Menu

Büyük Bir Kan : Turn-To

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Şartlı-1 bir koşu koşmuş çok ilginç bir koşu koşarak yarışı kazanan The Daughter Sun isimli safkan kazanmıştı. Bu yarışı seyrettikten sonra pedigrisine baktığımda ilgimi çeken bir şey vardı ki bu da Turn-To isimli safkan ile 5x5 de inbreeding olmasıydı. Buradan yola çıkarak çok önemli bir safkan olan Turn-To ile ilgili bir şeyler yazmak istedim.

Turn-To 1951'de İngiliz aygır Royal Charger'dan olup Fransız kısrak Source Sucree'den doğmadır. Yalnız bir yaşında iken safkan Amerika'ya gönderilip orada Keeneland Satışlarında satılmıştır. 

İki yaşlılığında Garden Gate Futurity ve G2 Saratoga Special koşularını kazanmış . Üç yaşlılığında ise Flamingo Stakes'i kazanmıştır. 

Toplam koştuğu 8 koşudan ise 6 birincilik 1 ikincilik ve 1 de üçüncülük çıkarmıştır.

Aygırlığa çekildikten sonra ilk olarak Claiborne Farm'da idi sonrasında bir anlaşmazlık çıktı ve Spendthrift Farm'a transfer olur . 

Aygırlık kariyeri ise safkanın çok iyi geçmektedir. Özellikle bazı safkanlardan kan hattını devam ettirmiş ve büyük başarılar sağlamış yavrulara sahip olmuştur.

Bunlardan bazıları ise ; 

First Landing : 1926 Kentucky Derby galibi Bubbling Over'ın kızı Hildene'den 1956 doğumlu olan safkan iki yaşlılığında özellikle çok büyük başarılar sağlamıştır. En iyi iki yaşlı safkan Eclipse ödülünü de kazanmıştır. 

Yarış hayatı boyunca önemli birincilikleri ise ; Champagne Stakes, Hopeful Stakes, Derby Trial, Saratoga Special, Garden State Stakes, Monmouth Handicap, Santa Anita Maturity Stakes, Laurel Maturity Handicap, Great American Stakes, Juvenile Stakes, Everglades Stakes koşuları olup . Kentucky Derby'de ise üçüncü olmayı başarmıştır. 

Ayrıca First Landing aygırlık kariyerinde Grup galibiyeti safkanlar da vermiştir . Bunlardan en önemlisi ise hayatında 2 yaşlı en iyi safkan ve en iyi dört ve yukarı yaşlı safkan seçilmiş olan Riva Ridge'dir . Safkan Kentucky ve Belmont Stakes'i kazanmış fakat çamur pistte olan başarısızlığı nedeniyle Preakness Stakes'de isteneni verememiştir. 

Bu koşuları haricinde Riva Ridge Garden State Stakes, Champagne Stakes Futurity Stakes, Pimlico-Laurel Futurity, Flash Stakes, Brooklyn Handicap, Stuyvesant Handicap, Massachusetts Handicap gibi önemli koşuları kazanmıştır. 

Sir Gaylord : Samethingroyal isimli kısraktan doğma Sir Gaylord yarış kariyerinde toplam 18 koşu koşup bunlardan 10 unu kazanmıştır. Kentucky Derby'de favori konumunda olmuş fakat antremanda sakatlanıp koşuya katılamamış ve bu sakatlığı yüzünden yarış kariyeri de erkenden bitmiştir.

Aygırlık kariyerine Fransa'da devam etmiş safkanın aygırlık kariyeri çok parlaktır. Bunlardan en önemlileri ise Attica isimli kısraktan doğma 2000 Guineas ve Epsom Derby galibi Arc koşusu ikincisi Sir Ivor ve Lockinge Stakes galibi Little Hut isimli kısraktan Habitat'tır. 

Sir Ivor Arc koşusu galibi Ivanjica'nın babasıdır ayrıca.

Habitat ise özellikle kısrak babası konumunda çok başarılı olmuştur.Örneğin kısrak babası olarak;

İrlanda 2000 Guineas ve Breeders Cup Mile galibi Barathea ;

Epsom Derby , King George VI and Queen Elizabeth Stakes , St Ledger galibi Reference Point ;

St James's Palace Stakes koşusu galibi Grand Lodge'u vermiştir ki bu safkanlar ayrıca aygırlık kariyerlerinde çok başarılı olmuşlardır.

Hail To Reason : Turn-To'nun Nothirdchance isimli kısraktan doğma yavrusu olan safkan yarışçılık kariyerinde Hopeful Stakes, Youthful Stakes, Sapling Stakes, Tremont Stakes, Sanford Stakes, Great American Stakes, Worlds Playground Stakes gibi koşuları kazanmış toplamda 18 startın 13 ünde ilk üçte kendine yer bulabilmiştir. En iyi iki yaşlı erkek safkan ünvanını da kazanmıştır.

Fakat bu safkanın önemli olan kısmı hara kariyeridir . Bu kariyerinde ise ; sayısız sınıf safkanın babası ve kısrak babası olan Halo'yu ; Epsom Derby ve Coronation Cup koşusuları galibi ve Kris S. , Dynaformer  gibi şampiyonların babası olan Roberto'yu - Barbaro'nun ikinci babasıdır- ; Kentucky Derby galibi Proud Clarion'u ; Belmont Stakes Galibi Hail To All'u ; Wood Memorial , Jim Dandy , Woodward Stakes ve Preakness Stakes galibi Personality'yi ;Champaigne Stakes galibi -ki bu yarışta Secreteriat'ı geçmiştir- 17 Grup galibi safkanın babası ve Kentucky Derby galibi Giocomo'nun kısrak babası olan Stop The Music'i; Prix Ganay galibi Trillion'u -ki 2013 Arc koşusu galibi Treve'nin dördüncü annesidir- ; Beldame Stakes galibi Cum Laude Laurie'yi vermiştir.

Safkan aynı zamanda kısrak babası olarak da çok başarılı bir kariyere sahiptir. Bunlardan bazıları ;

Arc Koşusu , Prix Ganay'ı iki defa kazanan ve 21 koşudan toplamda 17 sinde ilk üçe giren ve tarihte ilk 1 milyon dolarlık kazancı aşan dişi safkan olan ve sayısız grup galibi safkana annelik yapan Allez France -ki kendi adına Fransa'da G3 Prix Allez France koşusu koşulmaktadır 2004'den beri- ;

İrlanda 2000 Guineas , Prix Ganay , 2 defa Coronation Cup koşularının galibi Triptych -annelik yaşayamamıştır 1989'da Mr Prospector'dan gebe iken bir kaza sonucu hayatı sona ermiştir- ;

Şampiyon safkan Tripple Crown galibi Seattle Slew'in babası olan Bold Reasoning'in annesi olan Reason To Earn de bir Hail To Reason kızıdır. 

Ayrı bir paragrafta Hail To Reason isimli safkanın Lalun isimli safkandan olma Bold Reason isimli yavrusu vardır ki şu anda aygırlar aygırı olarak kabul edilen Galileo'nun babası olan Sadler's Wells'in annesi olan Fairy Bridge'nin de babasıdır .  

Turn-To Pedigree : 

image

image

                                           Turn-To

image

                                         Hail To Reason

image

                                           Sir Gaylord

image

                                          First Landing 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 13 Ağustos 2014 11:30

1 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık