Menu

Şampiyon Familya Üreticisi : Allegretta

image

Özellikle anne familyası Alman yetiştirmesi olan ve İngiltere ve İrlanda'da ve hatta ABD de çok önemli koşular kazanmış bir çok safkan mevcuttur. Örneğin , Epsom Derby kazanan Slip Anchor ile Arc Triomphe galibi Sagace aynı anne familyasından gelmiş iki safkandır. 16-c familyasının iki örneği olmuşlardır. Bir noktaya daha değinmek istiyorum Slip Anchor ülkemizde koşmuş Sait Akson ve Anafartalar koşusu galibi olmuş Cüneythan isimli safkanın da babasıdır.

Konumuza dönecek olur isek , Alman anne familyasının özellikle dayanıklılık ile önde olduklarını görürüz. Burada değineceğim safkan ise Gestut Schlenderhan yetiştirmesi 9-h familyasının önemli temsilcisi Allegretta olacak.

image

Baroness Gabrielle von Oppenheim'a ait Allegretta 4 ve 5 yaşlılığında Almanya'da yılın atı seçilmiş Preis von Europa ve German St Leger de dahil bir çok grup koşu kazanmış Lombard yavrusudur. 

Anne kan hattı da çok etkili bir hattır. Dördüncü annesi Asterblute, Alman Derbisi , Alman kısrak koşusu ve 1000 Guineas koşusunu kazanmıştır.

Allegretta İngiltere'de doğmuş ve orada yetişmiştir. İki yaşlılığında Leicester ve Wolverhampton da birer koşu kazanmış . Üç yaşlılığında ise Leap Lively arkasından G3 Epsom Oaks denemesinde ikinci olmuş . Sonrasında koştuğu Blue Wind'in kazandığı Oaks koşusunu ise en gerilerde tamamlamıştır. 

1981 Epsom Oaks koşusunu seyretmek için : 

http://www.youtube.com/watch?v=Hio9Ikdtxvo

Bu yarışının ardından safkan Park Hill Stakes'de koşup kötü bir sonuç alınca safkan artık satılığa çıkarıldı. 24 bin Guineas karşılığında Tallersalls'da satın alındı. Bir sonraki sene ise İrlanda'da toplamda 3 koşu koşup bir üçüncülük elde edebildi. Yarış kariyeri boyunca kazancı 22,088 dolar olabildi.

1983 ve 1984 de boş geçen kısrak 1984 Kasım'ında Keeneland'de Irish Castle'dan gebe olarak satışa çıkarıldı ve burada 55 bin dolar karşılığında Marystead Farm tarafından satın alındı.

1985 de Irish Castle'dan doğan Marlene Kelly isimli dişi safkan toplam 12 start almasına rağmen 1 koşu kazanabildi. Fakat hara da toplam 10 yavru verdi ve 10 yavruda koşup 7 si kazandı. 

Allegretta bir sonraki sene şampiyon sprinter Plugged Nickle'dan Anzille isimli dişi bir tay verdi. Anzille ise yarış yaşamını kazanamadan bitirmesine rağmen hara yaşamı daha farklı oldu. G1 Grosser Preis von Berlin koşusu galibi Anzillero'nun yanında All Blade , All Pride ve Always Awesome gibi safkanlarında annesi olmuştur.

1987 senesinde Allegretta Irish River'dan Irish Allegre isimli safkanı verdi. Bu safkan toplam 35 start alıp 6 kez sahadan birincilik ile ayrıldı.

1988 de Shadeed'den Shadiddeen isimli safkanı verdikten sonra Allgretta'nın hara yaşamını değiştiren seneye 1989'a geliriz.

1989'de Allegretta Miswaki isimli safkandan Urban Sea isimli bir dişi safkan verecektir ki hem kendi hara yaşamı hemde dünyanın yarış tarihine bir damga vuracaktır. Urban Sea yearling olarak Deauville'de 280 bin frank karşılığında bir Japon sanat tüccarı tarafından alınır. Fakat bu şahıs iflas edince bankadan Hong Kong merkezli bir şirket satın alır. Fakat ortakların bir çoğu çekilince atlar Goffs Arc satışlarında 1992 de tekrar satışa çıkar ortaklardan David Tsui geri satın alır Urban Sea için 1 milyon frank öder. 

Urban Sea İngiltere , Fransa , Almanya , Hong Kong , Kanada ve ABD de yarış koşmuş toplam 23 yarışında içlerinde Fransa'da Avrupa'nın en prestijli koşusu G1 Arc koşusu da dahil toplam 8 birincilik elde edip 3 ikincilik ve 3 de üçüncülük elde etmiştir. Toplam yarış kazandı 1,7 milyon dolardır. 

Urban Sea aynı zamanda hara da şampiyonlar veren bir anne olarak da yarışçılık tarihinde dönüm noktası olmuştur. Bunlar İrlanda ve Epsom Derbi galibi şu anda dünyanın en değerli aygırı olarak gösterilen Galileo, Epsom Derbi ve Avrupanın en prestijli koşusu olan Arc koşusu da galibi şu sıralar özellikle Alman Derbi galibi Sea The Moon'un da babası olan Sea The Star isimli safkanların yanı sıra Urban Ocean , My Thyphoon , Melikah , Black Sam Bellamy , All Too Beautifull , Cherry Hinton isimli safkanlardır.

Allegretta bir sonraki senesinde Trempolino isimli safkandan Turbaine isimli kısrağı verir. Bu kısrak yarış yaşamında toplam 9 koşudan 2 birincilik elde eder . Harada ise G1 galibi Terek , Tertullian , Tusculum ve Tabari gibi yavrular verir.

Allegretta için hara yaşamı çok parlak geçmeye devam eder 1991 de . Bu sene de Riverman'den Allez Les Trois isimli kısrağı verir. Bu safkan Fransa'da G3 Prix de Flore kazanıp ABD Saratoga'da G3 Breeders Cup Handicap'ında üçüncü olmuştur. Toplamda ise 16 yarışta 3 birincilik elde etmiştir. Hara yaşamı fakat daha başarılıdır. G1 ve G2 galibi Anabaa Blue , Reunite ve Measured Tempo isimli safkanların annesi olmak ile beraber Al Ishq isimli kızı aracılığı ile Tamayuz , Nuqoosh ve Thamarat isimli safkanlarında büyük annesi olmaktadır.

1992 de Allegretta'nın bir başka Tempolino yavrusu doğar Oslo Connection isimli ve bu safkan toplam koştuğu 6 yarıştanda birincilik elde edemez. 

1993 de ise Houston isimli safkandan Albada isimli bir safkan doğar toplam koştuğu 12 yarıştan 1 birincilik elde edebilmektedir.

1995 senesinde Nureyev'den Saleela isimli bir kısrak dünyaya getirir. Saleela Keeneland satışlarında weanling iken 600 bin dolara satılır. Safkan yarış yaşamında 4 yarış koşar ve bunlardan sadece 1 ini kazanabilir. Machiavellian'dan olma Morghim isimli safkanında aynı zamanda annesidir.

Boş geçen 1996 dan sonra 1997 de Allegretta Kingmambo'dan King's Best isimli safkanı verir. Sir Michael Stoute'nun antrenörlüğünü yaptığı Amerika'da yetişen King's Best Newmarket Hipodromun'da maiden'a veda ettikten sonra G3 Acomb Stakes'i Amerikalı Jokey Gary Stevens ile kazanır. G3 Craven Stakes'ten de ikincilikle ayrıldıktan sonra 2000 senesinde 2000 Guineas'ı kazanır Kieron Fallon idaresinde . Ancak talihsiz bir şekilde İrlanda Derbisinde sakatlanır ve yarış yaşamı biter. Yalnız hara yaşamı çok parlak olur . Japon Derbi galibi Eishin Flash , Arc koşusu galibi Workforce , Dubai Duty Free galibi Sajjhaa gibi safkanları vermiştir. 

Allegretta'nın son yavrusu Diesis'den olma 1999 doğumlu Altruiste'dir . Safkan hiç koşmamıştır . 2012 de doğan Cape Cross'tan bir erkek 2013 de doğan Teofilo'dan bir dişi tayı vardır.

Bundan sonra Allegretta için hara yaşamıda sona erer ve 2005 senesinde ölür.

Yavrularının önemli koşu birinciliklerinin videoları :

Urban Sea'nin 1993 Arc Koşusu ; 

http://www.youtube.com/watch?v=xo5JcvM_HMU

King's Best 2000 Guineas koşusu ;

http://www.youtube.com/watch?v=pbys-dp8_lQ

image

                                   Allegretta Ve King's Best

 

image

                                Galileo

 

image

                   Urban Sea

 

image

                                     Sea The Stars 

                          

Kaynakça : 

Matriarchs Volume II: More Great Mares Of Modern Times -- Edward L Bowen -- Bloodhorse

http://bloodstock.racingpost.com/stallionbook/stallion.sd?horse_id=516624&popup=1

 

Son DüzenlenmeSalı, 22 Temmuz 2014 17:38

1 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık