Menu

Hipodrom Niye Yükünü Tutmadı? Özel

Patron (Atahan Zilcioğlu) 'bu konuyu yazmalısın' demeseydi de aralarında bu konunun da bulunacağı bir yazı kaleme almayı tasarlıyordum. Dedi ki Atahan 'geçen yıla göre Gazi Koşusu günü seyircisi %30 azalmış!' Çiziktireceğiz bir şeyler ama önce yarış... Ve o yarışın resm-i geçidi… Ahmet'ler…

1.Ahmet... Ahmet Güzelocak... Liderege, Sinemnaz, Hüseyinbaba ve Bidevi sonrası Gray Storm... Orijine ait değerlendirmeleri yapacak değilim. Ancak Luxor'un taylarının birinciliklerini genelde kısa-orta mesafelerde aldığını bilecek kadar ilgim var mevzuuya! Tayın anne tarafı ise baştan aşağı kalite... Cihanyandı Lütfiye, Figo Star falan yazıyor ki kağıtta... Tadından yenmez! Setryn'in babası Strike The Gold da zaten konuşmaya değmez! İşte 1.Ahmet, tayına ekibiyle birlikte inandı, güvendi; 38 yaşında kariyerinin en önemli zaferine imza attı. Gün onun günü… Kutlu, mutlu, hayırlı, kademli, kısmetli, uzun vadeli olsun.

Her şeye rağmen "uzuna gitmez" diyenlerdendim. Devreye burada 2.Ahmet girdi! Ahmet Çelik, müthiş bir yetenek zaten. Özcan, Gökhan, Akın ve Ahmet (Gazi'de ilk 4) gerçekten Halis ile Selim gibi iki ustanın tahtını sallıyorlar. Özcan bende bir adım önde! Ancak  sadece 1 adım… Diğerleri ensesinde boza pişirirler. Özcan'a %27 dersem, Ahmet %26, Akın ve Gökhan %25 olur. (farkındayım 103 oldu ama 3 puan da benden gidiversin) 

Ahmet olağanüstü bindi ata. O da biliyor sonda sallanacağını. O kadar santim-santim hareket etti ki... Şapka çıkarırım zaferine, kol gücüne, aklına... (Yarışı bende Akın/Temsil kazanırdı ya! Neyse. Akın'a ulaşırsam bir söyleşiyle onu da dinleyip fikirlerimi yazmak isterim. Biraz vakit geçsin. Yıkılmış belli ki çocuk)

Dönelim patronun talimatına... Eveett.. Hipodrom son 30 yılın en sakin Gazi Koşusu'nu geçirdi dersek yanılmayız. Önce bir resmi bilgi... Bu seneki koşuyu Veliefendi Hipodromunda 10.954 biletli seyirci izledi. Bu rakam geçen sene  15.446 idi. Bu da demek oluyor ki, bir yıl içerisinde Gazi Koşusu yüzde 30’un üzerinde seyirci kaybetmiş…

Çeşitli sebepleri vardı. Kuşkusuz bir numaralı faktör Ramazan ayı... Geçen yıl da Ramazandı ama 10 gün önceydi. Bu yıl ramazanın sonlarına doğru 20.45'leri aşan 21.güne varan oruçlar, insanları evlerinden çıkmamaya itti. Oruçlu bir şekilde, ister kalabalık içinde itiş-kakış, ister ağaç altında aç-aç durmak istemediler. Çok anlayışla karşılanabilir bir gerekçe. Ayrıca bunları göze alsan da öğlen sıcağı, hatta sonlarında güneşsiz basık bir hava...

TJK'nın bu yıl belki mali sıkıntılardan, belki Ramazanı gerekçe göstererek yap(a)madığı promosyon/etkinlik ve ikramların da her şeye rağmen insanların hipodroma gelmesinde bir parça etkin olduğunu sanıyorum. (ki bu anlaşılır bir tavır bence)

Güvenlik ikinci sebep! Ülkemizde son dönemde yaşanan terör olayları geniş kalabalıklardan insanların uzak durmasına sebep oluyor. Cuma gecesi Sultanahmet meydanındaydım iftar sonrası… İğne atsan yere düşmeyecek bir durum yoktu! Fatih Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir'i konuk ettiğimiz ALEM FM yayınında 'Vezneciler saldırısının kısmi de olsa' Sultanahmet'e gelen vatandaş sayısını azalttığını ifade etti.

Polisimiz ve güvenlik güçlerimiz sivil/resmi olağanüstü çaba göstermekle birlikte insanların korkularına, terörün yarattığı psikolojiye engel olamıyorlar. Şükür ki, hipodromumuz her Gazi'den bu yönde sıfır sorunla çıkıyor.

Bir not daha... Şeref tribünü ve VIP tarafını bilmem... Ancak geçtiğimiz yıllarda birçok davetliyle adeta bizim basın tribününe taşan Byerley Türk Salonu da bomboştu. Davetiyeler mi kısıtlı gönderildi, davete icabet mi edilmedi bilemedim.

Bir diğer sıkıntı da Euro-16 maçları oldu. Futbol ile at yarışının sosyolojik tabanları neredeyse türdeş. Bu sebeple hipodroma gelmek 16.00'daki Fransa-İrlanda maçının tümünü, 19.00'daki Almanya-Slovakya maçının bir kısmını (ki açık kanal yayınladı) kaçırmak demek olacağından ötürü, insanların bazıları evde oturmayı tercihlemiş olabilirler. 1000 erkek yarışsever böyle düşünse, aileleriyle beraber en az 3000 yarışsever bu sebeple hipodroma gelmemiş olabilir. Dikkat! Tek yıllarda Euro-16 ve Dünya Kupası maçları yok bu mevsimde!

Ve bir de... Kendimi başa koyuyorum... Millet olarak konformist ve tembelleşen bir ırka dönüşüyoruz. Kabul ediyorum İstanbul ve hayat şartları çok zor Trafiğinden otoparkına, kalabalığından stresine büyük güçlüklerle hayatımızı sürdürmekteyiz. Alışkanlıklarımızdan, mutluluklarımızdan feragat ediyoruz bunlarla karşılaşmamak pahasına. Bir de TJK TV ve TAY TV'nin yarış gününe dönük dolu dolu yayınları söz konusu olunca pijama, terlik, televizyonla eve hapsoluyoruz.

At yarışları ayrıca pahalı bir uğraş! Benzin parası, yol parası, yeme-içme vs. derken müşterek bahse iştirakle birlikte işin mali tarafı büyüyor. Ayrıca insanların yarıştan değil hipodroma gelmekten caydıklarının bir diğer göstergesi de altılı ganyan tevzii... Ayın son hafta sonunda 3.575.367 lirayı bulan miktar için 'insanlar yarıştan geçtiler' diyemeyiz.

Ancak yazının sonunda şunu söylemeliyiz... Yasin Ekinci beğenelim, beğenmeyelim Türk yarışçılığını dışarıya açmak için çaba gösteren bir kişi. Yöntemlerini benimsemiyor olabiliriz. Uygulamalarını eleştirebiliriz. Ancak Gazi Koşusu gibi 'en dışarıya açılan penceremizin, 2016 yılında en az ilgiyi görmesi' en dışa dönük başkan açısından (İstiklal Marşı'nda bile kafasından çıkarmadığı) şapkasını önüne alıp düşünmesi gereken ciddi bir sorundur.

Nedenini bilemiyorum. Gazi Koşusu öncesi bir Allah'ın kulu bir kamera tutup, ekrana çağırıp 'ulan sen de 20 yıldır buralara emek veriyorsun, ne düşünüyorsun şu konuda?' diye sormadı ama baba dostu Yasin bey ne diyorsun diye sormak isterse bir telefon kadar yakınındayım (z).

Mehmet Ayan

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son DüzenlenmePazartesi, 27 Haziran 2016 14:35

2 yorum

  • metin kaçmaz
    metin kaçmaz Pazartesi, 27 Haziran 2016 16:58 Yorum Linki

    BAY başkan öyle büyük çaba sarf ediyorki yarışçılığımızın uluslararasına açmaya her sezon ülkemizde yapılan uluslararası yarışlarda dışarıdan gelenler tabela yaparsak başarılı oluruz diyorlar yani o kadar ileri gitmiş yarışçılığımız haaaa tam terside var ülkemizden yurt dışına giden atlarımız her katıldığı yarışta birincilikleri kimseye kaptırmıyor öyleki yabancılar lütfen muhteşem Türk atları buralara gelmesin ekmeğimizden olacağız bütün kupaları topluyorlar diyor,haydi çocuklar uykudan önce masal saatimiz sona erdi doğru yataklarınıza..........

  • emir
    emir Pazartesi, 27 Haziran 2016 16:30 Yorum Linki

    İyi ki sana mikrofon uzatılmamış. Gazi Öncesi Yalçın akagaç ve f.çakar milleti yanılttı, bide sen konuşup komple temizlik yapardın. Geçen seneki Royal Punch ı unutmadık.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık