemli günde ikişer 1.’lik elde ettiler. Richard Mullen da günün iki koşu kazanan bir diğer jokeyi oldu.  

1.KOŞU:

Godolphin Ekürisinin, geçtiğimiz yıl G1 BC Juvenile’da koşan ve G1 Gran Criterium’da 3. kalan tayı Masar varlık gösteremeyerek büyük hayal kırıklığı yarattı. Koşuyu kazanan isim ise, 35 gün önce Dubai’deki yerel yarışlarda maiden’dan çıkıp, burada start alan Yulong Warrior (Street Cry - Mahkama) oldu. Richard Mullen’ın bindiği bu safkan startla birlikte aldığı liderliği her metrede biraz daha garantileyerek 11,5 boy farkla kazandı. G2 UAE Derby’nin son provası kabul edilen kum pistteki 1900 metrelik koşu, 1.58.05 ile sonuçlandı. Nordic Defense, Rua Augusta ve Waqqad koşunun ilk dört sırasını tamamlayan isimler oldular.  

2.KOŞU:

Altılı ganyanın ilk ayağı, kum pistteki 1200 metrelik G3 koşu ile gerçekleşti. 2012 yılında 100 puanla başladığı Dubai macerasında, bu koşu ve sonrasında da G1 Golden Shaheen’i Krypton Factor ile kazanan at sahibi ve antrenör Fevzi Nass, çok ünlenmişti. Bu gün de yine onun ekürisine ait Jordan Sport (Dubawi - Wonder Why) birinci, Krypton Factor dördüncü oldu. Adrie De Vries’ın bindiği Jordan Sport 1.10.18 ile pist rekorunu kırarken, 2. olan Yalta’ya 7,5 boy fark yaptı. Koşunun 3.’sü Wild Dude oldu.

3.KOŞU:

16 safkanın katıldığı, çim pistteki 1200 metrelik koşuda, büyük favori Ertijaal 4 starttan çıkmasına rağmen, taktik gereği, pistin dış tarafını seçen safkanlar arasında yer aldı. Böylece Godolphin Ekürisi safkanlarının çoğunluğu içteki grup kalıp, Ertijaal’e baskı uygulayamadılar ama 6 starttan çıkan, William Buick’in bindiği Jungle Cat (Iffraaj - Mike's Wildcat) de dıştaki Ertijaal’in yanına gitti. Güçlü rakibine hiç nefes aldırmayan bu safkan, son 300’de üstünlüğünü hissettirdi ve 1.08.24 ile pist rekorunu kırarak birinciliğe uzandı. Ertijaal 2., baş farkıyla Top Score 3. ve D’Bai 4. oldular.

4.KOŞU:

Son yarışlarında bekleneni veremeyen Kimbear (Temple City - Sky Dreamer) kum pistteki 1600 metrelik G3 koşuyu favori Heavy Metal’in önünde kazanarak son gün koşulacak G2 Godolphin Mile’ın şanslıları arasına adını yazdırdı. Bu iki safkanın mücadelesi şeklinde geçen koşuyu son 200’de Heavy Metal kazanacak izlenimini verdi. Kimbear’ın jokeyi Patrick Dobbs, bariyer dibindeki atını yerinde bir kararla, Heavy Metal’in dışına çıkarınca koşunun rengi değişti ve bu güçlü rakibine kısa sürede  üstünlük sağladı. 1.36.81 ile  sonuçlanan koşuda Secret Ambition ile Musawaat plaseleri paylaşırken, temposu düşen Heavy Metal 4.’lükte kaldı. 

5.KOŞU:

Günün ilk G1 mücadelesi olan Jebel Hatta, sanırım Godolphin Ekürisinin planladığı biçimde sonuçlandı. Çim pistteki 1800 metrelik koşuda eküri safkanlardan James Doyle’nin bindiği Blair House (Pivotal - Patroness) gerilerde mücadeleye gireceği yeri bekliyordu. Ekürinin diğer safkanları da, koşunun temposu ve rakipleri kontrol altında tutmaya çalışıyorlardı. Son 400’de de pistin içinden, Blair House’a adeta bir koridor oluşturarak hiç zorlanmadan rakip Janoobi’nin yanına gelmesini sağladılar. Bunda özellikle William Buick’in bindiği Folkswood’un büyük payı vardı. Rakiplerin çokluğundan bunalan Janoobi, 2.’liği de boyun farkıyla Benbatl’a kaptırarak 3. kaldı. Promising Run hep önlerde götürdüğü koşuyu 4. tamamladı. Blair House 1.47.53 ile bu koşunun en iyi derecesini gerçekleştirdi.

6.KOŞU:

Günün en önemli koşusu olan G1 Maktoum Challenge R3’te  North America (Dubawi - Northern Mischief) Richard Mullen ile olağanüstü bir yarış yaparak birinciliğe uzandı. Kum pistteki 2000 metrelik koşuda gerçekleştirdiği 2.01.70 bu koşunun Meydan’da gerçekleştirilen rekoru oldu. North America çıktığı gibi kazanırken takipçileri Thunder Snow ile Furia Curizada son 400’de mücadeleden koparak 2. ve 3.’lüğe razı oldular. Dubai World Cup’a geçiş sayılan bu koşuda, North America’nın vize aldığı kesin...

7.KOŞU:

Süper Cumartesi’nin kapanışında, günün hem en uzun mesafeli 2410 metrelik koşusunu, hem de Godolphin Ekürisinin çok nitelikli olan iki safkanını ilk kez Dubai’de izledik. Koşuyu William Buick ile kazanan Hawkbill (Kitten's Joy - Trensa) ve boyun farkıyla 2.’likte kalan, James Doyle’un bindiği ekürisi Frontiersman arasındaki zorlu mücadeleden 2.26.85’lik bu mesafenin pist rekoru çıktı.  Goldstar ile Called To The Bar arasında 3.’lük için oldu ve Gold Star galip ayrıldı. Hawkbill’in jokeyi William Buick’in bu zorlu mücadeleyi kazanmak için, sadece beş kez kamçısını kullanması da onun ustalığını gösteriyordu.

Son DüzenlenmePazar, 11 Mart 2018 12:54

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık