Menu

YETİŞTİRİCİLİĞİMİZDE YENİ AYGIRLAR... Özel

Aşım sezonun yaklaşması ile birlikte tüm yetiştiricilerde kısraklarını yollayacakları aygırları seçme hazırlıkları var. Bu yazımızda bu yıl ülkemize yeni getirilecek dört aygıra ait notlar vereceğiz.

2016 yılının ilk ithal haberi Rathbarry harasından Lilbourne Lad’ın, San ekürisi tarafından satın alınması ile gerçekleşti. 2009 doğumlu bu aygır 2012 yılında aygırlık kariyerine başladı ve ilk yavruları 2013 yılında doğdu.

Start alan yavrularının içinde Lil’s Joy şu ana değin en çok göze batan yavrusu oldu. Bunun dışında Spinamiss, Cty Of Stars, Just and Idea, Swish isimli yavruları sınıf koşularda performans elde etmeyi başardılar. Ayrıca Rainbow Mist, Southdown Lad, Dinozzo, Grapevine isimli yavruları da daha ön plana çıkmayı başaran temsilcileri arasındadır.

Lilbourne Lad 2016 yılında 5000 Euro, babası Acclamation ise 2016 yılında 35.000 Euro bedelle aşım yapmaktaydı. Aşım fiyatından da anlaşılabileceği gibi oldukça başarılı bir aygır olan Acclamation’un, Lilbourne Lad gibi aygır yavruları arasında özellikle Dark Angel ön plana çıkmış bir isimdir. Yine Equiano gibi başarılı bir yavru veren Acclamation’ın diğer temsilcileri arasında Harbour Watch, Montecchio gibi isimler de aygırlık yapmaktadırlar.

Lilbourne Lad’in kısrak babalarına göz attığımızda Green Desert-Nashwan-Lomond ve Ribot ilk dört kuşak kısrak babası olarak karşımıza çıkan isimler. Lilbourne Lad’in 13-c familyasına mensup bir anne hattına sahip olduğunu ve aygır familyası olarak oldukça üretken olan bu anne neslinde Distant Relative, Marcavelly, Toccet gibi aygırların ülkemizde aygırlık yaptıklarını ve yapmakta olduklarını ekleyelim.

Bu yıl ikinci aygır alım haberi ise Red Giant oldu. Diğerlerinden farklı olarak güney yarımküreden gelen ve Yeni Zelanda da Westbury Harasında 5.000 Avustralya doları bedelle görev yapan bu aygırın yeni sahipleri ise Özçolak harasıdır.

2004 doğumlu Red Giant 2009 yılında aygırlık kariyerine başladı. İlk yılında Amerika da görev yaptıktan sonraki adresi Güney Yarımküre olan bu aygırın, start alan yavruları içinde Surgical Strike, Red Striker, Lim’s Racer, Catcha Rising Star ve Puddifoot gibi temsilcileri sınıf koşular kazanırken, bahse konu bu klastaki yarışlarda plase olmayı başaran Platinium Command, Nova Strike, Quasi Folle gibi safkanlar da performans olarak öne çıkan Red Giant temsilcileridir.

Red Giant’ın babası Giant’s Causeway şüphesiz çok özel bir aygır ve aygırlık yapan oğulları arasında Shamardal, Footstepsinthesand gibi temsilcileri çok belirgin olarak ön plana çıkmakla birlikte First Samurai, Eskendereya, Heatseeker, Noble Causeway, Cowboy Cal, Frost Giant, Giant Gizmo, Aragorn, Hold Me Back, The Way Come gibi isimler de aygırlık yapan yavruları arasındalar.

Red Giant’ın kısrak babalarına baktığımızda Kingmambo-Sharpen Up- Damascus- Northern Dancer isimleri ilk dört kuşakta karşımıza çıkan isimler. 22-b familyasında gelen Red Giant’ın anne hattı da verimli bir hat ve ülkemizde yakın geçmişte aygırlık yapmış olan Divine Light’ı anımsayabiliriz bu familyadan. Red Giant’ın direkt anne familyasında ise Act One, Keos, Hector Protector, Shanghai gibi aygır isimleri saymak mümkündür.

Bu yıl alım haberi gelen üçüncü aygır ise Wiener Walzer oldu. Levent Sarıkaya’nın başını çektiği sendika Almanya da Gestut Schlenderhan harasında 4.000 Euro aşım bedeli ile görev yapan bu aygırı ülkemize getirdi.

2006 doğumlu Wiener Walzer 2013 yılında aygırlık yaşamında başladı. Şu an için en öne plana çıkan yavrusu Scarino Gold oldu. Ayrıca Karajol, The Dancing Fairy , Sadalbari, Nordwienerin  gibi isimler dikkat çeken Wiener Walzer temsilcileri arasındalar.

Wiener Walzer, Dynaformer oğlu ve onun da babası Roberto’dur. Ülkemizde bir ara Roberto hattı yoğun ve etkinken daha sonra lider temsilcileri olan Red Bishop ve Sri Pekan’dan sonra farklı hattan gelen Dr.Fong’un yanı sıra bunların yanına Wiener Walzer’ın eklenmesi yetiştiriciliğimiz için olumlu bir gelişme kuşkusuz.

Wiener Walzer’ın annesi bu temsilcisi dışında da sınıf atlar üretmeyi başarmış bir kısrak. Wiener Walzer’ın ilk dört kuşak kısrak babalarına göz attığımızda Kingmambo-Keen- Primera- Big Game gibi kısrak babalarına sahip.

Bu kısrak babalarına göz attığımızda ilginç bazı notlar yakalamak mümkün sanırım. Her şeyden önce Wiener Walzer’ın kısrak babasında ki Kingmambo ismi, Red Giant’da da aynı pozisyonda oluşmaktadır ve bu itibarla ülkemize getirilen bu iki aygırın Kingmambo oluşu ilginç bir not. Bu lider aygırın oğlu Okawango ülkemizde aygırlık yapmıştı yakın zamanlarda.

Dikkatli gözler de sanırım sadece kısrak babalarında değil, anne hatlarında da benzerlik bulmuşlardır sanırım Kingmambo-Sharpen Up gibi!

Wiener Walzer, 21-a familyasına mensup ve ülkemizde bu familyadan Doyoun, Sri Pekan, Bull Market gibi isimleri anımsamak mümkün. Bunlardan Sri Pekan’ın Wiener Walzer ile baba hattında ortak Roberto noktasında buluşması da ilginç bir başka not olsa gerek.

2016 yılının şu an için son aygır alımı ise ABD’den geldi ve Ömer Halim Aydın ile Recep Avşar’ın içinde bulunduğu sendikasyon General Quarters’ın alımını gerçekleştirdi.

2006 doğumlu bu aygır 2012 yılında Florida da aygırlık görevine başlamıştı ve 2014 yılında Crestwood harasının yolunu tuttu. Yavruları içinde Mia Torri, He’s The One, Beatiful Sin, Army Brat gibi temsilcilerini ön plan çıkan yavruları arasında zikretmek mümkün…

General Quarters’ın babası Sky Mesa ülkemizde şu ana değin pek göremediğimiz Pulpit ve dolayısı ile A.P.Indy hattından gelmesi ile diğer aygırlardan daha farklı bir baba kan hattına sahip kuşkusuz.

General Quarters’ın babası Sky Mesa’nın diğer aygırlık kariyeri olan yavruları arasında Beethoven, Skylord, Rahib, Mesa Thunder gibi isimler mevcut.

General Quarters’ın ilk dört kuşak kısrak babalarına göz atıldığında karşımıza Unbridled’s Song-Danzig-Round Table-Bold Ruler gibi isimler çıkmaktadır. Kısrak babası Unbridled’s Song’un da ülkemizde pek fazla karşımıza çıkmayan bir isim olduğunu düşünürsek, gerek baba, gerekse kısrak babası hattında farklı ve de nitelikli isimlerin varlığı General Quarters’ın soy ağacını ilginç kılan şeylerden biri kuşkusuz.

General Quarters 16-g familyasında gelme bir aygır. Halen aygırlık yapmakta olan Bushranger ve bir dönem ülkemizde aygırlık yapan Manila da, bu familyanın ülkemizde anımsanan temsilcilerinden.

Dileyenler yetiştiriciler yukarıda zikrettiğim atların pedigrilerini inceleyerek aygırların uyum sağlayabileceği kısraklar konusunda daha kapsamlı bir fikir edinebilirler.

Bu vesile ile ülkemize kazandırılan bu aygırların yetiştiriciliğimize hayırlı olması temennisinde bulunurken, bu konuları AŞK’la seven bizim gibiler adına emeği olan tüm kişilere de teşekkür ederiz. 

Son DüzenlenmePazar, 27 Kasım 2016 16:05

3 yorum

 • Fatih Özcan
  Fatih Özcan Pazar, 27 Kasım 2016 11:44 Yorum Linki

  Öncelikle elinize sağlık ... en azından neler geleceğini öğrenmiş olduk. Yıllar önce ciddi paralar ödenerek iyi kanlar,başarılı aygırlar gelmişti..Şimdi de zaten onların kızları ve başarılı bir kaç oğulları ile devam ediyoruz. Büyük paralar ödeyip , başarılı aygırların alınmasını şahıslar yapamayınca uyun fiyata ne bulursak alıp geliyoruz. Eskilerden geriye Victory Gallop ve Lion Heart kaldı... Onlarında aygırlık kariyeri bitince elde ne varsa yola devam.. Bütçesi uygun olan atçı gidip iyi aygırlardan gebe kısrakları alıyor, alamayanda elde olana mahkum.. Böyle giderse ilerde yetiştirdiğimiz atlar ile yurt dışında yada enternasyol yarışlarda maiden koşarız... Sorun kökten çözülmeden ELDE OLAN MAHKUM olmaya DEVAM... Cesaret gösterip aygır alımı yapanlara hayırlı olsun, umarız ELDE OLANLAR VE ELDE KALANLAR İLE BİR ŞEYLER ÇIKARTIRIZ...

 • KNT
  KNT Cumartesi, 26 Kasım 2016 23:19 Yorum Linki

  ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ. ELİNİZE SAĞLIK EMEĞİNİZE TEŞEKKÜLER... BU AYGIRLARIN NEREDE AŞIM YAPACAKALARINI VE NE KADAR AŞIM ÜCRETİ OLACAK BUNLARI DA ÖĞRENEBİLİRSEK ÇOK GÜZEL OLUR...

 • Mahmut Uslu
  Mahmut Uslu Cumartesi, 26 Kasım 2016 16:13 Yorum Linki

  Çok merak ettim ne için yazmış olduğunuz bu yazıyı?
  Yazıda eşleşme önerisinde mi bulundunuz? Aygırlardan daha çok babası ve onun yavrularını parlatmışsınız? Hiç bir özelliği ve güzelliği yok. Sadece sayfa doldurma yazısı....

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık