Menu

TOROK’dan Aygırlık kariyerine güzel başlangıç… Özel

Yarış ve Yetiştiricilik dünyasında her sezon en merak edilen şeylerin başında kuşkusuz 2 yaşlı tayların göstereceği performans gelir ve bu vesile ile de ilk mahsulleri koşan aygırlar daima ilgi ile takip edilir.

2016 yarış sezonun başlaması ile start alan iki yaşlı taylar arasında ilk yavruları koşan Torok isimli aygır, koşan dört yavrusunun da yarışı kazanımı ile bir anda dikkatleri üstüne çekti.

2012 yılının Anafartalar Koşusu galibi olan bu aygırın start alan dört yavrusu Heyamola, Mister Ripley, Jetfly ve Piano Sonata, hepsi de kazanmayı başararak babalarının kariyerine dikkat çekici bir katkı yaptılar.

Bu dört Torok tayının galibiyetlerinin hepsinin çim pistte olması da dikkat çeken bir başka şey. Ayrıca birinciliklerin üçünün İzmir de, birinin de Ankara da oluşu diğer bir başka not.

Torok’un kazanan taylarının pedigrilerine göz attığımızda en belirgin şeylerden birinin Roberto üzerine akrabalıklar oluşu çok dikkat çekicidir. Torok’un kısrak babası Red Ransom, Roberto’nun oğludur. Torok yavrusu Heyamola’nın, üçüncü annesi Taroob da Roberto kızıdır. Dolayısı ile Heyamola da 4*4 Roberto akrabalığı mevcuttur.

Bir başka Torok yavrusu Mister Ripley’in ikinci annesi Septima, Touching Wood kızıdır. Touching Wood da, Roberto’nun oğludur. Dolayısı ile Mister Ripley de Roberto üzerine 4*4 akrabadır.

Torok’un kazanan bir diğer tayı olan Jetfly’ın ikinci annesi Madam P, Silver Hawk’ın kızıdır. Silver Hawk da Roberto oğludur ve dolayısıyla Jetfly da Roberto üzerine 4*4 akrabadır.

Bu durumda Torok’un start alıp kazanan 4 tayının üçünde Roberto üzerine 4*4 akrabalık mevcuttur.

Torok tayı Heyamola ve Mister Ripley’in kısrak baba hatları da benzerlik içerir. Heyamola’nın kısrak babası Monashee Mountain, Danzig oğludur. Mister Ripley’in kısrak babası Tiger Hill de, Danzig oğlu Danehill temsilcisidir.

Ayrıca diğer iki tayında Unaccounted For (Jetfly) ve Kris (Piano Sonata) farklı iki kısrak baba hattı olarak dikkat çeken bir başka husustur.

Özellikli kısraklardan Thong üzerine 3 kez akrabalık içeren ilginç pedigrisi ile Torok’un, ilerleyen günlerde göstereceği performansı merak ve ilgi ile izlemeye devam edeceğiz.

Son DüzenlenmePazar, 03 Temmuz 2016 12:59

1 yorum

  • zhan lee
    zhan lee Cumartesi, 20 Ağustos 2016 10:08 Yorum Linki

    www.facebook.com/torokaygir
    Torok için yaptığım Face sayfasıdır. Herkes üye olabilir.paylaşım yapabilir ayrıca Muslihiddin bey bu aydınlatıcı yazıyı sayfamda paylaşabilirmiyim.saygılarımla

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık