Menu

COURT MARTIAL ve NASRULLAH... Özel

Geçenlerde Phalaris isimli aygırın hattına bakarken iki aygır gözüme çarpmıştı. Bunlar ise Court Martial ve Nasrullah idi.

Bunlardan ilk olarak Court Martial (Fair Trial – Instantaneous by Hurry On)’ a değineceğim. Safkanın babası Fair Trial Queen Anne Stakes galibi olup ayrıca aygırlık yaşamında Petition (Richmond Stakes, Champagne Stakes ) , Palestine (2000 Guineas, St James’s Palace Stakes) , Lambert Simnel (2000 Guineas), Poise (İngiltere 2 yaşlı şampiyon safkan), Festoon (1000 Guineas) isimli safkanların da babası olmuştur.

Court Martial yarış hayatında 2000 Guineas kazanmış aynı zamanda ise Epsom Derby üçüncüsüdür.

Hara yaşamında Court Martial; Timandra (Prix De Diane , French 1000 Guineas, French Oaks) , High Treason (Nunthorpe Stakes), Goofed (Ladies Handicap galibi ve Lyphard’ın annesi), Major Portion (st James’s Palace Stakes, Queen Elizabeth II Stakes , Sussex Stakes), King’s Bench (Middle Park Stakes, Coventry Stakes, St. James’s Palace Stakes) gibi klasik koşu galibi safkanları vermiştir. Ayrıca Avustralya’da Court Sentence gibi aygırlık yapmış yavruları da vardır. Avustralya’da kazancı yaklaşık 8 milyon dolar civarındadır.

Diğer bir safkan ise Nasrullah’tı. Nasrullah (Nearco – Mumtaz Begum by Blenheim) yarış yaşamında Coventry Stakes, Champion Stakes’i kazanmıştır. Hara kariyerinde ise muhteşem bir hayatı olmuştur. Nashua(Belmont ve Preakness Stakes de dahil olmak üzere 22 birincilik), Bold Ruler (Preakness Stakes galibi ve Secretariat gibi efsanenin de babası), Never Bend (Champagne Stakes galibi , Mill Reef’in ve ülkemizde aygırlık yapan River Special’ın da babası olan Riverman’in babası), Jaipur (Belmont Stakes ve Travers Stakes), Red God (Zanjero , Yonaguska gibi ülkemizde aygırlık yapan safkanların da aygır hatlarında bulunan Blushing Groom’un babası), Nathoo (Irish Derby), Musidora (1000 Guineas), Never Say Die (Epsom Derby, St Leger Stakes), Bug Brush (Kentucky Oaks) gibi safkanları vermiştir. Nasrullah ABD’de 1955,56,59,60 senelerinde lider aygır konumuna gelmiştir. Halen de etkisi sürmektedir.

Bu iki safkana (Court Martial ve Nasrullah) baktığımızda ikinci babaları Fairway ile Pharos’un tam kardeş olduklarını görmekteyiz. Ayrıca Fair Trial’in ikinci annesi Lady Josephine aynı zamanda Nasrullah’ın da üçüncü annesi konumundadır.

Lady Josephine özelinde bakarsak kısrağın ailesinde Kashmir, Aristophanes, Combat, Minimo (Ülkemizde Gazi Galibi Safkan), Agitator, Tudor Minstrel, Mumtaz Mahal, Mahmoud (Almahmood’un babası ki Almahmood efsane iki kısrak Natalma “Northern Dancer’in annesi”, Cosmah “Halo’nun annesi” ‘ın annesidir ) , Royal Charger, Abernant gibi safkanları görmekteyiz ki halen bu kısrak hattı baskınlığı ve başarılı temsilcileri ile kendini devam ettirmektedir.

 

Son DüzenlenmeSalı, 26 Ocak 2016 11:57

1 yorum

  • ibrahimo
    ibrahimo Salı, 26 Ocak 2016 12:42 Yorum Linki

    sayın Eyüp Özcan öncellikle elinize sağlık, lady Josephine hattından gelen bir kısrağınız olsa şuan ülkemizde hangi aygıra aşım yapardınız? saygılar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık