Menu

KENTUCKY KLASİKLERİ... Özel

Geçtiğimiz hafta sonu Kentucky de koşulan üç klasik yarışın galibi atın pedigrileri bu yazımızın konusunu oluşturacak.

Beklenildiği gibi Kentucky Derby’i kazanan Nyquist’in babası Uncle Mo’yu yakın zamanda köşemize konuk etmiştik. Sanırım uzun bir süre daha kendinden bahsettirmeye devam edecek olan bu aygırı, zaman içinde yine köşemize konuk ederiz gibime geliyor.

Şu an için sekizde sekiz gibi çok parlak bir performansa sahip olan Nyquist’in anne familyası olan 6-f familyasından ilk kazanan isimi Nyquist olurken, 6 nolu familyanın diğer mahsullerinden bu değerli klasiği kazanan isimler arasında, 6-d familyasında 2003 yılı galibi Funny Cide ve hepsi 6-a neslinden gelme 1943 galibi Count Fleel, 1936 galibi Bold Venture, 1914 galibi Old Rusebud ve 1912 galibi Worth’ü görmek mümkündür.

Nyquist’in annesi Seeking Gabrielle, Storm Cat oğlu Forestry kızıdır. İlginçtir, geçen yılın Triple Crown galibi American Pharoah’ın da kısrak babası Storm Cat oğlu Yankee Gentleman olmuştu.

Seeking Gabrielle üç yaşında bir yarış kazanmış bir kısrak. Annesi Seeking Regina ise G2 kazanmayı başarmış bir isimdir ve Seeking The Gold’un kızıdır. Seeking The Regina, yarış yaşamında G3 kazanan Seeking The Sky isimli yavruyu Storm Cat’den doğurmuştu. Dolayısı ise Nyquist’in annesi Seeking Gabrielle, G3 galibi Seeking The Sky ile çok yakın akrabadır.

Seeking The Sky’ın yavrularında Sahara Sky başarılı bir yarış performansı olan bir isim G1 Metropolitan Handicap yanı sıra, G2 yarışı kazanış ve G1 Carter Handicap’ta iki kez ikinci olmuş başarılı bir isimdir.

Shara Sky, Pleasant Colony oğlu, Pleasant Tap yavrusudur. Seeking Gabrielle’in kısrak babası olan Forestry’nin kısrak babasının da Pleasant Colony olduğu düşünüldüğünde, Nyquist’in annesi Seeking Gabrielle’in, G1 galibi Sahara Sky ile yakın akraba olduğu ortaya çıkmaktadır ki, bu Nyquist’in pedigrisine değer katan unsurlardan biri olsa gerek.

Kentucky Derby’den bir gün önce koşulan bir diğer klasik Kentucky Oaks’ın bu yıl ki galibi ise Cathryn Sophia isimli kısrak oldu. 6 startta 5 kez kazanıp bir kez ikinci olan bu kısrağın babası Street Boss, Darley harasının Avustralya kadrosunda görev yapmakta. Street Boss, Machievellian oğlu Street Cry yavrusudur.

Cathryn Sophia’ın annesi Sheave, A.P.Indy oğlu Minseshaft kızıdır. Sheave’in annesi Belterra, G2 galibi bir kısraktır ve G1 Ashland Stakes’te üçüncü olma başarısı göstermiştir.

Belterra’nın Street Sense’den olma kızı Taketheodds, dört yarış ve Listed koşu kazanmış olup, Street Sense’in de Street Boss gibi Street Cry oğlu olduğu düşünüldüğünde Cathryn Sophia’nın, Listed galibi Taketheodds ile benzer kombinasyon ve akrabalık taşıdığı görülmektedir.

Kentucky Oaks galibi Cathryn Sophia’nın ikinci annesi Belterra’nın ayrıca 19 kez ve G2 yarışları olmak üzere birçok sınıf koşu kazanmış olan Royal Haven ile anne kardeşi olduğunu belirttikten sonra, meraklılarının Cathryn Sophia’nın pedigrisini daha bir dikkatli gözle incelemesini, bilhassa Harlan soyundan gelenlere yatırım yapanların daha da dikkatli bakmasını öneririm!

Kentucky klasiklerinden son konuğumuz ise, çim pistte koşulan G1 La Troienne Stakes galibi Curalina olacak. Dört yaşındaki bu kısrak, şu ana değin girdiği dokuz koşudan beşini kazanıp, ikişer kez de ikinci ve üçüncülük elde ederek göz alıcı bir performansa sahip olmuştur. Curalina daha önde de Acorn Stakes ve Coaching Club American Oaks gibi G1 yarışlarını kazanmayı başarmıştı.

Curalina, Smart Strike oğlu Curlin’in kızıdır. Curlina’nın anne kardeşlerinden Dream Spinner de sınıf koşularda performans elde etmiş bir kısraktır ve Hard Spun kızıdır.

Curalina’nın pedigrisinde yer alan bazı isimler bize tanıdık gelen atlar veya onların akrabalarıdır. Curalina’nın kısrak babası Greame Hall, ülkemizde kısa bir dönem aygırlık yapan Dehere oğludur. Greame Hall’ın annesi Win Craft Lady, Craft Prospector oğludur.

Yine Curalina’nın ikinci kısrak babası Eastern Echo’un annesi Wild Applause, ülkemizde görev yapan bir başka aygır Sea Hero ile anneden kardeştir.

Curalina’nın anneannesi Eastern Ruckus’un anne kardeşlerinden Captivating, Kanada da yılın atı seçilen Uncaptured’i vermiştir ki, bu at da ülkemizde halen aygırlık yapmakta olan Lion Heart’ın yavrusudur.

Görüldüğü gibi Curalina’nın soy ağacında epey tanıdık isimler var. Daha başka bulan arkadaşlar olursa, onların da verilerini memnuniyetle karşılarız!

 

Son DüzenlenmeCuma, 13 May 2016 12:26

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık