Menu

37. Asya Yarışçılık Konferansı Seul’de Gerçekleştirildi Özel

Dünyanın en büyük yarışçılık etkinliği olarak kabul edilen ve ilk defa 1960 yılında Japonya’da başlayarak, dünyanın birçok ülkesinden delegelerin katılımıyla düzenlenen Asya Yarışçılık Konferansı’nın (ARC) 37.’sine, bu yıl 13-18 Mayıs 2018 tarihlerinde Güney Kore’nin Seul şehri ev sahipliği yaptı.

30’u aşkın ülkeden yaklaşık 800 delegenin katıldığı ve ülkemizin Türkiye Jokey Kulübü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinden oluşan delegasyonca temsil edildiği konferansın ilk gününde, katılımcılar Seoul Let’s Run Park Hipodromu’nda gerçekleşen yarışları izlediler. Seul Hipodromu’nda 37. Asya Yarışçılık Konferansı adına 3+ yaşlı safkanların katılımıyla çim pistte 1200 metre mesafede gerçekleştirilen ARF Koşusu’nu Hoeng Un Gol isimli safkan kazandı.

TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ ve Genel Müdür Tuncel Aydın'ın katıldığı ve geleneksel olarak ev sahibi ülkeye misafir ülke Başkanlarının hediye takdim ettiği seremoninin de gerçekleştirildiği ARF Genel Kurul Toplantısı’nda, Genel Sekreter Atığ, Kore Yarışçılık Otoritesi Başkanı KIM Nag Soon’a bir hediye takdim etti.

ARF Üyesi ülkelerin baş delegelerinin sahneye davet edildiği bayrak töreninin ardından gerçekleştirilen Açılış Töreni’nde KRA Başkanı ve CEO’su Kim Nag Soon, ARF Başkanı ve Hong Kong Jokey Kulübü CEO’su Winfried Engelbrecht Bresges, Güney Kore Millet Meclisi Başkan Vekili Park Joo Sun ve Kore Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakan Yardımcısı Kim Hyun Soon birer konuşma gerçekleştirdi.

4 gün boyunca süren oturum ve toplantılarda; yasadışı bahisle mücadele, yarışçılıkta tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, yeni teknolojilerin kullanımı, dopingle mücadele, at refahı ve pist bakımı ile yönetimi gibi çeşitli konularda sunumlar ve konuşmalar gerçekleştirilerek tartışmalarda bulunuldu.

Üye ülkeler arası işbirliği ve ilişkilerin geliştirilerek, yarışçılık ve yetiştiricilik sektörünün ulusal ve küresel boyuttaki sorunlarının çözümüne katkı sağlamak suretiyle geliştirmeyi hedefleyen federasyona Türkiye 1970 yılında üye olmuştur.

İki yılda bir düzenlenen Asya Yarışçılık Konferansı 1973, 1990 ve 2012 yıllarında ülkemizde gerçekleştirilmiştir. Konferansın 38.'si 2020 yılında Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde gerçekleştirilecektir.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 23 May 2018 17:26

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık