Menu

1-L*4! Özel

Amadis isimli aygırın 1915 doğumlu kızı Love-Oil hara yaşamında genellikle farklı aygırlardan 10’dan fazla yavru doğurdu. Bunlardan biri Wahine isimli kısraktı.

Singapore yavrusu Wahine de, Anwar isimli aygırdan Alywyn isimli bir dişi doğurdu. Alwyn daha sonra ülkemizin yolunu tuttu. O yılların ülkemizdeki en gözde aygırlarından Guersillus ile birleştirildi ve 1964 yılında bir dişi doğurdu.

Bu dişi 1967 yılında Kısrak Koşuna girdi ve kazanmayı başardı. bu önemli klasiği kazanan dişinin İsmi Çalıkuşu idi.

Amadis kızı Love-Oil’in hara yaşamındaki bir başka kızı Hasty Love olmuştu. Hurry On’un kızı Futility isimli biri dişi o da Utility isimli bir dişi doğurdu. Utility’in de hara yaşamında Burma Gem isimli bir kızı oldu, sene 1950!

İngiltere de doğan Burma Gem de ülkemizin yolunu tuttu. Efsane Coup De Roi’nin belki en iyi aygır oğlu Bürücük ile birleştirdiler Burma Gem’i. Doğan tayın ismi Amiytis’di. O da hara yaşamında bir başka efsane Cihangir ile birleştirildi. Bu eşleşmeden 1971 yılında bir dişi doğdu.

Dişinin ismini Çitlenbik koydular ve 1979 yılında bana göre ülkemizdeki en ilginç orijinli aygırlardan biri olan Rugged ile birleştirildi Çitlenbik.

Ertesi yıl doğum oldu ve dişi bir tay dünyaya gelmişti. 1983 yılında Kısrak Koşusuna iştirak etti bu dişi ve kazandı, ismi Mellengiç idi!

1967 ve 1983 Kısrak Koşusu galiplerinin anne familyasının temelini oluşturan Love-Oil’in bir başka kızı ise Jamaica olmuştu, yıl 1930!

Phalaris kızı Jamaica kızı Solan, onun kızı Sunny Gulf, onun kızı Sunland ile Sunny Valley’in anne hattını teşkil ettiler.

Seçkin bir kısrak olan Sunny Valley’in, Dancing Shadow isimli kızı, Dancing Brave’den Ballerina’yı, o da Rainbow Quest’den Dancingintheclouds’ı doğurdu. O da malum, 2016 Kısrak Koşusu galibi Tenerife Song’un annesi olarak, bu klasiğe adını altın harflerle yazdırdı.

Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine diyelim! Peki, bitti mi? Son günlerin moda deyimi ile “Biz bitti demeden bitmez” tabi ki!

Love-Oil’in annesi Paraffine Lass, annesi Yvonne vasıtası ile Phosphine ve Illuminita isimli anneler ile Paraffin’e ulaşır, sene 1870!

Paraffin’in bir başka kızı da Amondel’dir. Onun da anne soyunu yürüttüğü bir kol da Bellatrix, Warsprite, Ark Royal, Mistrella, Missinaibi, Sun Miss isimli kısraklarla Ghazni’ye gelir.

Bu işin sonu nereye gidecek diyorsunuz sanırım birçoğunuz, az bekleyin!

Ghazni’nin kızı Cap and Bells, Turban ve Turkish Treasure isimli anneler ile Last Tycoon kızı Tajarib’e çıkar.

Tajarib’in, Revoque’den verdiği dişi de ülkemizin efsane yarış kızlarından Ribella’dır. O da Kısrak Koşusu klasiğini kazanmış bir başka 1-L familyası mahsulüdür.

Bu yıla kadar 3-B familyası ile 1-L familyası Kısrak Koşularında üçer galip vermişlerdi ve artık 1-L familyası Tenerife Song’un galibiyeti ile 3-B familyasının önüne geçti.

Bitti mi? Biz bitti demeden bitmez dedik ya!

1950’li yılların sonları doğru başlayan süreç ile 80’li yılların başına kadar olan süreçte bir familya daha var, şu anda rekor onda ve 5 kez bu nesilden gelenler Kısrak Koşusunu kazanmayı başarmıştı.

Ama 1-L familyası şu an için daha dinamik gözüküyor ve 1967-1983-2002 ve 2016 yıllarında Kısrak Koşusu Klasiğindeki galibiyetleri, yani farklı yıllarda zaman zaman bu koşusunun “Kazananları” listesinde görülmeleri de dikkat değer bence.

 

 

 

 

 

 

 

Son DüzenlenmeSalı, 07 Haziran 2016 12:30

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık