Menu

TÜRKİYE’de KANEKO, AMERİKA’da UNCLE MO…! Özel

2016 Kentucky Derby heyecanı yaklaşırken, ilk mahsulleri geçen yıl start almaya başlayan Uncle Mo’nun yavrularından Nyquist’in Santa Anita Derby de kazanması dikkatlerin iyice bu aygır üzerine çevrilmesine yol açtı.

Yarış yaşamında iki yaşlığında çok çarpıcı bir şekilde 14 boy farkla kazandığı maiden koşudan sonra G1 Champagne Stakes ve Breeder’s Cup Juvenile kazanıp, 2010 yılında yılın iki yaşlı erkek tayı unvanını kazanan Uncle Mo, yarış kariyerine 8 startta 5 birincilik ile noktalamıştı.

Henüz ikinci mahsulleri koşmasına rağmen, ilk yıl start alan tayları için Nyquist dışında Gomo, Uncle Vinny, Uncle Brennie, Forevamo, Mo Tom, Lost Raven, Thirilled, Mokat, Uncle Walter, Mod’Amour, Mo For The Money, Laoban gibi sınıf koşu performanslı yavrular vererek göz alıcı bir aygırlık kariyeri başlangıcına imza attı.

Soy ağacına göz atıldığında kısrak babası Arch’ın Kris S oğlu olması dışında anne Aurora’nın sahip olduğu Danzig - Althea kombinasyonuyla Uncle Mo’nun pedigrisine büyük bir değer kattığını söyleyebiliriz. Zira Althea, Courtly Dee kızıdır ve dolayısıyla Aurora klas aygır Green Desert ile çok yakın akrabadır.

Courtly Dee’nin annesi Tulle, Judy-Rae kızıdır ve Medley Mare familyasının diğer dönüşlerinde Judy Rullah, Creme de La Creme de karşımıza çıkar ki, bu aygır da Indian Charlie’nin üçüncü kısrak babası olarak karşımıza çıkar.

Judy Rullah, Nasrullah kızıdır ve Courtly Dee’nin de Nasrullah oğlu Never Bend kızı olduğu düşünüldüğünde burada da klas kısraklardan Judy-Rae tekrarı Uncle Mo’nunpedigrisine değer katan unsurlardan biri olarak düşünülebilir.

Bu arada Medleymare dönüşlerinde rastladığımız önemli aygırlardan biri olan Swaps’ın da ikinci annesi Iran Maiden’in da War Admiral kızı olması itibari ile ve babasının da Hyperion hattı ile Creme de la Creme’in, bu önemli aygır yani Swaps ile epey benzer bir soy benzerliğine sahip olduğunu vurgulayalım meraklılarına.

Yine Uncle Mo’nun pedigrisinde ki enteresan özelliklerden biri de Nothirtdance faktörüdür. Efsanelerden Hail To Reason’un annesi olarak bildiğimiz bu kısrak, Uncle Mo’nun pedigrisinden baba hattında Indian Charlie’nin kısrak babası Leo Castelli’nin üçüncü annesi olarak da karşımıza çıkar ki, bu da Uncle Mo’nun pedigrisine büyük değer katar.

Uncle Mo’nun başarılı yavrularına göz attığımızda Hail To Reason akrabalıkları Uncle Vinny, Thrilled, Mokat, Uncle Walter ve son olarak iki kez Laoban’da gözükür ki, bunların hepsinde üç kez Nothirdance tekrarı veya moda deyimiyle Rasmussen etkisi gözlemlenebilir ve tabi Laoban da dört kez en az!

Nothirdance ayrıca Admiral’s Voyage ile Baton Rouge de birleşir. Admiral’s Voyage da ayrıca Danzig’in kısrak babasıdır. Bu durumda gerek Uncle Mo’nun pedigirisinde Baton Rouge etkisinden, söz etmek mümkündür ve bunu ilerleyen yıllarda daha da gözlemlemek olasıdır.

Uncle Mo’nun diğer başarılı yavrularında göz attığımızda Dr.Fager isminin Nyquist, Uncle Vinny (iki kez), Forvamo, Mo Tom, Uncle Walter, Mo For The Money, Laoban gibi isimlerde çıkması dikkat çekmektedir.

UNCLE MO ve KANEKO'nun benzerlikleri...

Uncle Mo’nun pedigrisindeki en ilginç noktalardan biride ülkemizdeki başarılı aygırlardan Kaneko ile belli ölçülerde benzer olduğu noktalardır.

Uncle Mo’nun babası Indian Charlie’nin babası In Excess’in annesi Kantado, Kaneko’nun ikinci annesidir.

Kaneko’nun babası Pivotal’ın kısrak babası olan Cozzene, Caro oğlu olup, Caro, Uncle Mo’nun baba hattını Indian Charlie – In Excess - Siberian Express vasıtasıyla oluşturmaktadır.

Yine Uncle Mo’nun ikinci kısrak babası olan Dixieland Band, Northern Dancer ile Delta Judge kızı Mississipi Mud’dan olmadır ki, Delta Judge de, Traffic Judge ve Alibhai vasıtası ile Hyperion’a bağlanır.

Kaneko’nun kısrak babası olan Be My Guest de, Northern Dancer ile Tudor Minstrel kızı What a Treat’den olmadır. Tudor Minstrel de babası OwenTudor ile Hyperion’a bağlanır ki, bu durumda Uncle Mo ile Kaneko’nun baba hatlarındaki ortak Kantado ve Caro özelliklerine, kısrak baba hatlarındaki Northern Dancer - Hyperion kombinasyonlu aygırlara sahip oluşları da eklenmektedir.

Uncle Mo’nun ikinci kısrak babası olması vesilesi ile bahsettiğimiz Dixieland Band’ın ikinci kısrak babası Warfare’dır. Warfare de Determine ve Alibhai ile Hyperion’a bağlanmaktadır. (bu arada Dixieland Band anne hattı iki kez Alibhai, muhteşem!)

İlginçtir Kaneko’nun bazı başarılı yavrularında, mesela G2 galibi Zilcihan ve yine G2 galibi Elevato da kısrak baba hatlarında, ilkinde Bankocu, ikincisinde Uğurtay ismine rastlamaktayız. Gerek Bankocu, gerek se Uğurtay, Tünkut’un yavrularıdır. Tünkut da babası Sky Rocket vasıtası ile Warfare hattından gelmedir.  Hay Allah, Warfare burada da karşımızda çıktı!

Uncle Mo ile Kaneko pedigrilerinde belli ortak noktalar dışında yavrularında, özellikle Kaneko yavrularında bazı soy ağaçların belli bir versiyonda tekrarlarımı oluyor diye meraklıları isterlerse incelesinler. Bence meraklıları dışında bazı aygır ve kısrak sahiplerinin de incelemelerinde fayda var sanırım!

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 16 Nisan 2016 16:48

2 yorum

 • bir meraklı
  bir meraklı Perşembe, 12 May 2016 12:06 Yorum Linki

  Uncle Mo ile Kaneko yu benzeştirince akıl tutulması yaşadığım için bu mesajı yazdım.Milleti yanlışa sürükleyen bir örnek çünkü.Emeğe saygım herzaman sonsuz ama hiç araştırma yapılmadan yazılmış bir yazı.Sadece pedigri üzerinden yazılan tüm yazılar tesadüfe bağlıdır.
  Gelelim KANEKO-UNCLE MO benzerliği konusuna.
  FORESTRY ile MOUNTAIN CAT benzer davranışlar gösteren 2 aygırdır.Bunu bütün dünya bilir ve kabullenir.IN EXCESS hattının MOUNTAIN CAT ile olan tüm buluşmaları başarısızdır.Dolayısı ile UNCLE MO ile FORESTRY yi bir klasik çapraz gibi ortaya sunmak tamamen yanlıştır.Ayrıca KANEKO ile MOUNTAIN CAT bulusmalarıda başarısızdır.Daha etraflı araştırmalar yaparak bir yazı yazmanızı tavsiye ederim.Bu millet bu yazıları okuyup inanarak bir yol haritası çizmeye.çalışıyor.

  Muslihiddin Gurup cevap: Normalde eleştirilere ve özellikle öğrenmeye çok açık bir insanım ancak tüm bunları benim gibi kimliği belli kişilerle medeni şekilde her zaman yaparım
  ve memnuniyet duyarım. Tekrar ediyorum, eleştiri konusunda hiç sıkıntı olmaz ama ifade ettiğim koşullarda, dolayısı ile kimliğini gizleyen bir kişiye cevap vermem söz konusu değildir.
  Muslihiddin...

 • Merttolunay
  Merttolunay Cumartesi, 16 Nisan 2016 19:06 Yorum Linki

  Emeğine sağlık tabiki kaneko

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık