Menu

MOUNTAIN CAT Çaldıran Rekorunu egale etti... Özel

Waneta ile dördüncü kez Çaldıran galibi tay veren Mountain Cat, Coup De Roi, Caerlaverock ve Sicilian’ın rekorunu egale etti.

Başarılı bir yarış kariyerini müteakip aygırlığa başladığı ABD’den 2000 yılında ülkemize geldiğinde başladığı aygırlık yaşamında birbirinden başarılı ürünlere imza atan Mountain Cat, bilhassa iki yaşlı taylarının başarıları ile dikkat çeken bir aygırdı.

Yarış kariyerinde zirve yaptığı dönem iki yaşlılığı olan Mountain Cat’in ilginçtir yavrularında da bunu daima gözlemledik. İki yaşlıların zirve koşusu olan G1 Çaldıran Klasiğinde ilk önce 2004 yılında ismi gibi şampiyon oğlu Champs To Champs zirveye ulaşırken, sonraki senelerde bu klasik koşulardaki galibiyeti hep dişi tayları ile oldu.

2009 ve 2010 yıllarında arka arkaya iki kızı Invincible Girl ve Gökçenil bu klasik koşuda zafer yaşarlarken, nihayet bu yıl da şu ana değin geçilmeyen kızı Waneta’nın galibiyeti ile bu önemli klasikte tam dört kez Mountain Cat yavrularının kazanımı ile çok özel bir yere sahip oldu başarılı aygır...

Daha önce bu klasikte dört kez yavrusu kazanan üç aygır vardı; Coup De Roi, Caerlavercok ve Sicilian...

Coup De Roi’nin Çaldıran’ı kazanan dört yavrusunun da ayrı bir rekor olarak değerlendirmekte fayda var aslında.

Zira 1945-1946-1947-1948, yani arka arkaya dört yıl Civan, Fettan, Levent ve Neslihan ile kazanmayı başararak, belki de Çaldıran Koşusunda bir daha elde edilemeyecek bir başarıya imza attılar. Kuşkusuz o yıllarda aygır potansiyeli sınırlı idi ve bunda bunun etkisi mevcuttur.

1959 yılında Fleche Royale, 1963 yılında Erhan, 1965 yılında Golden Arrow ve 1968 yılında Sadettin isimli yavruları ile Caerlaverock da Çaldıran klasiğinde yavruları dört kez kazanmayı başaran ikinci aygır olmuştu.

Daha sonra 60’lı yılların ortalarından itibaren Sicilian sahne oldu.  1966’da Noces, 1970’de Fenelon, 1971’de Galla Placida ve 1974’de Belle Otero isimli tayları Çaldıran da kazanmayı başardılar.

İlginçtir Sicilian’ın da Çaldıran kazanan dört tayından üçü dişiydi ve bu özelliği ile Mountain Cat ile aynı sayıda Çaldıran galibi vermesinin dışında, cins olarak da benzer sayıda verilerde ortaklık göstermesi de kayda değer.

Yine de Sicilian, Çaldıran klasiğinde dört kez kazanan vermesi dışında ayrıca iki kez de kısrak babası olarak kazanan isimlerin pedigrilerinde yer alması itibariyle, bu klasiğin bir numaralı aygırıdır şu an için.

Coup De Roi, kısrak babası olarak Çaldıran Koşusunda kazanan tayların pedigrisinde yer alamamıştı. Caerlaverock ise bir Çaldıran galibinin kısrak babasıdır. Mountain Cat için önümüzde daha zaman var bu konuda, bakalım önce Caerlaverock, sonra Sicilian’ı geçebilecek bir performans gösterebilecek mi kızları?

Mountain Cat’in Çaldıran galibi yavrularında kısrak familyaları hepsi de aygır hatlardan geliyor. Kısrak babalarına da baktığınızda çok belirgin benzerlik ilk planda karşımıza çıkmaz.

Yine de dikkatli bir bakış açısı ile bakıldığında Gökçenil ve Waneta da Orsini ismi ortak ata olarak dikkat çekicidir.

Gökçenil’in üçüncü annesi Alzyra, Orsini’nin kızıdır. Waneta’nın kısrak babası olan Running Stag’ın kısrak babası da Orsini’dir. Bu itibarla Mountain Cat’in iki klasik galibinde Orsini etkisi incelenmeye değer. Veya incelemeye falan gerek yok, pedigrilerinde Orsini olan kısrak sahipleri Mountain Cat temsilcilerini deneyebilir veya Mountain Cat’in aygır oğullarının sahipleri, aygırlarına kanında Orsini olan kısraklar arayabilirler! Bence merak edip arayanlar, Dark Ronald’a da baksınlar derim!

Son DüzenlenmePazartesi, 24 Ekim 2016 16:52

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık