Menu

NORMALLEŞME ve DEPLASMAN YASAĞI... Özel

15 Temmuz alçak darbe girişimi, cumartesi öğle saatlerinde Akıncı üssünün bombalanması sonrası tam anlamlıyla bastırıldı. Sayın cumhurbaşkanının bu yöndeki açıklaması aslında terör saldırısının 16 Temmuz gün ışıdığında tamamlanmadığını gösteriyor. Ülke olarak gösterdiğimiz sivil ve milli reaksiyon sonrasında normalleştik. OHAL, sadece hükümetin kanunlar ve temizlik konusunda hız yapmasına araç olan bir prosedürel uygulama olarak kaldı.
Etrafınızda OHAL görüyor musunuz? Bırakın bugünü 16 Temmuz'da OHAL var mıydı? Üşenmedim baktım... Akıncı (Mürted) üssü ile 75.Yıl Ankara Hipodromu arası 24 km... Ankara'da o gün at yarışları yapıldı! 14.30'da koşular başladı. Yani darbe girişiminin en alçakça ölüm kustuğu Ankara'nın hemen 15 km. ötesinde hayat (hem de at yarışları gibi "olmasa da olur" ile) devam ediyordu. 26 gündür de çok şükür hayat normalleşmiş bir şekilde sürüyor ülkede.

Peki ya futbol... Demokrasi için meydanlarda eski/yeni futbolcular, hocalar boy gösteriyor. 7 Ağustos'ta futbol ailesinin lider isimleri Yenikapı'da idi. Kulüpler demokrasi üzerine güzellemeler yapıyor, herkes olanın bitenin farkında ve 'darbelere hayır!'korosunun birer asil parçası.. Amenna!

O zaman kritik soru! Cumartesi Süper Kupa maçı var, gelecek Cuma da lig başlıyor. Konya'da G.Saray'lı ile Beşiktaş'lı etli ekmeğe çökmüşken sergilediği birlikteliği 5 km. ötede stadda sürdürecek mi? Ya da muhtemelen gelecek hafta toplanacak İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu 'derbilerdeki deplasman yasağını' kaldırabilecek mi? Hayır! Zinhar Hayır!

Çünkü tankın önüne yatan milletten spor barışını tesis etmiş taraftar ne yazık ki çıkmıyor! Çünkü tankın egsoztuna gömleğini tıkayan akıl, ezeli rakibinin kendisi gibi emekçi olduğunu düşünmüyor! Çünkü darbeye karşı gelmek için kamyonete davranan Şerife Abla’mın dorsesine hep birlikte binmeyi kimse gururuna yediremiyor!

Sanıyorlar ki Mehmet Ayan taraftarın bir arada maç izlemesini istemiyor! Hayır! En çok ben isterim; işim büyür! Ama bu romantizmden kurtulun. Türkiye ne zamanki spor izleyicisiyle de 'darbeye karşı durduğu gibi' bir arada olur, o zaman birlikte maç da izleriz, olimpiyat da yaparız. O güne kadar da romantik takılımların manası yok. Kafa ütülemeyin!

Kaynak: http://sampiy10.gazetevatan.com/mehmet-ayan-974986-sampiy10-yazar-yazisi-normallesme-ve-deplasman-yasagi/

 

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 10 Ağustos 2016 13:03

1 yorum

  • Bülent Sancal
    Bülent Sancal Çarşamba, 10 Ağustos 2016 13:20 Yorum Linki

    Harika...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık