Menu

HAKEEM... Özel

İki ve üç yaşlarında start aldığı koşularda başarıdan başarıya koşan ve her iki yaş döneminde de G1 yarışı kazanması dışında, çim, kum ve sentetik pistte kazanmayı başararak gerçekten de özel bir kriter taşıyan Hakeem’in ne tip kısrak soyları ile başarı sağlayabileceğine yönelik bir analiz bu yazımızın konusunu oluşturacaktır.

Hakeem, Harlan’s Holiday oğludur ve baba kardeşlerinden Agresivo ve Mendip de ülkemizde aygırlık yapmaktalar.

Hakeem’in babası Harlan’s Holiday’in grup koşularda kazanmayı başarmış temsilcilerinin ilk iki kısrak babasını içeren listeyi aşağıda bulabilirsiniz. Kuşkusuz bu tablo da faydalı olabilir ama her zaman ifade ettiğim gibi pedigrilerinde derinlerine inmek, daha tutarlı bilgiler içerecektir.

Harlan’s Holiday’in sınıf koşu performanslı yavrularını incelediğimizde, bazı isimlere kısrak baba hatlarında daha fazla rastlamak olasıdır. Bu isimleri zikretmek gerekirse; Dynaformer, Unbridled’s Song, Carson City, Deputy Minister, Elusive Quality, Empire Maker, Elusive Quality, Distored Humor, El Prado, Indian Charlie, Unbridled ve Victory Gallop gibi kısrak baba figürlerini ön plana alabiliriz ilk etapta.

Bu isimlerin çoğu ABD’de olduğu için yurt içinde bazı isimlerle eşleştirmekle ilk anda zorlanabilir yetiştiriciler. O halde anlaşılabilir dile çevirelim veya meali bağlamında analize devam edelim.

Bunlardan Dynaformer, Roberto oğludur. Ülkemizde temsilcileri aracılığı ile zaman zaman soy ağaçlarında karşımıza çıkan bu aygırın oğlu Wiener Walzer de şu an aygırlık yapmaya başladığına göre, kuşkusuz şimdi değil ama ilerleyen yıllarda Wiener Walzer kızlarını Hakeem için değerlendirmek olasıdır.

Dynformer’un annesi Andower Way, bu yıl ölen Offlee Wild’in anneannesi olduğuna göre, ayrıca diğer soy figürleri göz önüne alındığında birkaç sene içinde Offlee Wild kızları da Hakeem için değerlendirilebilir.

Tabi ki bu saydığım iki ismin kızları ancak birkaç yıl sonra hara kariyeri oluşturabilecekler ama biz yine de tarihe bir not düşmüş olalım. Peki, bugün hangi kısrakları Hakeem için düşünmek olasıdır.

Bu soruya verilecek cevaplardan ilki kuşkusuz birkaç paragraf yukarıda vurguladığım isimlerden Victory Gallop olabilir. Peki, sadece o sebeple mi?

Victory Gallop’un babası Cryptoclearance’dir. Bu aygırı halen aygırlık yapmakta olan Attacante, Golden Sun gibi isimlerin yanı sıra, bir dönem aygırlık yapmış Steam Roller ve bazı kısraklarda gözlemlemek mümkün ülkemizde.

Fappiano oğlu Cryptoclearance’in diğer baba kardeşi Unbridled onun aygır oğulları Unbridled’s Song, Empire Maker, Albiano isimlerini Hakeem’in babası Harlan’s Holiday’in yüksek verim aldığı kısrak baba hatlarında göstermek mümkündür.

Dolayısı ile Fappiano hattı Hakeem’in aygırlık kariyeri için önemlidir ve bu hattın soy figürlerine sahip dileyen kısrak sahipleri diğer etkenleri de göz önünde bulundurarak Hakeem için değerleme yapabilirler.

Harlan’s Holiday’in, Kris S oğlu Arch ile Lightstream’e imza atması bu aygırın yani Kris S’in ülkemizde görev yapan oğlu Dr.Fong temsilcilerini de birkaç yıl sonra Hakeem için düşünülmesine yol açacaktır.

Aslında Storm Cat hattına mensup olması dolayısıyla bu hattın yüksek uyum sağladığı Mr.Prospector ve Blushing Groom temsilcilerini genel anlamda değerlendirmek mümkün Hakeem için.

Bu bağlamda ilk paragraflarda saydığım isimlerden Carson City ismini hem uyum ve hem de Mr.Prospector ve Blushing Groom bağlamında değerlendirmek mümkündür sanırım.

Harlan’s Holiday’in en iyi yavrularından biri olan Shanghai Boby’nin kısrak babası Mt.Livermore’un Blushing Groom’un oğlu olduğunu ilave edelim. Ayrıca Mt.Livermore’un anne kardeşi Magical Wonder da bu bağlamda değerlendirilebilecek başka soy figürlerinden olabilir.

Hakeem’in anne hattında Tiznow, Southern Image, Congaree, In Excess, Brian’s Time gibi isimlerin sahip oldukları soyları da incelemek yerinde olur.

Bunlardan Brian’s Time’ın ilk başta işaret ettiğimiz Dynaformer ile çok yakın akraba oluşu, orada tezahür eden verilerin bir başka teyidi niteliğinde olması babında değerlendirilebilir.

In Excess’in anne hattından Kaneko da kuşkusuz değerlendirilebilecek başka bir soy elemanıdır Hakeem için. Bu aygırın kısrak babası Be My Guest ile Hakeem baba hattı figürleri arasında bir uyum yakalamak teorik olarak mümkündür.

Elusive City ve onun babası Gone West de Hakeem’in babası Harlan’s Holiday’in uyum sağladığı kısrak baba hatlarından olduğuna göre bu aygır hattından gelen başta West by West olmak üzere Royal Abjar ve diğer Gone West figürlerini değerlendirmek mümkündür.

Hakeem’in klas kısrak No Class etkisi içeren soylarla da verim sağlaması olası bana göre.

Hakeem’in soy ağacındaki en önemli etkilerden biri de Alanesian üzerine akrabalığıdır. Aslında Cryptoclearance ve onun oğlu Victory Gallop ile başarı sağlamasındaki bir başka etken de bu olabilir.

Eğer konuya bu bağlamda yaklaşılırsa, önümüze başka kapı da açmak mümkün olabilir. Alanesian’ın annesi Alauble, Galetto’nun anne soyunu oluşturmaktadır ve dolayısı ile Galetto temsilcileri ile Hakeem arasında da bir uyum yakalama şansı mevcuttur bu bağlamda.

Hakeem’in bu tip uyum sağlayabileceği değerli kısrak familya etkenlerinin en başlıca gelen örneklerinden biri olarak Caerleon ve onun tam kardeşi Vision’u da göstermek mümkündür.

Hakeem’in pedigrisinde gözlemlenen başarılı örneklere göre bir toparlama yapmak gerekirse: Victory Gallop, Attacante, Golden Sun, Dynaformer, Brian’s Time, Offle Wild, Dr.Fong, Kaneko, Galetto, Caerleon/Vision/Generous/Knight Line Daner, Turgeon, Fort Niner, Carson City , Cuvee, Win River Win, Gone West, West by West, Royal Abjar, Ajmera, Always A Classic, Sky Classic, Be My Guest, Mt.Livermore, Magical Wonder, Flying Chevron şeklinde özetlemek mümkün olabilir, belli bir ölçüde.

HARLAN'S HOLIDAY GRUP KAZANAN YAVRULARI

Into Mischief

G1

Tricky Creek

Stop The Music

Majesticperfection

G1

Wavering Monarch

Inverness Drive

Shanghai Bobby

G1

Orientate

Carson City

Pretty Girl

G1

Candy Stripes

Fitzcarraldo

Hakeem

G1

Skywalker

Wild Again

Conquest Harlanate

G2

Dixieland Band

Alydar

Intense Holiday

G2

Unbridled´s Song

Air Forbes Won

Mendip

G2

Coronado´s Quest

Baldski

My Special J´S

G2

Deputy Minister

Far North

Summer Applause

G2

Royal Academy

Dewan

Willcox Inn

G2

Gone West

Diesis

Takeover Target

G2

Empire Maker

Dr Blum

Fantastic Style

G2

Mr Greeley

Palace Music

Albiano

G2

Unbridled

Danzig

Mr.Emotion

G2

Distorted Humor

Seattle Slew

Annual Report

G2

Seeking The Gold

Easy Goer

Harlan's Cachet

G2

Poliglote

Fitzcarraldo

Ami´s Holiday

G3

Victory Gallop

Secret Claim

Denis Of Cork

G3

Unbridled

Pirate's Of Bounty

Dynamic Holiday

G3

Dynaformer

Rahy

Euphrosyne

G3

Doneraile Court

Manila

Gamay Noir

G3

Unbridled

Lord At War

General Election

G3

Kingmambo

Spectacular Bid

Holiday Star

G3

Deputy Minister

Val de L'Orne

Necessary Evil

G3

Unbridled´s Song

Danzig

Notacatbutallama

G3

Hansel

Ziggy's Boy

Riley Tucker

G3

Bold Ruckus

Secretariat

Saratoga Sinner

G3

Slew City Slew

Upper Nile

Silver Reunion

G3

Silver Hawk

Saratoga Six

Tasha´s Miracle

G3

Relaunch

Temperence Hill

Trouble Kid

G3

Mr Greeley

Kris

Sweet Days

G3

Gran Reward

Ride the Rails

Lucky Lindy

G3

Rahy

Val de L'Orne

Toowindytohaulrox

G3

Elusive Quality

Deposit Ticket

Speechify

G3

Sain Ballado

Dehere

Harlan's Blue

G3

El Prado

Rahy

Lightstream

G3

Arch

Dynaformer

Mr.Ling

G3

E Dubai

Toss

Solo Lolo Nomas

G3

Numerous

Farnesio

Poker Player

G3

Red Bullet

Caveat

Son DüzenlenmeCuma, 16 Aralık 2016 16:33

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık