Menu

KISRAK Koşusunda dikkat çeken bazı AYGIR ve KISRAKLAR… Özel

Birçok klasik yarış gibi 1956 yılında koşulmaya başlayan Kısrak Koşusunun yaklaşık 60 yıllık tarihsel süreçte kazanan isimlerinin yanı sıra bu klasiği ilk üçte bitirmeyi başarmış dişilerin soy ağaçlarına ilişkin bazı göze çarpan noktalar bu yazımızın konusunu oluşturacak.

Son yılın galibi Tatvan İncisi’nin kısrak babası olan Always a Classic, 2005 yılında Take It Easy’nin galibiyeti yanı sıra, 2006 yılında da Anabelle’in bu klasikteki ikinciliklerinde aygır olarak imzası ile belki de iyi bir kısrak babası olmasının sinyallerini veriyordu ve en son yılın galibinin soy ağacında kısrak babası olarak bunu teyit etti. Bakalım bundan sonra nasıl bir performans gösterecek Always a Classic.

Son yıllarda bu koşularda başarılı olan aygırlardan Marlin, Ateşin Kızı’nın 2007 deki birinciliği ve aynı yıl Mükerrem Sultan’ın üçüncülüğü ve de bir başka aygır Mujtahid de 2009’da Live Well’in galibiyeti ve 2007’de My Lady ikinciliği ile bu klasikte son yıllarda göze çarpan aygırlar arasında yer aldılar. Bakalım bu iki aygırın kısrak babası pozisyonunda bundan sonra bu klasikte performanslar nasıl olacak.

Son yıllarında bir başka başarılı aygırı olan ve özellikle kızlarının performansı ile dikkat çeken Mountain Cat, bu klasikte kazanan yavrusu olmasa da, yukarıda bahsettiğimiz Live Well’in de kısrak babası olmayı başardı.

Başarılı aygır Sri Pekan, Best of Müge’nin ikinciliği ve My Madonna’nın üçüncülüğü olsa da, bu klasiklerde hiç kazanan yavru veremedi. Kısrak babası olarak da bu klasikte şu an için bir performansı yok Sri Pekan’ın. Bakalım zaman ne gösterecek?

Kısrak Koşusu’nun son yıllarda en başarılı aygırı ile tartışmasız bir şekilde Strike The Gold’dur. 2008 yılında Sparkling, 2011 yılında Balçibin ve 2012 yılında Air Born isimli yavrularının galibiyetlerinin yanı sıra, 2008’de de Citadel isimli kızı ikinci olmuştu bu klasikte.

Kısrak koşusunu tam üç kızının kazanması ile bu klasikte tarihsel süreçte önemli izler bırakan aygırlar arasına kendini ilave eden Strike The Gold’un başardığı gibi üç yavrusu kazanan tek bir aygır oldu daha önceki süreçte.

1964 Mine I, 1965 Süphan ve 1967 yılında Çalıkuşu’nun birincilikleri ile yıllarca Kısrak Koşusunda en çok yavruları kazanan aygır Guersillus olmuştu, ta ki Strike The Gold kızları bu klasikte start almaya başlayana kadar.

Kısrak Koşusu istatistiklerine kazananlar açısından baktığımızda kısrak babaları pozisyonunda üç kızı bulunan tek bir aygır var, o da Cihangir. “Efsane” arka arkaya üç yılında Kısrak Koşusu galiplerinde kısrak babası olarak yer almıştı. Hangileri acaba!

Kısrak babası olarak bakınca bazı kısrakların bu klasikteki başarılarını buraya yazmazsak onlara haksızlık etmiş oluruz.

Sense Of Urgency isimli kısrağın, 2005 yılında Take It Easy ve 2008 yılında Sparkling isimli kızları bu önemli klasiği kazanarak annelerinin ismini bu klasiğe yazdırdılar.

Bu klasikte altın yıldızlı sayfalarda yer alan bir başka dişi de Candy Cove şüphesiz. O da 2001 yılında Balçibin ve 2013 yılında Celeritas isimli kızları ile bu değerli klasikte en ön hanelerde yer almayı başardılar.

Bu üç önemli kısraktan Sense of Urgency, Quest For Fame, Candy Cove ve Reprimand'ın kızlarıdır.

Son DüzenlenmePazartesi, 06 Haziran 2016 14:39

1 yorum

  • knt
    knt Çarşamba, 01 Haziran 2016 11:28 Yorum Linki

    ÇOK FAYDALANDIM TEŞEKKÜRLER

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık