Menu

HELMET güzel başladı… Özel

Yavruları ilk kez bu yıl start almaya başlayan Helmet (AUS)’in 26 Mart günü start alan iki tayının maiden koşularda arka arkaya kazanması bir anda yarış ve yetiştiricilik camiasında gözlerin bu aygıra dönmesine yol açtı.

Helmet’in, Chupalla ve Boater isimli yavruları dişi taylara ait maiden koşularda Kempton Park’ta kazandılar. Koşular polytrack pistte gerçekleşti.

Helmet yarış yaşamında iki yaşında star aldığı bir koşudan sonra, üç yaşlılığında ard arda kazandığı dört koşu ile dikkat çekmiş ve koşu yaşamının sonunda istenilen seviyede olamasa da, yarış yaşamına 6 birincilik sığdırmıştı. Koşu yaşamında üç G1 galibiyeti ile noktalayan Helmet, Darley harasında aygırlığa başladı. Şu anda 8000 £ bedelle aşım yapmaktadır.

Helmet, Danehill oğlu Exceed and Excel yavrusudur. Exceed and Excel, sprinter özelliği baskın bir attı yarış yaşamında. İki G1 yarışı kazandıktan sonra başladığı aygırlık kariyerinde şu anda 190 sınıf koşu performanslı yavrusu var ve bunların 52’si Grup, 58’i de Listed galibidir.

Exceed and Excel’in, Helmet gibi aygırlık yapan oğulları arasında G1 galipleri Excelebration, Outstrip, Reward For Effort gibi isimleri ön plana almak mümkündür.

Exceed and Excel’ın annesi Patrona, Lomond kızıdır. Bu itibarla ülkemizdeki aygırlardan Country Reel ile ilginç bir kombinasyon benzerliği taşır.

Country Reel, Exceed and Excel’ın dedesi gibi Danzig temsilcisidir. Yine Country Reel’in kısrak babası olan Seattle Slew, Exceed and Excel’in kısrak babası Lomond ile anne kardeşidir. Bu durumda Country Reel’in yavrularında, varsa Lomond etkenini merak etmemek için bir sebep göremiyorum!

Gelelim tekrar Helmet’e... Klas atın annesi Accessories, Helmet dışında, G1 galibi Epaulette ve G3 galibi Bullbars’ı vermiştir. İki de aygır olan bu bahse konu atlardan Epaulette, Commands’in, Bullbars da Elusive Quality’in yavrusudur.

Accessories’in annesi Anna Matrushka, Mill Reef kızı olup onun annesi Anna Paola’dır. Bu kısrak Alman kökenli bir kısrak olup, son yıllarda dönem dönem baskın hale gelen Almanya kökenli kısrak temsilcilerine bir örnek olarak gösterilebilir.

Accessories, Mill Reef üzerine 2*5 gibi ilginç bir akrabalığa sahiptir. Bunu Lomond ile birleştirip, Nearco-Princequillo etkisine bir not koyabiliriz. Bu arada Country Reel’in üçüncü kısrak babası Riverman’ın da Mill Reef gibi Nasrullah-Princequillo etkisi taşıdığını ekleyip, paragraf başındaki etkiye bir başka yönden de vurgu yapmak mümkün sanırım.

İlginçtir ki, Helmet’in babası Exceed and Excel da, Elusive Quality ile başarılı atlar vermişti. Yukarıda bahsettiğimiz Country Reel’in ülkemizde koşan G3 galibi yavrusu Krem’in de kısrak babasının Elusive Quality oluşunu, belli ölçülerde benzer soy kurgularına sahip olduğunu ifade ettiğimiz bu aygırın yavrularında başarı ararken, göz önüne almak faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Meraklıları, Elusive Quality ve My Charmer pedigrilerinde, Searching, Striking/Busher gibi isimlerin etkisine göz atabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim Nearco/Nasrullah/Turn-To/Princequillo etkisini Poker ve Ivory Wand pedigrilerinde de gözlemlemek mümkündür. 

Helmet’in kazanan iki tayından Chupalla, Seeking The Gold, Boater, Storm Cat kızları. Boater’ın annesi bir yaşlılığında 1.700.000 $ bedelle el değiştirmiş bir kısrak. Şüphesiz o yıllar Storm Cat’in fırtına gibi estiği yıllardı ve bu etkeni göz ardı etmemek lazım.

Diğer kazanan tayı Chupalla’nın annesi Dubai Sunrise’ın Shareef Dancer ile Fall Aspen gibi klas bir kısrak yavrusu olması çok önemli bir etken olabilir kuşkusuz. Helmet’in ayrıca Achi Baba isimli bir tayı da Şubat sonu koştuğu bir koşuda üçüncülük elde etmişti. 

Bakalım bundan sonra Helmet’in tayları ne yapacak, bu arada iki kazanan tayın da dişi oluşunu bir yere not ettik ayrıca.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 30 Mart 2016 18:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık